Україна призупиняє судовий позов у СОТ проти Австралії та демонструє пріоритетність громадського здоров’я

Уряд А. Яценюка та Міністр економіки А. Абромавічус, після тривалої громадської та дипломатичної кампанії призупинили торгову суперечку України проти Австралії у СОТ до законодавства про однотипну упаковку сигарет.

«У 2012 р. Україна почала суперечку з Австралією в рамках СОТ щодо уніфікованої упаковки сигарет. МЕРТ прийняло рішення про припинення цього спору», – зазначено на Twitter сторінці А.Абромавічуса, Міністра економічного розвитку та торгівлі України.

«28 травня 2015 р. суддівська група отримала лист від України щодо призупинення провадження у справі проти Австралії «Про деякі заходи стосовно товарних знаків та інших вимог про однотипну упаковку, які відносяться до тютюнової продукції та упаковки» (WT/DS434) відповідно до статті 12.12 щодо Домовленостей про правила і процедури врегулювання суперечок»[2], – йдеться у офіційному повідомленні на сайті СОТ.

Офіційна інформація про цей факт з’явилася у медіа у перший день засідання суддівської групи СОТ 3 червня 2015 р., коли учасники заслуховували доповіді австралійської сторони щодо ефективності однотипної упаковки у справі скорочення споживання тютюну. «Такі дії України є ударом по зусиллям тютюнової промисловості оскаржити ефективність та легітимність першого в світі закону, прийнятого в Австралії у 2011 році» – заявив Мет Маєрс, президент організації «Кампанія за майбутнє дітей без тютюну»[3], США.

Нагадаємо, що торгова суперечка тривала з березня 2012 р. та стосувалася протидії України австралійському законодавству щодо запровадження однотипної упаковки для тютюнових виробів в Австралії.

«Призупинивши ганебну та незрозумілу справу у СОТ, Україна зламала корупційну практику попереднього уряду та продемонструвала пріоритетність громадського здоров’я над комерційними інтересами тютюнових корпорацій. Завдяки однотипній упаковці за останні 3 роки рівень поширення куріння в Австралії став найнижчим у світі та складає 12% дорослого населення», – говорить Андрій Скіпальський, керівник Центру контролю над тютюном, ГО «Життя».

«Після того, як вищий суд Австралії відхилив позови тютюнової промисловості і залишив у силі дію закону про однотипну упаковку в 2012 році, колишній український уряд ініціював цю справу у СОТ за фінансової підтримки British American Tobacco. Під тиском та за фінансової підтримки тютюнових компаній, чотири інші країни – Гондурас, Куба, Індонезія і Домініканська Республіка – пішли за прикладом України, а також приєдналися до справи проти Австралії. Наразі Україна подала приклад, як повинні діяти інші країни, які долучилися до оспорювання антитютюнового законодавства Австралії»[4], – йдеться у офіційному повідомленні організації «Кампанія за майбутнє дітей без тютюну».

2015 рік став переломним у подальшому запровадженні однотипної упаковки. У березні цього року спочатку Ірландія, потім Великобританія, а у квітні Франція стали країнами, які запроваджують подібні законодавчі норми для боротьби проти тютюну.

Призупинивши справу у СОТ проти Австралії, Україна надала поштовх для всіх країн вжити рішучих заходів, що зменшують споживання тютюну й сприяють охороні здоров’я своїх громадян.

Для контактів:

Анна Постовойтова

Український центр контролю над тютюном, Центр громадянського представництва «Життя»

Тел.: (095) 397 94 50, (044) 279 68 83 anna@center-life.org

[1] http://tobaccocontrol.org.ua/novini/arseniy-yacenyuk-vidreaguvav-na-vimogu-gromadskosti-viyti-z-torgovoyi-superechki-proti

[2] http://worldtradelaw.typepad.com/ielpblog/2015/06/the-ukraine-plain-packaging-wto-dispute-has-been-suspended.html

[3] http://www.tobaccofreekids.org/press_releases/post/2015_06_03_ukraine#.VW9OpBzmG08.facebook

[4] http://www.tobaccofreekids.org/press_releases/post/2015_06_03_ukraine#.VW9OpBzmG08.facebook

Поділитися новиною: