Щодо неприпустимості відновлення куріння у приміщеннях на робочих місцях через тютюнову поправку № 20 у Законопроєкт №5616

12 серпня о 13:00 у пресзалі інформаційної агенції «Укрінформ» громадська організація «Життя» провела пресконеференцію щодо неприпустимості повернення куріння у приміщеннях на робочих місцях з вимогою відхилити поправку №20 у законопроєкті №5616.

У законопроєкт про захист географічних зазначень сільськогосподарської продукції №5616 намагаються протягнути норму, яка суперечить антитютюновому законодавству та міжнародним конвенціям, які ухвалила Україна. Зокрема, пропонується дозволити куріння в закладах ресторанного господарства.

Про це на пресконференції повідомила народна депутатка, членкиня комітету ВР з питань здоров’я нації Лада Булах.

У нашому комітеті немає колег, які хоча б приблизно підтримували б цю ініціативу, тому тютюнове лобі пішло іншим шляхом. Ця правка 20 до законопроєкту №5616 вносить зміни до статті 13 закону № 2899 та відновлює куріння на робочих місцях, у приміщеннях, зокрема в приміщення ресторанного господарства. Ми відкочуємося в питаннях регулювання куріння в громадських місцях на 10 років назад”, — сказала Лада Булах.

На її переконання, це порушення регламенту, оскільки між першим та другим читанням у законопроєкт не повинні вноситися правки в інші закони. Тим більше такі, що не мають жодного стосунку до теми закону (охорона географічних зазначень сільськогосподарської продукції).

Депутатка нагадала, що свого часу тютюнове лобі намагалося протистояти збільшенню акцизів на тютюнові вироби та електронні пристрої для тютюну, протягуючи правки в законопроєкт про поштові перекази.

Лада Булах наголосила, що правка 20 до законопроєкту про географічні зазначення має безпосередній шкідливий вплив на здоров’я українців.

“Окрім того, що намагаються повернути дозвіл на куріння в ресторанах, таким чином ставлять під загрозу здоров’я людей, які там працюють. По 12 годин зміни звичайного офіціанта. Переважно це молоді люди по 19-20 років . Це наша студентська молодь, вони будуть отримувати вторинну шкоду від тютюну”, — сказала депутатка.

“Громадська організація «Життя» звертається до Давида Арахамії, Голови більшості Верховної Ради України, Голови Комітету з питань економічного розвитку Дмитра Наталухи та членів Комітету ініціювати перегляд висновку щодо законопроєкту №5616 та відхилити тютюнову поправку, внесену в інтересах тютюнової індустрії. Ці зміни не принесуть жодної користі для суспільства і вносяться лише для того, щоб заробляти гроші на здоров’ї українців”, — підкреслив виконавчий директор громадської організації “Життя” Дмитро Купира.

Як нагадав на пресконференції національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Андрій Скіпальський, Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну ще у 2006 році, в 2021 році був ухвалений закон про заборону куріння в закритих приміщеннях: офісах, ресторанах, клубах тощо.

“На жаль, ми сьогодні знов повертаємося до дискусії і діалогу, чи можна курити громадських місцях. Ми були переконані, що такий діалог завершено в 2012 році, але, на жаль, ні. Очевидно, що складна ситуація в країні, закритість процесу законодавчих змін сприяють тютюновим лобістам, які хочуть повернути цю норму в законодавче поле” — сказав Андрій Скіпальський.

Він пояснив, що Рамкова конвенція ВООЗ боротьби з тютюном має статтю 8, яка чітко регулює захист населення від вторинного диму і є юридично зобов’язуючою. У статті стверджується, що не існує безпечного рівня вторинного тютюнового диму, як і куріння.

“Сторони, які ратифікували цю конвенцію, зобов’язані вжити заходів, які захищають населення від вторинного тютюнового диму”, — підсумував національний координатор. Він додав, що вже доведено, що не існує ефективних способів захисту від вторинного диму тютюну, окрім повної заборони куріння у громадських місцях.

“Вентиляції, фільтрації, розмежування або визначення місць для куріння є неефективними і такими, що йдуть всупереч Рамковій конвенції ВООЗ і принципам громадського здоров’я”, — сказав Андрій Скіпальский.

З 11 липня в Україні набули чинності норми Закону №1978, якими забороняється куріння сигарет для нагрівання у визначених законом громадських місцях нарівні із сигаретами, кальянами та е-сигаретами (куріння яких заборонено з 2012 року). Також норми Закону забороняють курилки у приміщеннях підприємств усіх форм власності та надають повноваження органам місцевого самоврядування встановлювати додаткові вільні від куріння місця.

 

Відео: https://www.youtube.com/watch?v=7-alTpTLLXQ&t=1s

Поділитися новиною:
Теги новини: