Жоден із обстежених нічних клубів Києва не дотримується антитютюнового законодавства

Протягом січня 2012 року волонтери проекту «Київ без тютюнового диму» та громадської організації «Життя» здійснили моніторинг 20 нічних клубів і дискотек Києва. Згідно з результатами моніторингу, жоден із обстежених закладів  Києва не дотримується антитютюнового законодавства.
Протягом січня 2012 року волонтери проекту «Київ без тютюнового диму» та громадської організації «Життя» здійснили моніторинг 20 нічних клубів і дискотек Києва. Згідно з результатами моніторингу, жоден із обстежених закладів  Києва не дотримується антитютюнового законодавства.
Метою моніторингу було відслідкувати, чи забезпечується право тих, хто не курить,  на вільне від тютюнового диму повітря у молодіжних розважальних закладах столиці.
Для моніторингу було обрано, згідно рейтингів спеціалізованих Інтернет-видань, найпопулярніші молодіжні розважальні заклади Києва, серед яких: Crystall Hall, D*Lux, Arena Entertainment, Ajour, Prime, Bionica, Kokos Super Club, Caribbean club, Shooters, Bingo Entertainment, Форсаж та ін.
Моніторинг показав:

–    жоден заклад не дотримується вимоги про відведення не менше 50% площі тим, хто не курить

–    у 16 з 20 обстежених нічних закладів місця для некурців відсутні і тютюновий дим вільно поширюється по всьому закладу

–    у 4 закладах є місця для тих, хто не курить, але у всіх площа цих місць складає близько 20% від загальної площі клубу, куди дим вільно поширюється

–    у всіх закладах відвідувачі курили безпосередньо на танцполах або біля танцполів

Також у 10 з 20 обстежених нічних клубів відсутні спеціальні інформаційні знаки «Місце для куріння», «Куріння заборонено» і «Куріння шкодить Вашому здоров’ю», а якщо такі знаки і є, то виконують виключно декоративну роль і контроль за курінням у приміщеннях де-факто ніхто не здійснює.

– На нашу думку, тотальна задимленість і прокуреність нічних клубів столиці – це ненормально. Невідведення для осіб, які не курять, не менше ніж половини площі цих громадських місць, розміщеної так, щоб тютюновий дим не поширювався на цю територію, – це порушення вимог Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». А згідно Рішення Київради «Про заходи щодо впорядкування тютюнокуріння в місті Києві» 2008 року, нічні клуби і дискотеки повинні бути облаштовані спеціальними ізольованими для тютюнокуріння місцями. Штраф за порушення цих правил складає від 1 до 10 тисяч грн. – пояснює керівник проекту «Київ без тютюнового диму», директор Інституту Медіа Права Тарас Шевченко. – Ігнорування прав некурців на чисте повітря у закладах часто пов’язане з пасивністю самих громадян. Щоб змінити ситуацію, потрібно подавати скарги у органи захисту прав споживачів, які можуть штрафувати заклади.

– Цей моніторинг продемонстрував неефективність діючого законодавства, згідно з яким існує розподіл на зони для тих, хто курить і тих, хто не курить, – зауважила Юлія Солоха, координатор медіа програм регіонального центру громадянського представництва «Життя». – Нічні клуби відвідують і некурці, і вони не повинні труїтися тютюновим димом тільки через те, що там всюди курять. Також від пасивного куріння у клубах страждають офіціанти й бармени, які змушені працювати в небезпечному для здоров’я середовищі і годинами дихати сигаретним димом. Саме тому потрібне нове законодавство, яке заборонить куріння у всіх закладах громадського харчування. Тоді ні в кого не виникатиме питання, курити чи ні, а заклади будуть поставлені у рівні умови.

Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у 2011 році, 84% українців підтримують прийняття закону, який заборонятиме курити всередині більшості громадських приміщень, включно із усіма робочими місцями, житловими будинками, офісами, кафе, барами і ресторанами. У Києві такий закон підтримує 81% мешканців.

Після прес-конференції на сходах «Українського дому» відбулася акція: «В день святого Валентина в нічний клуб – без нікотину». Молоді люди танцювали в диму та протигазах, імітуючи дискотеку в нічному клубі. Цей танок в протигазах ілюструє ненормальність ситуації, коли молодь танцює в прокурених приміщеннях, а клуби, дискотеки стають місцями пропаганди куріння серед молоді. Під час танцю один з хлопців розуміє, що всі вони знаходяться у дивній «тютюновій матриці» та виходить з неї, знявши протигаза. Він зкидає макети сигарет додолу, які символізують куріння на дискотеці. А потім підбігає до діджея та міняє йому платівку на іншу. Після цього решта людей з данс-полу радіє, звільняється від протигазів і починає завзято, вільно танцювати на свіжому повітрі, насолоджуватись модним життям без куріння. Це символізує те, що ситуацію з курінням в усіх нічних клубах України реально змінити, звільнивши від куріння громадські приміщення.

Довідково

Нагадаємо, у Верховній Раді вже зареєстровано антитютюновий законопроект № 9474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів)». У разі ухвалення законопроекту усі заклади культури та спорту, а також закриті приміщення кафе, барів, ресторанів будуть 100% вільними від тютюнового диму. Це стосуватиметься також і всіх нічних клубів в дискотек.

 

«Київ без тютюнового диму» – проект громадської організації «Інститут Медіа Права», учасника Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».

За детальнішою інформацією звертайтеся: Олена Дуб, координатор проекту «Київ без тютюнового диму»  olenadub@medialaw.kiev.ua , тел: (068) 340 03 33 facebook.com/SmokeFreeKyiv
Борисяк Дар’я, прес-центр коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну», тел..: (093) 207 84 84, d.borysiak@krasni.com.ua

Поділитися новиною: