Влада виступила на боці тютюнових корпорацій та відмовилася підвищувати акцизи на тютюн у 2014 році

19 грудня 2013 року парламент за скороченою процедурою ухвалив законопроект № 3757, щодо ставок окремих податків, яким не передбачено жодних змін до ставок тютюнових акцизів у 2014 році. Хоча ще 16 грудня з’явилася інформація про готовність уряду до значного підвищення акцизів, зокрема на тютюн – до 40%. Таке підняття вітали експерти з питань контролю за тютюном, адже воно скоротило б поширеність куріння в Україні та дало додатково 4-5 млрд. грн. надходжень до Держбюджету у 2014 році.

Відмова від підвищення акцизів пройшла усупереч вимогам громадськості та експертів, які протягом року закликали уряд та нардепів ініціювати підвищення акцизів на тютюн та тим самим сприяти позитивній тенденції зменшення споживання сигарет українцями.

За даними Держстату, рівень виробництва тютюнових виробів за січень-листопад 2013 року упав на 10% у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року. Це сталося завдяки дії кількох антитютюнових законів, зокрема ЗУ № 3778 – IV про повну заборону реклами сигарет та ЗУ № 4844 про заборону куріння у громадських місцях, які набули чинності наприкінці 2012 р.

На фоні зниження рівня споживання сигарет тютюнові корпорації демонструють зростання своїх прибутків, адже тільки протягом 2013 року більшість виробників підняли ціни на сигарети в середньому на 2 гривні за пачку.

«Дієвість антитютюнових законів поступово зменшується з часом і тому вони потребують підкріплення іншими антитютюновими заходами– говорить Андрій Скіпальський, експерт Альянсу виконання Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, ГО «Життя». – Згідно з висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я, підвищення акцизів на тютюн є однією з найефективніших стратегій зі зниження рівня тютюнокуріння. Але, очевидно, у 2014 році влада відмовилася підтримати прогрес українців у скороченні споживання сигарет і повністю стала на бік тютюнових корпорацій, погодившись на давню пропозицію тютюнової індустрії підвищити ставки акцизів на сигарети в 2014 році лише на 6,5%, яка була зафіксована у перехідних положеннях Податкового кодексу. Напевно, владі більше не потрібні додаткові надходження до Державного бюджету, щоб хоч трохи компенсувати його дефіцит, оскільки поки є російські позики для того, щоб латати дірки. А питанням зменшення поширеності куріння пожертвували на користь інтересів виробників сигарет».

Експерти прогнозують, що у 2014 році рівень споживання сигарет українцями залишиться на рівні 2013 року. Крім того, українські сигарети тепер стануть більш привабливими для контрабанди також і у Росію, де у 2014 році ставки акцизу та ціни на сигарети будуть суттєво вище, ніж в Україні.

Прес-центр

Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» та Центру громадянського представництва «Життя»

050-902-09-38, (044) 279 68 83

smokefreeukraine@center-life.org

Поділитися новиною: