Щорічні збитки України від куріння складають $3 млрд

Україна щорічно втрачає більше $3 млрд через куріння населення. Це зумовлено тим, що курці стають непрацездатними внаслідок хвороб, спричинених курінням і не можуть фінансово забезпечити себе та свої сім’ї. Про це йдеться в дослідженні«Економічні аспекти оподаткування тютюнових виробів в Україні»1Міжнародного об’єднання із боротьби з туберкульозом та хворобами легень. Крім того, науковці стверджують, що справжні економічні втрати держави внаслідок куріння її населення є ще більшими, якщо врахувати видатки держави на лікування захворювань, спричинених курінням.
Сума втрат майже втричі перевищує доходи держбюджету від тютюнових акцизів, які за 2016 оцінюють на рівні $1,1 млрд.  А найголовніше те, що споживання тютюну призводить до людських втрат: щороку в Україні помирає 63 тис. осіб[2].

«Куріння не лише створює смертельні загрози для життя людини, але й шкодить економіці. Тому українська влада має бути зацікавлена в тому, щоб поширеність куріння в Україні зменшувалась. Для цього потрібно зробити сигарети менш доступними та привабливими. Зокрема важливо прийняти законопроект №2820, який передбачає заборону сигарет із ароматизаторами, запроваджує великі графічні попередження про шкоду куріння на пачках сигарет та врегульовує вміст тютюнових виробів», – наголошує  Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя».

Згідно з глобальною доповіддю Всесвітньої організації охорони здоров’я та Національного інституту онкології Сполучених Штатів Америки «Економічні аспекти тютюну та контролю над тютюном»[3], опублікованою на початку січня 2017 р., щороку світова економіка втрачає понад трильйон доларів через збільшення затрат на медичну допомогу курцям та втрату працездатності. Більше того, хвороби, спричинені курінням забирають із життя 6 млн осіб щороку у світі.

Експерти зазначають, що заходи, спрямовані на боротьбу проти тютюну, включаючи збільшення податків і цін на тютюнові вироби, можуть слугувати джерелом значних надходжень. Ці кошти можна буде використати на охорону здоров’я та соціальний розвиток.

Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) надає наукове підґрунтя для дій урядів, спрямованих на скорочення споживання тютюну.

«Заходи політики і програми, спрямовані на скорочення попиту на тютюнові вироби, є високоефективними з точки зору витрат. До таких заходів належать значне підвищення податків і цін на тютюнові вироби; введення заборони на маркетингову діяльність тютюнової промисловості; нанесення помітних графічних попереджень про шкоду для здоров’я; створення середовища, вільного від тютюнової диму; і програми відмови від вживання тютюну, що допомагають людям кинути курити», – йдеться у прес-релізі ВООЗ[4].

Україна як підписант РКБТ ВООЗ зобов’язана виконувати вище перелічені заходи.

4http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2017/tobacco-control-lives/ru/

При використанні чи передруці прес-релізу посилання на Український центр контролю над тютюном є обов’язковим.

Поділитися новиною: