Тут не курять, зайдемо

Близько 20% українських барів, кафе та ресторанів не дотримуються закону, який забороняє курити в таких закладах.

Отож вони є порушниками закону “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення”.

Про це свідчать результати моніторингу майже 800 закладів громадського харчування, який громадські організації провели у 17 містах України.

— Цей моніторинг щорічний. Які ж зміни відбулися за рік?

— У 2014 році закону дотримувалися 89% перевірених закладів харчування, у 2015-му цей рівень знизився до 84%, — каже Оксана Тотовицька, координатор ГО “Життя”.

— Чому збільшилася кількість українців, які курять у ресторанах і барах?

— Майже рік в Україні діяв мораторій на перевірки бізнесу. Тобто Держспоживінспекція не мала права навіть у відповідь на скарги споживачів приходити у ресторани й перевіряти їх. І несумлінні ресторатори, власники бізнесу почали користати з цього. Щоб привабити клієнтів, вони стали дозволяти курити у своїх закладах чи заплющували очі на порушення.

— У яких містах найбільше таких випадків, а в яких найменше?

— Взагалі не виявлено порушень у Житомирі та Івано-Фран­ківську. Найбільший відсоток у Києві — 30%, Харкові — 28%, Одесі —27%.

— Чому в цих містах й особливо у столиці процвітає незаконне куріння?

— Бо там багато VIP-закладів. Так, із 20 київських ресторанів, барів преміум-класу в 10 курять, тобто в кожному другому. Знайти заклад, в якому можна вільно покурити, дуже легко. Якщо зайти в інтернет і поставити це запитання, то вам одразу спливе повідомлення про такі місця. Зокрема назви ресторанів, барів, де, скажімо, після 19.00 можна подиміти. Загалом ситуація з курінням залежить від керівництва закладу, від того, чи дотримується власник правил конкуренції.

— Що курять відвідувачі?

— Цього року дуже побільшало курців кальяну. Торік таких порушень у ресторанах і барах було 4,7%, а тепер — 14%. Кальяни знову стали модними та популярними серед молоді й перетворилися на проблему.

— Чому люди повернулися до кальяну?

— Тому що молоді ніхто не роз’яснює, що це так само шкідливо, як і куріння сигарет. Насправді ж багато науковців певні, що кальян небезпечніший за сигарети, тому що при горінні вугілля виділяються канцерогенні речовини, які потрапляють у легені. Якщо людина сидить у залі, де курять кальян, то за годину-півтори у неї будуть ознаки легкого отруєння чадним газом.

Гарячий дим, що потрапляє в організм, руйнує тканини легень, а також призводить до астматичних станів. Ароматизатори, які застосовують у кальянах, створюють ілюзію приємного процесу куріння, але у цей час вони також перетворюються на канцерогенні речовини, що можуть спричинити рак та інші хвороби. У тому числі респіраторні та інфекційні. Оскільки колби від кальяну не завжди добре миють і дезінфікують, то відвідувач може заразитися навіть гепатитом і туберкульозом.

Насправді у закладах, де курять, навіть страшно їсти, адже те, що ресторатори дозволяють куріння, означає, що вони нехтують здоров’я відвідувачів. Тому важко й уявити, що робиться на кухні.

Світлана ОЛІЙНИК,

„Експрес” № 97 (8459) 21 грудня 2015 року

Поділитися новиною: