Створені для залежності: як тютюнова індустрія робить сигарети більш привабливими та смертельними

Тютюнові компанії докладають максимум зусиль, щоб посилити залежність курців від сигарет. Зовнішні (маркетинг, цінова політика та упаковка) та внутрішні (смак, запах, сенсорні атрибути, фармакологічні ефекти) фактори є надзвичайно дієвим інструментом для посилення привабливості тютюнових виробів, зокрема для молоді та жінок.

Таких висновків дійшли експерти під час дослідження «Designed for Addiction: How the Tobacco Industry Has Made Cigarettes More Addictive, More Attractive to Kids and Even More Deadly»[1].

Нікотин є головною речовиною, яка викликає залежність. Однак такі популярні інгредієнти, як цукор, ментол, кориця, ваніль, какао, шоколад додаються до тютюнових виробів, щоб зробити їх приємнішими на смак та привабливішими для молоді. Також вони створюють ілюзію користі для здоров’я, оскільки нібито нейтралізують негативну дію куріння. Однак за цим криються додаткові фактори ризику для здоров’я людей. Цукор і шоколад, згідно з інформацією ВООЗ[2], при горінні виділяють токсичні речовини, солі органічних кислот приглушують смак гіркоти нікотину, а анестезуюча дія ментолу полегшує більш глибоке вдихання тютюнового диму.

Наразі близько 600 інгредієнтів застосовуються при виготовленні тютюнової продукції. Небезпека полягає у прихованій від споживачів сигарет токсичності інгредієнтів та їх сполук під час згорання та їх сприяння посиленню залежності[3]. Курці можуть не мати уявлення про те, які речовини, окрім нікотину та тютюну можуть міститись у сигареті.

Починаючи з 1960-х років сигарети почали суттєво видозмінюватися за рахунок додавання інгредієнтів, які збільшили вивільнення нікотину під час затяжок, зменшуючи чутливість верхніх дихальних шляхів. Це дозволило курцям робити довші затяжки, а сигаретний дим глибше проникав у легені. Однією з останніх новацій тютюнової індустрії є смакові капсули, які додають у фільтри сигарет. Ця новинка направлена переважно на молодих людей, які найпершими намагаються спробувати різного роду інновації на собі. «Споживачі сигарет із смаковими капсулами розцінюють цю продукцію, як менш шкідливу, ніж інші тютюнові вироби, та як більш цікаву і привабливу новинку на ринку», – зазначено на сторінках Британського медичного журналу[4] – одного з найвпливовіших журналів у світі медицини. Цікавим фактом є те, що тютюнові компанії досліджують неврологічні ефекти, викликані інгредієнтами, які додаються в сигарети з метою максимізувати прийняття тютюнових виробів організмом людини[5].

«Спеціалісти із галузі охорони громадського здоров’я та фахівці ВООЗ наголошують, що смакові, ароматичні та фармакологічні інгредієнти є небезпечними, оскільки роблять сигарети привабливим, стильним продуктом для потенційних курців, та разом із нікотином посилюють появу залежності», – говорить Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров`я.

У квітні минулого року ЄС прийняв Директиву 2014/40/ЄС, якою зобов’язав усі країни ЄС на законодавчому рівні заборонити смакові добавки, а тютюнові корпорації подавати перелік інгредієнтів до органів охорони здоров’я у форматі відкритих даних. 13 травня 2015 р. депутати у співпраці з експертами зареєстрували законопроект № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну». Законопроектом пропонується змінити українське законодавство відповідно до вимог Директиви 2014/40/ЄС щодо виробництва, презентації і продажу тютюну та супутніх товарів. Законопроектом запроваджується заборона на тютюнові вироби з характерним смаком, певними добавками та смаковими речовинами. Також пропонується зміна зовнішнього виду пачок сигарет. Розмір попереджень збільшиться з 50 до 65%, вони мають бути розташовані у верхній половині пачки і матимуть графічні медичні попередження з обох сторін за зразком ЄС.

 «Імплементація законопроекту не передбачає жодних витрат з державного бюджету. Всі витрати на запровадження змін до упакування та маркування тютюнових виробів будуть нести тютюнові корпорації. Якщо ці корпорації не будуть намагатися загальмувати ухвалення законопроекту, у них буде достатньо часу для запровадження таких змін», – наголошує Андрій Скіпальський, експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, ГО «Життя».

 Український центр контролю над тютюном

[1]https://www.tobaccofreekids.org/content/what_we_do/industry_watch/product_manipulation/2014_06_19_DesignedforAddiction_web.pdf

[2]http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/152661/1/WHO_NMH_PND_15.2_eng.pdf?ua=1&ua=1

[3] http://www.scielo.br/pdf/csp/v31n2/0102-311X-csp-31-02-00223.pdf

[4] http://tobaccocontrol.bmj.com/content/early/2015/04/26/tobaccocontrol-2014-052064.full.pdf+html

[5] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2040350/

Поділитися новиною: