Єднання світу задля майбутнього без тютюну – 17-та Всесвітня конференція з питань тютюну та здоров’я

7-9 березня у Кейптауні (Південна Африка) відбувається 17-та Всесвітня конференція з питань тютюну та здоров’я (World Conference on Tobacco or Health – WCTOH), де обговорюють ключові положення боротьби з тютновою епідемією в світі.

Близько 2000 делегатів – дослідники, вчені, представники ООН та громадянського суспільства, медики та політики з більш ніж 100 країн – відвідують триденну конференцію на тему “Єднання світу задля майбутнього без тютюну” – йдеться в офіційному прес-релізі Конференції[1]. Так, це підтверджує, що міжнародне співробітництво є життєво важливим для боротьби з вживанням тютюну, який залишається провідною причиною смертності і щороку вбиває понад сім мільйонів людей. WCTOH – провідний міжнародний форум з боротьби проти тютюну. Цьогорічна подія  вперше за свою 50-річну історію відбувається на африканському континенті.

У конференції беруть участь також і представники ГО «Життя» Андрій Скіпальський та Лілія Олефір, де вони представлять успіхи України в боротьбі з тютюновою епідемією. На конференції презентують відеоролик про ефективність політики підвищення акцизів на тютюн в Україні, підготований ГО “Життя” за підтримки Групи Світового банку. У відео народні депутати Ганна Гопко, Тетяна Острікова та Олег Мусій, в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун,  експерти з контролю над тютюном Андрій Скіпальський та Костянтин Красовський розповіли про ефективність зменшення споживання тютюну в Україні за допомогою фіскальних методів.

Досягнення в  галузі охорони здоров’я шляхом реалізації Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я з боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) зазнають потужного нападу з боку тютюнової індустрії. Під час першого пленарного засідання конференції спікери закликали до поновлення уваги до політики боротьби проти тютюну, яка допомагає споживачам тютюну кинути курити, а також захистити від куріння тих, хто ще не почав. РКБТ ВООЗ є основною темою конференції і залишається одним із найуспішніших договорів Організації Об’єднаних Націй, охопивши 181 сторону за більш ніж десять років. Ці держави-сторони юридично зобов’язані приймати та запроваджувати заходи щодо зменшення використання тютюну. З моменту набуття чинності, більш ніж 10 років тому, у багатьох країнах успішно були реалізовані заходи з контролю над тютюном, у тому числі створення стовідсотково вільних від куріння громадських місць, заборона спонсорства та реклами тютюнових виробів,  запровадження графічних попереджень про шкоду для здоров’я на сигаретній упаковці.

Проте сьогодні на відкритому пленарному засіданні спікери попередили про нові виклики з боку тютюнової індустрії. Наприклад, Philip Morris International створив Фонд світу без куріння, що є цинічною спробою тютюнових компаній позиціонувати себе як “відповідальних” і таким чином стати  “законними” учасниками обговорень громадського здоров’я. РКБТ ВООЗ чітко визначає, що інтереси тютюнової промисловості є принципово несумісними з інтересами громадського здоров’я, тому залучення тютюнової промисловості до громадського здоров’я є неприпустимим.

“Вживання тютюнових виробів  завдає шкоди не лише здоров’ю, а й економіці, освіті та навколишньому середовищу: куріння – це бар’єр для стрімкого розвитку на всіх фронтах. Політикам саме час реалізувати потужні законодавчі заходи, які зможуть захистити громадян від тютюну. І нині ми закликаємо до рішучих дій в Африці та у всьому світі, аби врешті–решт подолати тютюн”, – наголосив генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.

Глобальним послом ВООЗ з питань неінфекційних захворювань Майкл Р. Блумберг, на конференції оголосив про створення ініціативи «STOP» (Stopping Tobacco Organizations and Products) – глобальної системи відстеження, яка буде суворо контролювати оманливі тактики тютюнової промисловості.

“Заходи з боротьби проти тютюну зберегли майже 35 мільйонів людських життів у всьому світі, але чим більше міст та держав вживають заходів, тим активніше тютюнова промисловість намагається знайти нових споживачів, особливо серед молоді. І ми не можемо залишатися осторонь, оскільки тютюнова галузь вводить в оману громадськість, прагнучи залучити якомога більше людей до своєї продукції”, – зазначив Майкл Р. Блумберг, Глобальний посол ВООЗ з питань неінфекційних захворювань та засновник «Bloomberg Philanthropies».

Д-р Віра Луїза да Коста-е-Сільва, керівник Секретаріату Конвенції РКБТ ВООЗ повідомила, що сфера контролю над тютюном стала основою нової Програми сталого розвитку. “Прискорення виконання РКБТ ВООЗ, глобального договору з контролю над тютюном, а також ратифікація Протоколу про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами допоможе державам досягти їхніх цілей до 2030 року і зберегти десятки мільйонів життів “, – підкреслила да Коста-е-Сільва.

Для контактної інформації: Тотовицька Оксана, медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя», +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20, oksana@center-life.org.

 

Поділитися новиною: