ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ громадських організацій щодо затягування підготовки законопроекту про повну заборону реклами тютюну

Громадська організація «Інститут медіа права», Центр громадянського представництва «Життя» та члени коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» висловлюють свою стурбованість з приводу затягування розгляду проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо повної заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів до другого читання (реєстр. № 5164), зокрема, шляхом затягування затвердження складу робочої групи щодо підготовки зазначеного проекту до другого читання.

Зважаючи на широкий резонанс, що спричинив даний законопроект та значну кількість поданих народними депутатами поправок Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації ще 16 лютого 2011 року оголосив про формування робочої групи під головуванням народного депутата Олени Кондратюк для роботи над поправками та підготовкою законопроекту до другого читання. Однак, відтоді минуло більше місяця, а робочу групу й досі не сформовано.

Викликає стурбованість і попередній склад учасників. Так, до попереднього складу робочої групи входять переважно представники тютюнової індустрії, рекламного бізнесу, представники телевізійних асоціацій, що не може не викликати подиву, адже реклама тютюнових виробів саме на телебаченні заборонена законом. Тобто переважна більшість учасників, попередньо сформованої робочої групи, негативно ставиться до законопроекту №5164.

Вважаємо, що такий підхід у формуванні робочої групи є неприпустимим й таким, що порушує міжнародні зобов’язання України в рамках ратифікованої Верховною Радою у 2006 році Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яка вказує, що:

Існує корінний і непримиренний конфлікт між інтересами тютюнової індустрії та інтересами політики в сфері охорони здоров’я…Сторонам не слід дозволяти будь-якій особі, що працює в тютюновій промисловості чи будь-якому іншому утворенні, що займається просуванням її інтересів перебувати в якості члена будь-якого державного органу, комітету, консультативної групи, що формує або здійснює політику в сфері охорони громадського здоров’я чи боротьби проти тютюну. Тож не можна дозволити перетворити процес ухвалення законопроекту на формальне зведення його тексту до вимог тютюнових лобістів.

Громадські організації звертають увагу Комітету свободи слова та інформації та голови робочої групи, що у випадку затвердження в цілому попереднього складу робочої групи, вона стане відверто про-тютюновою, а її діяльність буде направлена на максимальне послаблення законопроекту №5164, який спрямований на зменшення шкідливого впливу тютюнокуріння на здоров’я населення та зменшення рівня споживання тютюну шляхом заборони всіх форм прямої та непрямої реклами.

Громадські організації закликають Комітет свободи слова та інформації якнайшвидше затвердити збалансований склад робочої групи, організувати активну роботу робочої групи над поправками та якнайшвидше внести узгоджену редакцію законопроекту на розгляд Верховної Ради України на друге читання. Нагадуємо, що 31 травня 2011 року у Всесвітній День без тютюну, ВООЗ присвятила темі – виконання вимог Рамкової Конвенції. Україна має прийняти повну заборону реклами сигарет до вересня 2011 року.

Тому громадськість закликає до травня до Всесвітнього дня без тютюну ухвалити законопроект!

Поділитися новиною: