Якщо ми за здорову націю, то сигарети та алкоголь мають бути дорогими та недоступними – Ганна Гопко

Ганна Гопко, народний депутат України, вважає, що поширеність куріння в Україні зменшилась із 37% у 2006 р. до 24% у 2015 р. завдяки комплексу антитютюнових заходів.

Про це вона розповіла в ефірі телеканалу «Еспресо». По-перше, були підвищені акцизи і зросли ціни на сигарети. По-друге, була заборонена реклама тютюну. По-третє, окрім текстових попереджень на пачках сигарет, з’явились фотоілюстрації хвороб – наслідків куріння. Окрім того, проведено декілька ефективних інформаційних кампаній. Важливим заходом стало звільнення кафе, барів та ресторанів від тютюнового диму, і молоді, яка там працює, стало значно легше дихати, пояснила народна депутатка.

Нещодавно виповнилось 10 років, як Україна імплементувала Рамкову конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, згадала Г. Гопко.

«Тому завдяки законодавчим ініціативам та позиції держави маємо таку хорошу статистику подолання тютюнової епідемії та зменшення хвороб, напряму пов’язаних із тютюнокурінням. Таку політику потрібно продовжувати. Потрібно збільшувати акцизи на тютюнові вироби», – зауважила пані Ганна.

98% тютюнового ринку займають транснаціональні тютюнові компанії. Їхня стратегія – тримати акцизи якомога нижчими, щоб українці масово споживали тютюн, що дозволило б їм отримувати надприбутки. Коли у 2008 році лише починали підвищувати акцизи на тютюн, то держава отримала близько 3 млрд грн доходів до бюджету, а в 2015 році держбюджет вже отримав майже 22 млрд грн.

«Але сигарети все ще лишаються доступними, вони дешевші шоколаду. Причиною є тютюновий лобізм через податковий комітет та уряд. Але якщо ми за здорову націю, то сигарети і алкоголь мають бути дорогими та недоступними!» – наголосила Г. Гопко.

«68% курців хочуть кинути курити. І тому додаткові заходи, як підвищення акцизів, повна заборона реклами, різні соціальні ролики, які показують про наслідки куріння, стимулюють курців зробити таке важливе життєве рішення. Мій дядько помер у 47 років від раку легень, бо він викурював три пачки сигарет в день», – вважає пані Ганна.

Нагадаємо, що у Верховній Раді зареєстровані два важливих антитютюнових законопроекти, співавтором яких є й нардеп Ганна Гопко.  Законопроект №2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» пропонує заборонити ароматизовані сигарети,  запровадити великі попередження про шкоду куріння і розташувати їх у верхній половині пачки з її обох боків. Законопроект №4030а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту громадського здоров’я від шкідливого впливу тютюнового диму)» передбачає заборону на видиме розміщення тютюнових виробів у місцях продажу.

Поділитися новиною: