Зміни, які дійсно на часі: як працює оновлене антитютюнове законодавство?

Як саме оновилося антитютюнове законодавство?

 

Три місяці, як життя в Україні стало безпечнішим для тих, хто не вживає тютюн. 11 липня 2022 року набули чинності норми антитютюнового Закону 1978-IX, який підсилив вже наявні обмеження у бездимному законодавстві. Зокрема, Закон розширив перелік місць, де не можна курити, а також визначив, що відтепер там заборонено вживати не лише кальяни, тютюнові вироби та електронні сигарети, а й сигарети для нагрівання (ТВЕНи) разом з пристроями для нагрівання тютюну. 

Як продемонструвало нещодавнє опитування КМІС, українське суспільство очікувало на такі законодавчі зміни. Так, 86% опитаних підтримують розширення переліку громадських місць, вільних від куріння, а 80% — схвалюють заборону використання ТВЕНів у громадських місцях. 

Наслідок апгрейду бездимного законодавства — здоровіші умови для життя, адже ризик нараження на пасивне куріння у громадських місцях став набагато нижчим. Хороші новини для тих, хто постійно стикався з вторинним тютюновим димом на роботі, — зокрема, люди, які працюють у закладах харчування, відтепер захищені Законом та можуть перебувати на робочому місці без шкоди для здоров’я.

 

Проте головне — зміни відбулися не лише в нормативних документах, а й у свідомості молоді та дітей. Вживання тютюну вже не толерується суспільством так, як раніше, і юний українець, спостерігаючи все менше курців у громадських місцях, відповідно, має меншу спокусу спробувати сигарету або ТВЕН.

 

Як саме діють нові “бездимні” заборони?

 

Закон 1978-IX врегулював роботу суб’єктів господарювання практично всіх форм власності. Нині заборона на куріння тютюнових виробів, кальянів, електронних сигарет та ТВЕНів разом з пристроями для нагрівання тютюну діє в приміщеннях та на території закладів ресторанного господарства, навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, закладів охорони здоров’я, підприємств, установ та організацій, на станціях і вокзалах, у громадському транспорті тощо. У разі порушення Закону суб’єкти господарювання мають сплатити штраф у розмірі 1 000 грн, а в разі повторного протягом року порушення — 10 000 грн. Також місця та заклади, охоплені законодавчими обмеженнями, зобов’язані розмістити графічний знак і текст про заборону куріння на своїй території, інакше отримають штраф у розмірі 1 000 грн. Завантажити макет для друку наліпки можна тут.

 

Дещо розширеними є норми Закону щодо закладів ресторанного господарства. Адміністрація зобов’язана проінформувати персонал про нові правила, а також прибрати попільнички та кальяни як рекламні атрибути для заохочення до куріння. Відповідальність за порушення норм Закону — штраф у розмірі 3 000 гривень та 15 000 гривень у разі повторного порушення протягом року.

Якщо відвідувач закладу чи установи відчуває, що його обкурюють, варто не соромитися та звернутися із зауваженням до адміністрації. А в разі відсутності реакції — звернутися до поліції за номером 102 або скласти скаргу до Держпродспоживслужби на заклад, що порушує норми бездимного законодавства. 

 

Якщо ж ви помітили порушення, що стосується не лише куріння в закладі харчування, ви зможете швидко передати звернення про недотримання законодавства через новий сервіс  Центру громадського здоров’я. З його допомогою можна подати скаргу:

– на куріння у заборонених місцях;

– на рекламу тютюнових виробів;

– на нелегальну торгівлю тютюновими виробами;

– на наявність заборонених предметів для куріння у закладах громадського харчування.

 

А що там з кальянами?

 

Хоча новий Закон діє вже 3 три місяці, у суспільстві досі не вщухають дискусії щодо куріння кальянів. Хтось вважає, що кальяни тепер не можна курити ніде й ніяк, дехто наголошує, що їх вживання так і не торкнулися законодавчі зміни. 

Насправді куріння кальяну у приміщеннях закладів ресторанного господарства було заборонено ще у 2012 році, коли набув чинності Закон України № 4844-ІV. Проте деякі заклади з кальянами дозволяли курити ці пристрої у своїх приміщеннях нелегально. До того ж куріння кальянів, як і інших тютюнових виробів та е-сигарет, не заборонялося на літніх майданчиках — тож часто кальяни вживали фактично на огороджених терасах з щільною посадкою та зі збереженням усіх ризиків для пасивних курців.

 

Ситуацію змінив Закон 1978-IX: з 11 липня 2022 року в антитютюновому законодавстві з’явилося визначення “приміщення” — це будь-який простір, що має дах та обмежений двома або більше стінами чи перегородками, незалежно від матеріалу, з якого створено дах, стіни або перегородки, та незалежно від того, чи є конструкція постійною або тимчасовою. Тож, відповідно до Закону, якщо літня тераса закладу має дві стіни та дах — там не можна вживати кальян. Натомість курити кальян можна на вулиці — та лише за умови наявності у закладу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та продажу тютюну у пачках з акцизними марками

 

Дотримуємося антитютюнового законодавства — піклуємося про своє здоров’я під час війни

 

Сьогодні в Україні війна, тож наше завдання — ще ретельніше дбати про своє здоров’я та берегти сили для подальшої відбудови держави. На щастя, це зрозуміло дуже багато українців, які схвально зустріли оновлене законодавство. Проте тютюнова індустрія “не змогла пережити” успішну імплементацію антитютюнового Закону та  знову намагається послабити його норми. 

 

Так, у вересні на розгляд народних депутатів було внесено законопроєкт №5616 «Про охорону географічних зазначень для сільськогосподарської продукції» з тютюновими правками №20 та №21, які передбачали відновлення куріння у приміщеннях, попри те, що сфера тютюну не була обʼєктом законопроєкту під час ухвалення у першому читанні. Такі дії відбулися в корпоративних інтересах тютюнової індустрії та стали грубим порушенням ст. 116 Закону України «Про регламент Верховної Ради України».

 

На щастя, завдяки свідомій роботі народних депутатів та впливу активної громадськості Верховна Рада України відхилила правки №20 та №21 при ухваленні законопроєкту №5616. Бездимне законодавство втримало свої позиції та продовжує залучати підтримку все більшої кількості українців.

 

Засуджуємо безвідповідальність тютюнової індустрії перед українцями в нелегкий час та водночас закликаємо всіх до свідомого ставлення до себе й одне до одного. Турбота про здоров’я — і своє, і людей навколо — внесок у перемогу, який доступний для кожного з нас! Нумо наближувати наш найщасливіший день разом — а для цього продовжуймо донатити армії, сумлінно дотримуватися законів та не курити!

 

Анастасія Бонковська — лідерка Молодіжного антитютюнового руху

 

Поділитися новиною: