Стандартизована упаковка тютюнових виробів — як це працює?

Сигаретна упаковка – важливий канал комунікації виробників тютюнової продукції зі своїм споживачем. Саме за допомогою привабливого дизайну тютюнові компанії залучають до лав курців. Усе більше й більше юних хлопців та дівчат, легко піддаються маніпулятивному маркетинговому впливу. Красиві сигаретні пачки так і кричать з вітрин прилавків: “Хіба ти не хочеш придбати мене? Спробуй – адже це дійсно круто!” Завдяки зусиллям тютюновиків у суспільстві створюється певний образ сучасної молодої людини, яка споживає “модні” тютюнові вироби і таким чином формує власний стильний імідж. Імідж курця.

На сьогодні в Україні діють певні обмеження щодо дизайну сигаретних пачок. У 2012 році вступили в дію зміни до законодавства щодо запровадження напису «Куріння вбиває» на 50% передньої частини упаковки та кольорового графічного зображення з медичним попередженням на 50% поверхні зворотного боку.

 

8 років тому таке нововведення дало позитивний ефект – поширеність куріння зменшилася. Глобальне опитування дорослих щодо вживання тютюну, проведене у 2017 році, продемонструвало, що 54% курців задумувалися про припинення куріння через графічні попередження на пачках тютюнових виробів. Та від моменту запровадження графічних попереджень у 2012, ротація малюнків жодного разу не відбулася, тож ефективність профілактичної дії попереджень знизилася. Водночас, тютюнова індустрія продовжує використовувати упаковку як дієвий інструмент для реклами своєї продукції за допомогою яскравих кольорів, символів, блискіток і навіть образів тварин. Тим самим збільшуючи обсяги продажів тютюнової продукції і особливо – серед дітей та молоді. Постає логічне питання: чи можливо це зупинити?

Одним з найбільш дієвих інструментів у боротьбі з привабленням дітей та юнацтва до початку куріння є впровадження стандартизованої сигаретної упаковки.

Такі пачки мають бути однакового темно-оливкового кольору із великими ілюстрованими попередженнями про шкоду куріння (щонайменше 65% поверхні), а також не містити логотипів тютюнових брендів чи пропагандистської інформації. Усі торгові марки і назви виробів мають бути уніфікованого кольору, шрифту та формату. Всесвітня організація охорони здоров’я у Керівних принципах до статті 11 Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну рекомендує маркувати пачки сигарет саме таким чином. Україна ратифікувала цю конвенцію ще в 2006 році і взяла зобов’язання її виконувати.

Особа, яка викурює пачку сигарет за день, бачить попередження про шкоду куріння щонайменше 20 разів на день і 7000 разів на рік. Фактично, це прекрасна можливість проінформувати курця або людину, яка ще тільки експериментує з курінням про реальні загрози тютюнокуріння в критичні для нього моменти: під час самого куріння та при купівлі сигарет. Наукові дослідження свідчать про головне: реалістичні та відразливі ілюстрації спричинених курінням хвороб на пачках сигарет дійсно рятують життя! Попередження підвищують обізнаність людей, які не курять, про небезпеку споживання тютюну та спонукають курців кинути курити.   Дійсно, введення стандартизованої сигаретної упаковки допоможе унеможливити введення споживачів в оману, щодо реальних наслідків для здоров’я людини та підвищить рівень впливу медичних попереджень, адже споживачі не відволікатимуться на привабливі логотипи та малюнки розроблені на пачках. Усі ці кроки допоможуть денормалізувати куріння як явища у суспільстві.

Станом на 2019 рік стандартизована сигаретна пачка запроваджена чи законодавчо прийнята вже у 17 країнах: Франція, Угорщина, Ірландія, Велика Британія, Бельгія, Словенія, Норвегія, Грузія, Туреччина, Ізраїль, Саудівська Аравія, Канада, Уругвай, Нова Зеландія, Австралія, Сінгапур, Таїланд. А 16 країн – Литва, Фінляндія, Нідерланди, Швеція, Чилі, Еквадор, Ботсвана, Панама, Маврикій, Південна Африка, Кенія, Гамбія, Шрі-Ланка, Малайзія, Непал, Об’єднані Арабські Емірати – наразі розпочали процес підготовки до запровадження стандартизованої упаковки. І це справді діє: наприклад, в Австралії, яка першою запровадила стандартизовану пачку сигарет ще у 2012 році, за останні 3 роки зменшилась поширеність куріння з 19,4% до 17,2% серед дорослого населення.

Україна має впроваджувати  міжнародний досвід та запровадити стандартизовану пачку сигарет. Суспільство до цього готове, адже, як показало дослідження, проведене Київським міжнародним інститутом соціології у 2020 році, введення стандартизованої пачки підтримало більше, ніж дві третини опитаних. Більш того, 42% респондентів підтвердили, що такі упаковки будуть менш привабливими для дітей і молоді.

Зробити перший крок до порятунку мільйонів життів простіше, ніж здається. Наразі у Верховній Раді України зареєстровано комплексний антитютюновий законопроєкт 2813, розроблений відповідно до сучасних норм Європейського Союзу. Законопроєкт запроваджує введення стандартизованої сигаретної упаковки, зокрема, збільшення попереджувальних зображень з 50% до 65% від площі усієї пачки, уніфікований колір, шрифт і формат усіх торгових марок та назв, введення єдиного темно-оливкового кольору для зовнішньої поверхні упаковки тощо. Запровадження стандартизованої сигаретної пачки не вимагатиме додаткового виділення коштів з Державного бюджету, а термін впровадження норми в один рік дасть можливість виробникам та імпортерам адаптувати дизайн пачки.

 

Попередній досвід нашої держави та міжнародні приклади лише підтверджують той факт, що запровадження стандартизованої сигаретної пачки є ефективним інструментом у боротьбі з курінням серед молодих людей. Переконані, що Україні варто застосувати передові практики захисту людей від приваблення до куріння, які працюють у країнах з розвиненими економіками та подолати тютюнову епідемію.

 

Анастасія Бонковська – лідерка Молодіжного антитютюнового руху

Оксана Левицька – фахівець ГО «Життя»

Поділитися новиною: