Україна – третій найбільший контрабандист сигарет у світі

Україна входить до трійки країн, з яких у світ іде найбільша кількість контрабандних сигарет. Перше місце посідає Китай, який виробляє 99% контрафактних сигарет ринку США, друге – Парагвай.

Про це йшлося на міжнародній конференції  в Женеві, яка розпочалася 29 червня. На ній представники 160 країн обговорять новий договір «Протокол про незаконну торгівлю тютюновими виробами», що є додатком до Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну.

У Женеві також було оприлюднено дослідження під назвою «Підпільний ринок тютюну»  («Tobacco Underground»), яке провів Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів. Згідно з ним шість терористичних груп, серед яких Аль-Каіда, Талібан, ірландська Real IRA та колумбійська FARC, фінансують свою діяльність за допомогою контрабанди сигарет.

Через невеликий розмір та вагу, а також високий прибуток контрабанда сигарет є досить привабливим бізнесом для злочинних організацій та терористичних груп.

«Дослідження показує, що ліквідація масштабної контрабанди є важливою не тільки з точки зору охорони здоров’я населення та захисту економіки, але й з метою охорони національної та міжнародної безпеки», – заявив Метью Л. Маєрс, президент організації  «Кампанія «За майбутнє без куріння» (Campaign for Tobacco-Free Kids).

«За 2008 рік в Україні виробили 130 млрд сигарет.  Плюс 4 млрд імпорту та за мінусом 10 млрд експорту виходить 126 млрд сигарет. Внутрішній ринок України, за даними самих тютюнових кампаній, складає 85 млрд сигарет.  А різниця в понад 30 млрд це те, що пішло контрабандою за кордон, переважно до країн ЄС, – говорить Костянтин Красовський, завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України. –  Причиною такою великої контрабанди є те, що в Україні акцизи на сигарети суттєво менші, ніж в ЄС. Тому на фоні заяви, яка прозвучала в Женеві, про те, що Україна  є третім найбільшим контрабандистом сигарет в світі, досить пікантно виглядають спроби тютюнових компаній в Україні кожного разу вчиняти ґвалт про «вбиття галузі», коли Україна піднімає податки на сигарети в рамках процесу євроінтеграції.

Нагадаємо, що Рамкова конвенція ВООЗ з боротьби проти тютюну є головним документом по боротьбі з епідемією куріння в світі. Конвенція, яку ратифікувала й Україна, зобов’язує країни світу на практиці реалізовувати заходи зі зменшення куріння, такі як: високі податки на тютюнові вироби, закони, які встановлюють заборону на куріння в громадських місцях, великі написи-попередження  про шкоду здоров’я, а також заборону будь-якої реклами, спонсорства та просування тютюнових виробів.

Довідка. Організація «Кампанія «За майбутнє без куріння»  є лідером у боротьбі з курінням у США та по всьому світу. У рамках «Ініціативи Блумберга з обмеження споживання тютюну» організація співпрацює з урядовими та неурядовими організаціями в просуванні та впровадженні правових норм, які спрямовані на скорочення куріння. Сайт організації: www.tobaccofreecenter.org

По додаткову інформацію з теми прес-релізу звертайтеся до:

(Женева) Марина Картер (Marina Carter), +1-202-415-5973 – щодо питань організації інтерв’ю з фахівцями в галузі незаконної торгівлі сигаретами

(Вашингтон) Марк Херлі (Mark Hurley), +1-202-296-5469

Контактна особа:

Устінова Олександра

Координатор прес-центру Коаліції громадських організацій

«За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95

095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Поділитися новиною: