Прийнято Постанову «Про Заяву Верховної Ради України з нагоди 10-річчя ратифікації Україною Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну»

Верховна Рада затвердила Заяву Верховної Ради України з нагоди 10-річчя ратифікації Україною Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Народні депутати доручили Голові Верховної Ради України направити текст Заяви до Секретаріату Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну та Генерального директора Всесвітньої організації охорони здоров’я. Відповідний проект зареєстровано за №4119. Про це йдеться на офіційному сайті ВРУ.

“Парламент 232 голосами ухвалив Постанову про Заяву Верховної Ради України з нагоди 10-річчя ратифікації Україною Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Всі депутати з нашого Комітету поставили підписи під цим документом. Метою цієї Постанови є оцінка виконання Україною положень Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну Україною, визначення цілей і завдань з контролю над тютюном з метою зменшення поширеності куріння та смертності від хвороб, пов’язаних з тютюном в Україні”, – наголосив Олег Мусій, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

“Важливим є розроблення та реалізація державної цільової соціальної програми із зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я населення та допомоги у припиненні куріння”, – додала Ірина Сисоєко, народний депутат України, коментуючи Постанову.

Після ратифікації РКБТ ВООЗ в Україні були прийняті зміни до законодавства, які врятували сотні тисяч життів. За цей час змінилося ставлення до тютюну та куріння; зникли майже всі форми тютюнової реклами, спонсорства та маркетингу; запроваджені нові правила маркування упаковок сигарет; більшість робочих місць стали «бездимними»; значно знижена цінова доступність сигарет через постійне зростання ставок акцизів.

З четвертого місця у світі за поширеністю куріння у 2006 році ми перемістилися у третій десяток, згідно з останнім звітом ВООЗ щодо глобальної тютюнової епідемії. У рік ратифікації РКБТ ВООЗ більше 37% українців були щоденними курцями, а останні дослідження говорять про 24% курців серед дорослого населення. В результаті цих та інших профілактичних заходів, знизився рівень захворюваності на астму, ішемічну хворобу серця, хвороби верхніх дихальних шляхів тощо.

Проте, до подолання тютюнової загрози ще далеко. У 2010 році дослідники Оксфордського Університету оцінили втрати України від вживання тютюну на рівні 63 тисяч смертей щороку.

Прийняття Постанови надасть можливість виконати міжнародні зобов’язання України щодо подальшої реалізації положень Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та її Керівних принципів з метою зменшення поширеності куріння та смертності від хвороб, пов’язаних з вживанням тютюнових виробів.

“Яскравий приклад ефективності Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютну є те, що в 2007 р. в бюджет від тютюнових акцизів надійшло 2,5 млдр грн, а в минулому 2015 р. надходження в бюджет сягли 22,2  млрд грн. Тому антитютюнові заходи є ефективними і з точки зору надходжень в бюджет, і з точки зору захисту громадського здоров’я”, заявила Ганна Гопко, голова Комітету ВРУ у закордонних справах під час виступу із трибуни ВРУ. 

Наступним кроком парламенту 8-го скликання у сфері контролю над тютюном має стати прийняття Проекту Закону №2820  про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну.

“Законопроект №2820, який повністю відповідає практиці ЄС та відповідає кращому світовому досвіду, важливо розглянути в сесійній залі найближчим часом. Цей законопроект в першу чергу спрямований на те, щоб вберегти дітей, молодь та майбутніх мам від тютюнової залежності шляхом зменшення привабливості сигарет і куріння в цілому”, – зауважила Оксана Корчинська.

Нагадаємо, що законопроект передбачає нові вимоги до маркування упаковки тютюнових виробів, заборону на використання смакових добавок та інгредієнтів до тютюнових виробів, регулювання курильних сумішей та електронних сигарет. Після ухвалення законопроекту розмір медичного попередження збільшиться з 50 до 65%, і малюнки будуть розміщені з обох сторін. Всі ці заходи підтверджені чисельними науковими дослідженнями та є консенсусними рішеннями, прийнятими за основу країнами ЄС.

Поділитися новиною: