Україна стала третьою країною у світі, що впроваджує пілотний проєкт ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну», Львівщина долучається до ініціативи

22 вересня 2022 р. в інформаційному агентстві «МЕДІАЦЕНТР УКРАЇНА» у м. Львів ГО «Центр громадянського представництва «Життя» у співпраці з Львівським обласним центром контролю та профілактики хвороб за підтримки Бюро ВООЗ в Україні провели презентацію старту пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» у Львівській області.

Під час події учасники розповіли про реалізацію проєкту в школах Львівської області та можливості впровадження вдосконаленого Посібника Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) «Школи без нікотину та тютюну». У 2021 році такий проєкт реалізовувався у Києві та Рівному продемонструвавши позитивні результати.

Щороку куріння вбиває 8 мільйонів людей по всьому світу, при цьому 95% курців починають курити у віці до 21 року. Не усвідомлюючи усі ризики та наслідки вживання тютюну та нікотину, учнівська молодь наражається на тенета наркотичної залежності, яку викликає вживання цих виробів. Багаторічні дослідження довели, що тютюнові компанії спрямовують на дітей агресивний маркетинг, застосовуючи маніпулятивні прийоми — як-от  смакові добавки, рекламу в соціальних мережах та заяви про тютюнові та нікотинові вироби, які вводять школярів в оману. Саме тому один із головних пріоритетів політики контролю над тютюном — попередження початку куріння тютюнових та нікотинових виробів у підлітковому віці.

Задля допомоги у подоланні тютюнової епідемії серед школярів ВООЗ розробила Посібник «Школи без нікотину та тютюну», щоб підвищити спроможність системи освіти для успішної імплементації політики вільного від нікотину та тютюну навчального простору.

«Львівська область приєдналася до впровадження пілотного проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну», який покликаний захистити здоров’я учнів, вчителів та персоналу від шкідливого впливу тютюнового диму та інформувати про небезпеку нових тютюнових та нікотинових виробів. Реалізація проєкту допоможе краще зрозуміти та оцінити ефективність коротких інформаційних інтервенцій щодо тютюну та нікотину у школах з метою розповсюдження позитивного досвіду в Україні та світі. Реалізація проєкту співпадає із набуттям чинності нових норм закону 1978-ІХ[1] в частині заборони вживання усіх тютюнових та нікотиномістких продуктів» – заявив Андрій Скіпальський, національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні.

Реалізація проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну» передбачає:

  • проведення анонімного опитування серед учнів та персоналу шкіл;
  • проведення інформаційної кампанії серед учнів та персоналу щодо чинного антитютюнового законодавства та загроз, які несуть наркотичні вироби тютюн та нікотин;
  • затвердження на рівні навчальних закладів політики «Школа без нікотину та тютюну».

«В Україні 20% юнаків у віці 15-16 років є щоденними курцями сигарет, така ж кількість вживає е-сигарети. Це доводить необхідність спільних дій законотворців, медичної та освітньої системи для захисту учнів шкіл від приваблення до куріння. Освітні заклади мають стати простором абсолютно вільним від тютюну та нікотину. Кожній школі-учасниці проєкту запропоновано затвердити документ «Політика «Школа без нікотину та тютюну», який буде впроваджуватися на постійній основі. Буде проведено комунікаційну онлайн-кампанію серед старшокласників та розміщено друковані матеріали у приміщеннях шкіл про ризики вживання тютюну та нікотину» — повідомив Дмитро Купира, Виконавчий директор ГО «Життя», координатор пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» в Україні.

Протягом вересня-грудня 2022 р. ГО «Центр громадянського представництва «Життя» спільно з Львівським обласним центром контролю та профілактики хвороб проводитиме інформаційну кампанію «Школи без нікотину та тютюну» на основі проєкту бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні у 10 школах Львівської області.

«Діти починають палити мавпуючи один одного, або щоб здаватися дорослими і крутими. Проте, вони рідко думають про шкоду для свого організму та оточуючих. Якщо інформацію надавати зрозуміло, постійно, то здоровий глузд підкаже вірний шлях для якісного і повноцінного життя» – зазначила Наталія Іванченко, Генеральний директор Державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Результати опитування в ході реалізації проєкту «Школа без нікотину та тютюну» в Києві та Рівному продемонстрували, що інформаційна кампанія позитивно вплинула на обізнаність школярів та шкільних працівників. Зокрема, після інформаційної кампанії:

  • зросла частка тих, хто отримав нову інформацію про ризики вживання та способи відмовитися від вживання нікотинових та тютюнових виробів – із 68% під час першого етапу до 81% під час другого етапу опитування;
  • збільшився відсоток тих, хто знає про шкідливість вживання тютюнових та нікотинових виробів, як для курця, так і для оточення;
  • збільшилася підтримка посилення контролю за дотриманням заборони на вживання нікотинових або тютюнових виробів у школі або на її території – ініціативу підтримало 58% респондентів у першому етапі й 63% у другому етапі опитування.

«У Львівській області на обліку перебувають 19,1 тисяч хворих на ХОЗЛ. Основним чинником розвитку ХОЗЛ є куріння. Також на обліку перебуває 38 523 людини з хронічним бронхітом, основним чинником якого є куріння.  Якщо людина палить з дитинства, то ризик розвитку цих хвороб значно зростає», — зазначив Орест Чемерис, Директор департаменту охорони здоровʼя Львівської обласної військової адміністрації.

 

За підсумками втілення проєкту ВООЗ «Школи без нікотину та тютюну» у Львівській області запланована презентація результатів, що допоможе додатково вдосконалити посібник «Школи без нікотину та тютюну» та поширити позитивний досвід у інших школах України та світу.

 

Відеозапис події: https://www.youtube.com/watch?v=HVbeItNP5o8

Для контактної інформації: Світлана Сидорова, менеджерка події ГО «Життя», 050 336 2920, svitlana@center-life.org

[1] Згідно з Законом №1978-ІХ з 11 липня 2022 року до заборони куріння у приміщеннях та на території навчальних закладів тютюнових виробів, е-сигарет та кальянів запроваджена заборона куріння, вживання та використання тютюнових виробі (включо із сигаретами для нагрівання), трав’яних виробів для куріння, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.

фото – Медіацентр Україна

Поділитися новиною: