Тютюновий гігант Philip Morris інвестує мільярди в охорону здоров’я. Але це виглядає як продаж ліків проти тієї отрути, що виробляє компанія — розслідування

У серпні у США було зареєстровано нову медичну компанію, яка планує використовувати передові інгаляційні технології та досвід пероральних засобів для доставки активних інгредієнтів задля лікування неврологічних та серцево-судинних захворювань.

 

Але є одне «але».

 

Компанія з багатомільярдними вливаннями Vectura Fertin Pharma виділяється не лише своїми амбіціями, а й іменитим спонсором: Philip Morris International, тютюновим гігантом, чиї сигарети продаються більш ніж у 180 країнах, пишуть журналісти видання Statnews.

 

Минулого року тютюновий гігант придбав – відому данську компанію Fertin Pharma, яка спеціалізується на контрактному виробництві інноваційних оздоровчих та фармацевтичних продуктів. Повна сума угоди, склала тоді близько 820 мільйонів доларів США. Fertin Pharma спеціалізувалася на дослідженні, розробці та виробництві жувальної гумки, розчинних таблеток та інших пероральних засобів для доставки активних інгредієнтів, включаючи нікотин. У Данії вона вважається провідним виробником розчинів для замісної нікотинової терапії.

 

Наприкінці травня минулого року, тютюновий гігант викупив за 1,5 мільярда доларів США одну з провідних європейських компаній з виробництва інгаляційних препаратів Vectura. Примітно, що про покупку Vectura було оголошено практично відразу ж після поглинання Philip Morris данського контрактного виробника Fertin Pharma. Після покупки PMI заявила, що обидві компанії залишатимуться автономними бізнес-підрозділами.

 

Уже серпні Philip Morris International зареєструвала Vectura Fertin Pharma, яка об’єднує дві компанії. Новопризначений президент Хорхе Інсуасті раніше обіймав керівні посади у великих фармацевтичних компаніях, зокрема Novartis, Sanofi та Bristol Myers Squibb. Тим часом новий виконавчий директор Vectura, Майкл Ауствік, також прийшов з Novartis і буде контролювати інгаляційні препарати Vectura Fertin Pharma, які використовуються для лікування як астми, так і хронічної обструктивної хвороби легень. Компанії Fertin і Vectura досі працюють незалежно одна від одної, маючи власні команди та керівництво, але відтепер  Vectura Fertin Pharma є структурою, що стоїть над цими двома компаніями.

 

Після покупки цих компаній, Philip Morris International не сфокусувався на розробці конкретного якогось конкретного нового препарату чи типі захворювання. Натомість її стратегія охорони здоров’я в основному зосереджена на виробництві ліків, а саме на основі аерозольних технологій, подібних до тих, що містяться в електронних сигаретах. Купівля цих величезних фармацевтичних компаній говорить про те, що компанія Philip Morris International взялася інвестувати лікування захворювань, що викликають куріння? Тобто компанія випускатиме препарати, що мають лікувати наслідки хвороб, пов’язаних з курінням.

 

Куріння вбиває близько півмільйона американців на рік і зазвичай це не має нічого спільного з охороною здоров’я. Оскільки Philip Morris International занижує прогнози різкого падіння доходів від сигарет, компанія скуповує медичні патенти та поглинає фармацевтичні компанії: усе вказує на те, що у тютюнового гіганта великі проблеми. З минулого року компанія почала активно  вкладатися у купівлю фармацевтичних корпорацій, адже схема з фінансуванням вчених, які популяризують куріння, уже не працює. Тютюнова індустрія потребує більшого масштабу.

 

Продажі традиційних сигарет, які  виробляє Philip Morris International, поступово падають і компанія вже програла боротьбу, що тривала декілька десятиліть. Тоді багато вчених, які фінансувала тютюнова індустрія — стверджували, що куріння не так сильно впливає на ваше з нами здоров’я. Згідно з прес матеріалами PMI, тютюновий гігант заявляє, що прагне «забезпечити майбутнє без тютюнового диму». Але це не означає, що ця бездимна продукція менш шкідлива, адже безпечного куріння не існує.

 

Дослідники стверджують, що компанія Philip Morris International продовжує просувати куріння, в тому числі активно орієнтуючись на дітей та молодь, хоча тютюнова корпорація це заперечує. Будь-які спроби інвестувати у так зване «майбутнє без диму» та отримати прибуток від лікування захворювань легенів чи серця виглядають нещирими та недоречними.

 

«Вони (PMI) виробляють отруту, а пізніше продаватимуть вам ліки», — зазначив Свен-Ерік Джордт, професор психології в Єльському центрі регуляторної науки та професор анестезіології в медичній школі Університету Дюка. «І це розриває мені серце» – підкреслив професор

 

Ми усі пам’ятаємо сигарети з ментолом, і сигарети з низьким вмістом смол, які колись продавалися як менш шкідливі версії звичайних сигарет, попри відсутність доказів. Коронавірус — не перша пандемія, у яку втрутилася тютюнова корпорація Philip Morris: протягом 1990-х років компанія була одним із найбільших корпоративних донорів, що виступала у боротьбі проти СНІДу у США та використовувала свої зв’язки з групами боротьби зі СНІДом, щоб покращити свою репутацію під час просування сигарет серед ЛГБТ-спільноти. «Вони завжди гралися з цими питаннями, що стосуються  здоров’я людини», — сказав Луїс Лоуренс, дослідник Дослідницької групи з контролю над тютюном Університету Бата, яка співпрацює з ініціативою Bloomberg Philanthropies STOP із запобігання вживанню тютюну.

 

Придбання цих фармацевтичних компаній говорять про те, що компанія PMI серйозно налаштована на розширення свого охоплення та формування політики у сфери охорони здоров’я у світі. Однак, враховуючи свою бізнес-модель, Philip Morris навряд чи отримає популярність у спільноті охорони здоров’я. «Я б назвав це «промиванням здоров’я», — сказав Джонатан Гріг, професор педіатричної респіраторної та екологічної медицини Лондонського університету королеви Марії та голова Комітету з контролю над тютюном Європейського респіраторного товариства. «Якщо вони все ще продають сигарети, до них слід ставитися зневажливо з точки зору охорони здоров’я».

 

Якщо підсумувати, то єдине, чого прагнуть тютюнові гіганти – це надалі продавати свою смертельну продукцію, адже заробляють на цьому величезні статки уже понад сто років. А інвестиції у великі фармацевтичні компанії, це намагання вустами вчених довести до молоді, що куріння так званих бездимних продуктів не такі вже й шкідливі. І це попри те, що на сьогодні для цього не існує жодних науково доведених фактів.

 

Якщо взяти українські реалії, то у нашій країні через хвороби, спричинені вживанням тютюну за даними ВООЗ, щороку передчасно помирає 130 000 українців. Не меншої шкоди куріння завдає економіці: за розрахунками експертів, щорічні економічні втрати складають 3,2% ВВП України або близько 179 млрд грн (станом на 2021 рік)  внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальними виплатами та лікуванням хвороб, викликаних курінням.

 

У грудні 2021 року Верховна Рада України ухвала комплексний антитютюновий закон №1978-ІХ, норми якого базуються на Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та імплементують ключові норми євроінтеграційної Директиви 2014/40/ЄС. Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових та нікотинових виробів для дітей та молоді, захисту від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання у громадських та робочих приміщеннях.

 

1 червня 2022 року набули чинності вимоги медичного попередження на е-сигаретах та рідинах, а вже з 11 липня – норми щодо посилення бездимного законодавства.  Закон передбачає заборону куріння сигарет для нагрівання  (використовуються з пристроями Iqos та glo) у визначених законом громадських місцях нарівні із сигаретами, кальянами та е-сигаретами (куріння яких заборонено з 2012 року). Також норми Закону забороняють курилки у приміщеннях підприємств усіх форм власності та надають повноваження органам місцевого самоврядування встановлювати додаткові вільні від куріння місця.

 

Безпечного куріння не існує.

Турбота про своє здоровʼя — ваш внесок у перемогу!

Поділитися новиною: