ТЮТЮНОВИЙ ДИМ ТА НІКОТИНОВІ ВИКИДИ — ЗАГРОЗА ДЛЯ ЗДОРОВʼЯ

На круглому столі у Комітеті здоровʼя актуалізували дотримання захисту населення від шкоди тютюнового диму на робочих місцях

29 березня 2023 року Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування у партнерстві з Бюро ВООЗ в Україні та громадською організацією «Життя» провів круглий стіл «Стан дотримання вимог статті 13 Закону України № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».

 

Запис доступний за посиланням  

 

Учасники події затвердили Резолюцію з метою активізації дотримання законодавства щодо захисту населення від шкоди тютюнового диму на робочих місцях та забезпечення дотримання ст. 13 Закону України № 2899-IV.

 

Михайло Радуцький, Голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування зауважив: «За результатом зустрічі затвердили резолюцію. Серед її ключових положень наступні: МОЗ має прискорити затвердження механізму перевірки закладів громадського харчування на дотримання антитютюнового законодавства, Держспоживслужба – провести роз’яснювальну роботу із бізнесом, громадські організації – посилити інформаційну роз’яснювальну роботу серед громадян».

 

Під час події учасники обговорили стан дотримання заборони куріння у визначених законом місцях, наслідки для здоров’я людини від шкоди вторинного тютюнового диму сигарет і кальянів, викидів електронних сигарет і сигарет для нагрівання та реалізацію нагляду (контролю) для забезпечення бездимного середовища для громадян, перш за все на робочих місцях у приміщеннях.

За даними ВООЗ вторинний тютюновий дим є причиною передчасної смерті 1,2 мільйона людей щороку, серед яких 65 000 дітей. На жаль, у цю статистику потрапляють і життя громадян України. 

 

Ратифікована Україною Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну, у статті 8 зобов’язує держави-учасниці вживати ефективних законодавчих, виконавчих, адміністративних й інших заходів, що забезпечують захист від впливу тютюнового диму на робочих місцях усередині приміщень. Керівні принципи реалізації статті 8 РКБТ ВООЗ однозначно вказують: «Безпечного впливу тютюнового диму не існує».

«Понад рік тому Президент України підписав Закон щодо посилення захисту населення від шкоди тютюну та нікотину. Ухвалені зміни на 100% захищають здоровʼя громадян від диму тютюнових виробів, кальянів, електронних сигарет та сигарет для нагрівання у громадських та робочих приміщеннях. Україна демонструє усьому світу приклад стійкості, і ми разом маємо забезпечити не тільки стійкість, але й сталість дотримання позитивних змін», — зауважила Лада Булах, народний депутат України.

 

Чинне законодавство України, відповідно до РКБТ ВООЗ, на 100 % захищає здоровʼя людей від шкоди тютюнового диму та будь-яких викидів нікотинових виробів у всіх громадських та робочих приміщеннях. Ст. 13 Закону України № 2899-ІV надає вичерпний перелік вільних від куріння місць та вказує, що заборона поширюється на куріння, вживання та використання тютюнових виробів, кальянів, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, сигарет для нагрівання. 

 

Згідно з дослідженнями Київського міжнародного інституту соціології, проведеним у травні 2022 року, 86 % респондентів підтримують розширення переліку громадських місць, вільних від куріння.

 

Результати громадського моніторингу кафе, барів, ресторанів, проведеного волонтерами всеукраїнської кампанії «Молодь вільна від куріння» протягом вересня-грудня 2022 року, демонструють, що абсолютна більшість субʼєктів господарювання дотримуються заборони куріння в приміщеннях, проте 20 % закладів ресторанного господарства не дотримуються антитютюнового законодавства. У 88 % випадків волонтери фіксували куріння кальяну в приміщеннях закладів, що становить серйозну загрозу для здоровʼя людей.

«Україна переживає тектонічні зміни у складі населення. З огляду на це, надважливо захистити людей від передчасних смертей викликаних неінфекційними хворобами, серед яких найбільш смертоносними є серцево-судинні захворювання, на які припадає 64% смертності та онкологія з часткою у 18%. Більшість цих втрат можна запобігти. Захист людей від тютюнового диму та нікотинових викидів на робочих місцях та у громадських приміщеннях — це один з важливих кроків відновлення людського капіталу», — зазначив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя».

 

У закладах, де порушують заборону куріння, працівники на своїх робочих місцях наражаються на вторинний тютюновий дим упродовж усього робочого дня. Так само від вторинного тютюнового диму страждають відвідувачі закладів ресторанного господарства, серед яких діти та молодь.

 

За даними Держпродспоживслужби у 2022 році до органу надійшло 89 скарг громадян про порушення вимог статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та перевірено лише 14 суб’єктів господарської діяльності у звʼязку із зупиненням заходів нагляду (контролю) на час воєнного стану. Таким чином, протягом 2022 року в 87 % випадків громадяни не змогли скористатися Законом, щоб захистити своє здоровʼя та скористатися правом на бездимне середовище.

 

З огляду на те, що Кабінетом Міністрів України були внесені зміни, які створюють можливість проведення заходів нагляду (контролю) за зверненнями громадян про порушення антитютюнового законодавства, Центр громадського здоровʼя МОЗ України надає можливість скористатися мобільним сервісом повідомлення про такі порушення. 

Під час “круглого столу” була затверджена резолюція.

 

До участі у круглому столі також долучилися:

Андрій Скіпальський, національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні;

Доктор Анджела Чобану,  Координатор з боротьби проти тютюну Європейського регіонального бюро ВООЗ  

Ігор Кузін, заступник Міністра охорони здоров’я України – головний державний санітарний лікар України;

Ольга Шевченко, т.в.о. Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів

Анна Андрущак, Заступник Генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»

Ірина Сорока, Завідувач відділу профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»;

Лариса Міщенко, Д.м.н., завідуюча відділом артеріальної гіпертензії та коморбідної патології ДУ «ННЦ «Інститут кардіології, клінічної та регенеративної медицини ім. академіка М.Д.Стражеска» НАМН України;

Валерій Зуб, народний депутати України;

Сергій Кузьміних, народний депутати України;

Максим Перебийніс, народний депутати України;

Лариса Білозір, народний депутати України;

представники громасдськості.

Поділитися новиною: