Українські вузи звільнюються від куріння

Так, з березня 2010 року куріння повністю заборонено в Ужгородському національному університеті.

 Українські вузи звільнюються від куріння. Так, з березня 2010 року куріння повністю заборонено в Ужгородському національному університеті. Цьому передував прояв громадської небайдужості самих студентів, які рік тому виступили зі зверненням щодо права на вільне від тютюну приміщення. Адже в університеті не виконувалося законодавство України та накази МОН (N 639 від 04.11.2005 та N 855 від 08.11.2004), за якими куріння у навчальних закладах має бути повністю заборонено. «По коридорах УжНУ небезпечно ходити через тютюновий дим, – писали студенти. – Студенти звертаються по допомогу до правоохоронних органів, працівників санітарно-епідеміологічних служб, управління захисту прав споживачів з проханням забезпечити їх права на вільне від тютюну приміщення. Адже викладачі університету і господарська служба не можуть забезпечити виконання санітарно-гігієнічних норм у приміщеннях». Сьогодні студенти можуть святкувати маленьку перемогу, адже їхній навчальний заклад звільнено від тютюнового диму.

Серед інших вузів, які вже реально звільнили повітря від тютюнового диму Києво-Могилянська Академія, Острозька академія, Вінницький національний технічний університет, Приазовський державний технічний університет та інші. Також з 2010 року до них приєднався і Дніпропетровський національний університет. На жаль, в країні ще багато вузів, керівництво яких закриває очі на курилки в туалетах. Це частково обумовлено побоюваннями, що заходи по звільненню від тютюнового диму ніби-то є непопулярними.

Ці побоювання повністю спростовує реальний досвід Національного Університету “Києво-Могилянська академія”. Ще кілька років тому курити на території Академії можна було будь-де. 2006 року університет виділив окремі місця на території, де дозволялося курити. З 1 вересня 2008 року заборона стосується усієї території Академії, і вона ефективно дотримується. Куріння пересунулося за межі території університету. Про це свідчать не лише відповіді курців, а й спостереження за ними. Дослідження показали, що через три місяці після введення повної заборони куріння на території Києво-Могилянської Академії однозначна підтримка цього нововведення серед студентів та співробітників університету суттєво збільшилося – з 34% до 54%. А засудження обмежень навпаки зменшилося – з 27% до 18%. Ці дані свідчать, що реальні наслідки очищення території від тютюнового диму переконують людей у доцільності такої політики.

Ми закликаємо студентські організації сміливіше відстоювати свої права на здорове для навчання середовище у своїх закладах. Досвід показує, що дії по звільненню університетів від тютюнового диму можуть бути успішними.

Нагадаємо, що захист від тютюнового диму людей, що перебувають в громадських місцях, в тому числі, в закладах освіти, є однією з шести стратегій, які Всесвітня організація охорони здоров’я вважає ефективними для подолання тютюнової епідемії. Звільнення громадських місць, по-перше, допомагає убезпечити людей від примусового вдихання тютюнового диму, а по-друге, робить процес куріння складнішим. Це підштовхує людей кидати курити, а також стримує молодих людей, які лише пробують курити.

Контактна особа:

Устінова Олександра

Координатор прес-центру

Коаліції громадських організацій та ініціатив

«За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95, 095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Поділитися новиною: