Всесвітній день без тютюну: великі ілюстровані медичні попередження про шкоду куріння рятують життя

31-го травня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день без тютюну.Саме в цей день активісти, лікарі, експерти Реанімаційного Пакету Реформ і народні депутати провели прес-брифінг у Верховній Раді та публічну акцію, щоб звернути увагу на проблеми куріння й важливість прийняття законопроекту №2820[1].

Перед будівлею Верховної Ради України виставили п’ять  великих макетів пачок сигарет, три з яких наочно показували, як виглядатимуть українські пачки після прийняття законопроекту №2820. Поряд з ними розмістили стандартизовану пачку, яка вже використовується в Австралії, та сучасну «гламурну» українську пачку сигарет, яка створена для залучення до куріння молоді. На акції був присутній персонаж на ходулях, який символізував тютюнового лобіста, що виступає проти прогресивних антитютюнових змін.

Цьогоріч темою Всесвітнього дня без тютюну є «небрендована», проста, упаковка сигарет як дієвий спосіб зменшити привабливість сигарет та їхнє споживання. На сьогоднішній день просту пачку запроваджено в Австралії, Франції та Великій Британії. На черзі – Ірландія, Норвегія, Угорщина, Словенія, Швеція, Фінляндія, Канада, Нова Зеландія, Сінгапур, Бельгія та ПАР[2].

«Проста упаковка є важливим заходом для зниження попиту на тютюнові вироби, адже вона робить їх менш привабливими, обмежує використання сигаретних пачок з метою реклами і стимулювання продажу тютюну, а також підвищує ефективність попереджень про небезпеку куріння для здоров’я. Запровадження простих упаковок є частиною комплексного підходу до боротьби проти тютюну»,− зазначила Наталія Король, керівник відділу боротьби з неінфекційними захворюваннями Бюро ВООЗ в Україні.

Україна має чудову можливість наблизити зовнішній вигляд пачок сигарет до світових трендів контролю над тютюном, прийнявши законопроект №2820. Все залежить лише від політичної волі керівництва держави.

Зокрема, цим проектом закону передбачається повна заміна всіх медичних попереджень на нові з бібліотеки ЄС, збільшення попереджень до 65% площі поверхні пачки з обох боків, а ротація медичних попереджень буде відбуватись щороку. Крім того, на пачках сигарет заборонять друкувати будь-яку інформацію, яка може стимулювати продаж тютюну або створювати враження, що визначений тютюновий виріб є менш шкідливим, ніж інший. Такі правила маркування сигарет вже діють в Європейському Союзі з 20 травня 2016 р., відповідно до Директиви 2014/40/ЄС.

«Запропоновані зміни відповідають статті 11 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яка стосується пакування та маркування тютюнових виробів. Відповідні заходи допоможуть зробити пачку сигарет непривабливою, а саме куріння відразливим і соціально неприйнятним, зважаючи на його руйнівний вплив на здоров’я людей і економіку держави. Це допоможе застерегти молодь не починати курити. Тому законопроект №2820 необхідно приймати вже зараз», − наголосила Ольга Богомолець, народний депутат України, Голова Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

Саме пачку сигарет тютюнова індустрія використовує в рекламних цілях, орієнтуючись на визначені цільові аудиторії. Для формування бренду застосовують привабливі геометричні фігури, яскраві кольори, блискітки і навіть образи тварин. Ефективною антирекламою є саме ілюстровані великі кольорові попередження про шкоду куріння.

Особа, яка за день викурює пачку сигарет бачить попередження про шкоду куріння принаймні 20 разів на день і 7000 разів на рік. Тому експерти розглядають кожен із цих разів як можливість донести інформацію курцеві про реальні загрози куріння саме в критичні для нього моменти: під час куріння та купівлі сигарет[3].

Наукові дослідження свідчать про головне – реальні ілюстрації хвороб на пачках сигарет рятують життя! Попередження підвищують обізнаність людей про небезпеку споживання тютюну та спонукають курців кинути курити. Окрім того, курці стверджують, що  саме з пачок сигарет вони найчастіше дізнаються про небезпеку куріння, порівняно із будь-якими іншими джерелами інформації, за виключенням телебачення[4].

Зокрема після того, як в Сінгапурі почали використовувати ілюстровані попередження в 2004 році, було виявлено, що 28% опитаних курців почали менше курити саме через ці зображення, 14% зауважили, що вони уникають того, щоб курити біля дітей, 12% − уникають куріння біля вагітних, 8% − стали рідше курити вдома[5].

В Австралії, яка першою запровадила «просту упаковку» ще у 2012 році, за останні 3 роки зменшилась поширеність куріння з 19,4% до 17,2% серед дорослого населення[6] .

 «Існуюча ситуація, коли Кабінет Міністрів затверджує перелік попереджувальних картинок з наслідками спричинених курінням хвороб, ускладнює процедуру. Цими питаннями має опікуватися Міністерство охорони здоров’я. До того ж практика, коли ці зображення мають змінюватися раз на 5 років, є хибною. Тому в Україні ротація картинок має відбуватися раз на рік для того, щоб споживачі, зокрема і діти, не встигали до них звикати. Усе це передбачено в законопроекті №2820, який закликаємо народних депутатів підтримати», − додав Тарас Шевченко, керівник проекту «Київ без тютюнового диму» ГО «Центр демократії та верховенства права».

Законодавчі заходи з контролю над тютюном в Україні довели свою ефективність. Із 2006 по 2015 роки поширеність куріння в Україні знизилась із 37% до 24%. Реалізація Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну зменшує тягар споживання тютюну.

«Ціна питання захисту людей від тютюну – сотні тисяч життів. Ефективність нових заходів з контролю над тютюном в ЄС оцінюють на рівні зменшення кількості курців на 2,5 мільйони. Для України ця цифра складає близько 220 тисяч курців. Залишати сигарети зі смаковими добавками, кольоровими пачками та неефективними попередженнями – безвідповідальність! Закликаю усіх народних депутатів підтримати законопроект №2820 у першому читанні у Всесвітній день без тютюну та разом доопрацювати документ на наступну сесію парламенту», − підсумував Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном громадської організації «Життя».

Соціальний відео-ролик «Створимо майбутнє без тютюну заради дітей»: https://www.facebook.com/smokefreeukraine/videos/1038840129524955/

Поділитися новиною: