Збільшення тютюнових акцизів – важливий інструмент громадського здоров’я

У середу, 25 березня у Представництві Світового банку в Україні відбулося експертне обговорення актуальних питань оподаткування тютюнових виробів у форматі «круглого столу» під назвою «Зменшення цінової доступності тютюнових виробів за допомогою їх оподаткування – важливий інструмент громадського здоров’я».

Експерти, економісти та громадські діячі розповіли журналістам під час прес-брифінгу основні засади ефективної політики у сфері оподаткування тютюнових виробів.

«Згідно з оцінками експертів, вживання тютюну у світі є причиною смерті шести мільйонів людей щороку.  Протягом багатьох років ми надаємо технічну допомогу в розробці та здійсненні реформ у сфері оподаткування тютюнових виробів у різних країнах із метою зменшення споживання тютюну, оскільки саме цінові заходи є ефективним заходом зі  зменшення доступності тютюнових виробів і зниження рівня поширеності куріння», – наголосив Паоло Беллі, керівник програм Світового банку в галузі людського розвитку в Україні, Білорусі та Молдові.

«Із 1 січня цього року був досягнутий значний прогрес в політиці оподаткування тютюну, зокрема це стосується вирівнювання ставок на сигарети з фільтром та без фільтру, що відповідає стандартам Європейського союзу», – зазначив, Юрій Романюк, Заступник Директора Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України.  «Одна з ключових цілей податкової політики Мінфіну є поступове наближення ставок акцизних податків на тютюн до мінімального рівня в ЄС – 90 євро на тисячу штук», – додав пан Романюк.

«У політиці щодо підвищення акцизів ми повинні зважати на ті зобов’язання, які Україна взяла на себе відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Тому для приведення тютюнових акцизів до норм Європейського Союзу до 2021 р., необхідно підвищувати специфічну акцизну ставку щорічно на 30%, починаючи з 2015 р.», – заявила Тетяна Острікова, Народний депутат України, член Комітету ВР  з питань податкової та митної політики.

«Якщо не буде суттєвого підвищення акцизів цього року, то неминуче, що через збідніння населення і втрату частини ринку у Криму та Донбасі, доходи від акцизів упадуть. Проте Україна має дуже корисний досвід: у часи кризи 2009 року, коли реальний ВВП України впав на 15%, саме завдяки високим темпам зростання акцизів, була найвища динаміка доходів від тютюнових податків, які за рік зросли майже в 3 рази»,-  зазначив Костянтин Красовський, завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України

«Під час економічної кризи, якщо країна хоче зберегти доходи, потрібно підвищувати акцизи швидшими темпами, ніж за звичайних умов. У 2015 році склалась саме та ситуація, коли динаміка підвищення акцизів має бути надшвидкою», – підсумував Андрій Скіпальський, керівник Центру контролю над тютюном, ГО «Життя»

Поділитися новиною: