Чому Україні потрібні однотипні пачки сигарет

Запровадження простої однотипної пачки сигарет – це новий інструмент у боротьбі із тютюновою залежністю.

Прості пачки сигарет мають бути однакового темно-оливкового кольору із великими ілюстрованими попередженнями про шкоду куріння, без логотипів та зображень тютюнових марок чи пропагандистської інформації на упаковці. Всі торгові назви і назви виробів мають бути зображені у стандартному кольорі та форматі.

Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що такий спосіб маркування тютюнових виробів дозволить зробити тютюнові вироби непривабливим, що сприятиме зменшенню поширеності куріння. До того ж, це зробить попередження про небезпеку куріння більш дієвими.

Просту пачку сигарет вже запровадили в Австралії, Франції та Великій Британії, Ірландія. На черзі – Норвегія, Угорщина, Словенія, Швеція, Фінляндія, Канада, Нова Зеландія, Сінгапур, Бельгія та ПАР.

На прикладі Австралії, яка першою ще у 2012 р. почала однотипно маркувати пачки сигарет, можна побачити ефективність відповідних заходів. Так, за останні 3 роки поширеність куріння  серед дорослого населення Австралії зменшилась з 19,4% до 17,2%.

Курець бачить пачку сигарет принаймні 20 разів на день і 7000 разів на рік: коли хоче закурити та коли купує. Тому важливо, що саме буде на ній розміщено: блискітки з яскравими метеликами чи фото раку губи. Тютюнові корпорації використовують упаковки тютюнових виробів у рекламних цілях, а фахівці із контролю над тютюном як майданчик для розміщення інформації про небезпеку цієї згубної залежності.

Наукові дослідження свідчать – реальні ілюстрації хвороб на пачках сигарет рятують життя. Попередження підвищують обізнаність людей про небезпеку споживання тютюну та спонукають курців кинути курити. Окрім того, курці стверджують, що  саме з пачок сигарет вони найчастіше дізнаються про небезпеку куріння, порівняно із будь-якими іншими джерелами інформації, за виключенням телебачення.

Безликі та страшні пачки сигарет роблять куріння немодним, що спонукає, у першу чергу, молодь не починати курити, а дорослих курців – задуматись про наслідки споживання сигарет.

Зокрема, лише після того, як в Сінгапурі почали використовувати ілюстровані попередження в 2004 році, було виявлено, що 28% опитаних курців почали менше курити саме через ці зображення, 14% зауважили, що вони уникають того, щоб курити біля дітей, 12% − уникають куріння біля вагітних, 8% − стали рідше курити вдома.

Тютюнові компанії теж чудово усвідомлюють важливість маркування тютюнових виробів, саме тому активно протидіють впровадженню простих пачок сигарет.

Наприклад, у березні 2012 року Україна, яка не торгувала тютюном із Австралією, за спонуканням тютюнових корпорацій ініціювала торговельну суперечку з Австралією в рамках процедур СОТ щодо запровадження простої упаковки. Але справу таки вдалось відкликати.

Маркування сигарет в Україні

Україні у попередні роки успішно вдавалося зменшувати попит на тютюнові вироби завдяки ціновим та неціновим (заборона реклами сигарет, заборона куріння в громадських місцях) методам. Так, із 2006 по 2015 р. поширеність куріння в Україні зменшилась із 37% до 25%.

Тому Україна як підписант Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну намагається впроваджувати нові заходи з контролю над тютюном і в себе вдома.

Хоча мова про просту пачку в нас ще не йде, але все одно пропонується низка заходів, щоб «вдарити» по гламурному образу українських пачок сигарет. Так, більше року тому парламентарі зареєстрували законопроект, яким хочуть змінити зовнішній вигляд пачок сигарет. Зокрема, передбачається збільшити розміри медичних попереджень про шкоду куріння із 50% до 65%, вони будуть розміщуватися з обох боків у верхній частині пачки. Попередження будуть містити реалістичні зображень хвороб, викликаних курінням. Це повністю відповідає Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та європейській Директиві 2014/40/ЄС.

Зразок нових картинок

Проте цій законодавчій ініціативі чинять шалений супротив у парламенті, і без впливу тютюнової індустрії тут, скоріш за все, теж не обійшлось.

Чому ми говоримо про це зараз? Україна, яка сміливо заявила про свій євроінтеграційний курс, має впроваджувати найкращі європейські практики і у сфері охорони громадського здоров’я. Адже українські громадяни заслуговують бути захищеними від шкідливого впливу тютюну на рівні із мешканцями держав ЄС. Бо ж право на здоров’я не має кордонів.

Оксана Тотовицька, Український центр контролю над тютюном

Поділитися новиною:
Теги новини: