Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю за тютюном інституту стратегічних досліджень МОЗ України, і Ганна Гопко

Ярина ЛАЗЬКО: Вперше в історії міжнародне дослідження впливу пасивного куріння дійшло висновку, що від нього щороку помирає 600 тис. людей. Всесвітня організація охорони здоров’я проаналізувала данні 200 країн і встановила, що особливу загрозу пасивне куріння становить для дітей. Нові данні змушують лікарів бути на сполох і переконувати уряди взятися до ще суворішої заборони паління в громадських місцях і визнання паління в присутності дітей надругою над ними. Але це зворотній бік медалі, боротися с тютюнопалінням в Україні становиться все далі важче, адже потужному тютюновому лоббі не вигідно, щоб українці курили менше. Тому замислимось разом, кому робимо краще – своєму здоров’ю, купуючи пачку цигарок, чи виробникам цигарок, віддаючи їм зі своєї кишені 10-15 грн.?

Сьогодні до нашої студії завітали Костянтин КРАСОВСЬКИЙ, завідувач відділу контролю за тютюном українського інституту стратегічних досліджень міністерства охорони здоров’я України, експерт коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» і Ганна , представник громадської організації «Життя», координатор коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну».

Ярина ЛАЗЬКО: У малорозвинених країнах можна побачити, як мати навіть з немовлятком на руках курить, бо батько поруч курить. Чи є в Україні освітня культура, що поруч з дітьми неможна перебувати із сигаретою?

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ : Треба створювати такі умови, щоб у тих самих матерів не було можливості курити. Наприклад, у високорозвинутій Шотландії, де всі освічені, після заборони куріння в громадських місцях суттєво зменшились кількість нападів на астму серед дітей. В Україні за останні п’ять років, по-перше зростає поінформованість населення. Але треба прийняти закон, який би обмежував куріння в громадських місцях. Це б привело до того, що в нас стало менше активних курців. Нещодавно провели опитування населення. Якщо у 2005 році 53% кожного дня наражалось на дію тютюнового диму, то зараз цей показник зменшився до 33%. Звичайно це дуже багато, коли кожен третій українець щодня наражається на дію тютюнового диму. Треба і далі багато працювати, по-перше зменшувати поширеність активного куріння, по-друге, вводити заходи, щоб у людей, які не хочуть дихати тютюновим димом були всі можливості уникнути його.

Ярина ЛАЗЬКО: Які ці заходи? Крім того, що у ресторанах, барах і кафе є окремі кімнати для курців і не курців? Люди так само вільно, не зважаючи на закон «Про обмеження куріння в громадських місцях» ходять по вулицях і курять, також курять на дитячих майданчиках і інших заборонених місцях. Я особисто ні разу не бачила, щоб до людини із цигаркою в громадських місцях підійшов міліціонер і вимагав від неї штрафу.

Ганна ГОПКО: Ви можете самі підійти до цієї людини і люб’язно попросити. Я декілька разів пробувала, підходила в переходах і говорила: «Вибачте будь ласка, але тут стоїть знак, що не можна курити. Ви б не спромоглись піднятись сходами наверх.» Є люди різні і по-різному реагують. Але виконання закону вимагає активності не лише від контролюючих органів, а й зі сторони самих мешканців. Тому тут є право на чисте, безпечне довкілля, гарантовано Конституцією. І якщо ти сам не будеш його захищати, а тільки розраховувати, що будуть ходити міліціонери, то діла не буде. Заборона в кафе, барах 50% палити, це половинчастий закон і неефективна заборона. Нещодавно Київрада оголосила наміри, щоб ввести 100% заборону в кафе, барах, ресторанах. Це цивілізований досвід розвинутих країн, як Канада, Австралія, Шотландія, Туреччина. Це правильно, тому що дим має здатність поширюватись. І коли ви просидите годину в кафе, ресторані в залі для некурців, ви все одно прийдете додому і у вас волосся, одяг буде смердіти димом, не кажучи, що робиться в середині.

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Працівники ресторану мають право працювати в безпечному місці.

Ярина ЛАЗЬКО: Ви говорите про те, що кожна людина може підійти до курців і вимагати виконання цього закону, але ніхто не гарантує, що ця людина м’яко і люб’язно на це відреагує. Чому тоді правоохоронні органі так мляво реагують на курців, які прямо порушують закон

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Проблема полягає в тому, що законом прописано, що тільки вони можуть регулювати заборону куріння в барах, ресторанах. Якщо ж споживач поскаржиться, просто напише в книгу скарг і заяву направить в цей комітет, то власник цього бару, ресторану може бути оштрафований від однієї до десяти тис грн. Нажаль, комітет не виконує покладені на нього законом обов’язки. Не штрафують. Вони кажуть, що в них нема інструкції, як штрафувати і в той же час не ухвалюють ці інструкції. За час прийняття закону в комітеті вже змінився третій голова і ми маємо надію, що нарешті він зробить якісь кроки, щоб комітет виконував свої обов’язки. Крім того, в Верховній Раді лежить законопроект №60-18 складений народним депутатом Юрієм Мірошниченком про те, щоб посилити саме вимоги до виконання цього закону. Наприклад, пожежники можуть робити зауваження за куріння в недозволених місцях, а цим законом їм надається право накладати штрафи. В офісних будівлях новий законопроект надає право охороні складати протокол про куріння в заборонених місцях і передавати в адміністративну комісію на виконання. Ми вдячні всім курцям, які знають про закон і не порушують його.

СЛУХАЧ: Олексій, нужно вводить радикальные наказания. Штрафы в 50 дол и больше. За повторное уличение в курении – сажать на 15 суток, иначе не дойдет.

Ярина ЛАЗЬКО: Як Ви вважаєте, ця ініціатива має право на існування?

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: На сьогоднішній день штрафи, якщо перший раз взяли протягом року за куріння в забороненому місці, від 51-170 грн. Якщо другий раз – від 170 до340 грн. Звичайно його треба платити не на місці, так як в такому випадку – це хабар. Виписується адміністративна комісія або начальнику управління міліції квитанцію, яку треба сплатити. Якщо штраф 340 грн., він вже достатньо відчутний. Тут головне, не скільки розмір штрафу, наприклад, якщо його розмір 50 дол. і більше, ми будемо провокувати всіх давати хабарі. Тому вважаємо, що краще, щоб всі громадяни попереджали про штрафи. А те що складаються штрафи, то за минулий рік десь 30 тис осіб були оштрафовані за куріння в Україні в громадських місцях. Але при населенні України 46 млн., це виходить менше, ніж кожний тисячний.

Ярина ЛАЗЬКО: Якщо говорити про статистику, скільки в Україні курців?

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: За останні п’ять років поширення активного куріння суттєво зменшилось. Якщо рахувати денних курців, а не тих хто курить час від часу. П’ять років тому було 14 млн. активних курців, зараз – приблизно 10 млн. Але це не значить, що 4 млн. курців кинули курити за ці п’ять років. Приблизно 2 млн. кинули курити і три млн. курців померло. А їм на зміну прийшов один млн. молодих курців. Молоді люди на сьогодні, на щастя, курять все менше і менше, але кількість курців в нас зменшується не тільки тому, що люди кидають курити, а й тому що люди вмирають. І саме тому ми займаємось цією проблемою. Є дані інституту кардіології, які показують, що смертність курців в кілька разів перевищує смертність некурців. Тому ми маємо прикласти всіх зусиль, щоб люди не гинули від хвороби активного і пасивного куріння.

Ярина ЛАЗЬКО: Які можуть бути ще заходи, крім надписів на пачках сигарок, до чого призводить куріння і закону «Про заборону куріння у громадських місцях»?

Ганна ГОПКО: Вчора громадськість зробила прес-конференцію. Ми звернулися до президента України Віктора Януковича з проханням втрутитися в ситуацію, яка склалась з Кабінетом Міністрів України, які відтягують ухвалення постанови про розміщення фотоілюстрації яка мала бути на пачках цигарок вже з 2011 року. У всіх країнах світу, які вже впровадили фотоілюстрації хвороб та інших наслідків тютюнокуріння, а це 39 країн в світі, такі як Таїланд, Єгипет, Канада, Австралія, Румунія, ці введення вже показали свою ефективність. Куріння знижується в середньому на 5-7%. Навіть така невеличка країна як Уругвай за рік введення таких фотоілюстрації на пачках сигарок на 7% знизила куріння. В Україні в 2009 році набрав чинності закон про те, щоб з 2011 року на пачках сигарет розміщувались такі ілюстрації. Кабінет України впродовж трьох місяців мав ухвалити постанову і затвердити список із десяти фотоілюстрацій, які нам надав ЄС. Кабінет Міністрів вже втричі без жодних зауважень повертає в міністерство охорони здоров’я, не підтверджуючи цей список. Це технічна процедура, але виникає запитання: чому? Це дивно, тому що певні декларації, інтереси суспільства, які здавалося мали значення для нової влади, яка прийшла і розуміє прекрасно, що здоров’я нації повинно бути вище будь-яких комерційних інтересів. Ми робили акції протесту, писали купу листів, зібрали підписи 52-х міжнародних громадських організацій, підписи головних лікарів всіх обласних центрів, народні депутати писали, і коли в третій раз, коли ми чекали, що Кабінет Міністрів підпише цю постанову, а через 18-ть місяців з’являться ці фотоілюстрації. Нажаль 22 листопада тютюнове лобі спрацювало набагато ефективніше, чим ми. І тому вчора ми були змушені публічно виходити і звертатися до президента, щоб він втрутився.

Ярина ЛАЗЬКО: Розкажіть про досвід інших країн, які вже запровадили таку практику? І що зображено на цих картинках?

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Там зображена правда і правдиві наслідки. Ми не хочемо нікого налякати, а хочемо просто проінформувати споживачів про наслідки споживання цієї продукції. Там зображено рак легенів, діти, які гинуть від пасивного куріння, ті пухлини, які можуть виникнути. Там зображено нагадування чоловікам, що тютюнокуріння порушує кровообіг і може виникнути порушення кровопостачання до дуже специфічного для чоловіків органу. Попередження для жінок, що можуть бути проблеми з вагітністю, а може взагалі вона не наступити. Ми попереджуємо про захист прав споживачів, але щоб це було наглядно. До речі, ВОЗ визначає п’ять основних стратегій зменшення тютюнокуріння: по-перше, це інформування суспільства. І чому ми говоримо про пачки, так як для держави це дуже дешево. Тільки прийняти закон. І далі кожен курець буде бачити цю картинку з попередженням кожен день. По-друге, звільнення робочих і громадських місць від тютюнового диму. Трете – це підвищення акцизів і цін на тютюнові вироби.

Ярина ЛАЗЬКО: Акцизи і так постійно підвищуються на тютюнові вироби…

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Так, вони підвищуються, але тільки останні два роки. Ми зараз підрахували ціни на сигарети за даними держкомстату з врахуванням інфляції, з 1999 року на початку 2008 року реальні ціни на сигарети зменшилися вдвічі. І ці підвищення за два роки ми лише призвели до цін 1999 року. Просто у нас все дорожчає, а сигарети чомусь дешевшали. Четверта стратегія – це надання допомоги людям, які хочуть кинути курити, але не можуть це зробити самостійно. П’ята стратегія – це повна заборона всіх видів реклами тютюну. Є в нас звичайно і поразки, як з рішенням Кабінету Міністрів, але й є перемоги – 30 листопада Верховна Рада в 303 голоси, конституційна більшість, проголосувала в першому читанні за законопроект, що доповнює заборони реклами тютюну. Тут можна сказати, що депутати виконали, по-перше, міжнародне зобов’язання України, по-друге, виконали волю народу. Бо згідно з даними нещодавнього опитування, 70% громадян України підтримують повну заборону реклами тютюну.

Ярина ЛАЗЬКО: Які треба запровадити заходи, щоб були дієвими, щоб кількість курців у нашій державі зменшувалося щороку? Чи можна до тих п’яти заходів, які Ви пане Констянтине перерахували, які запровадила всесвітня організація охорони здоров я додати ще повну абсолютну заборону продажу цигарок на території нашої держави? Або, наприклад, підвищити вартість пачки цигарок до захмарних висот? Так як у Нью_Йорку пачка сигарок коштує 10 дол. і навіть забезпечені американці тричі подумають чи купити цю пачку сигарок, чи утриматись і позбутися цієї згубної звички?

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Щодо заборони продажу сигарет, десь 100 років тому в 14 штатах США продаж сигарет було заборонено.

Ярина ЛАЗЬКО: І що з цього вийшло?

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Люди курили менше. Але потім сталася Перша світова війна і вважалося, що солдатам потрібно було курити, то всі ці заборони зняли. Зараз існує лише одна країна, де заборонено продаж сигарет – королівство Бутан. Але це стало можливим через те, що там поширеність куріння дуже низька. Лише 2%. Зараз в Україні щоденно курить 25%. Ми не можемо поставити поза законом таку величезну кількість. Тому зараз ми хочемо ввести заходи для того, щоб у нас курців стало більше, але щоб вони називалися колишніми курцями. Ми не воюємо з курцями. Ми хочемо їм допомогти. Тим більше всі опитування, які були проведені показують, дві третини курців відкрито зізнаються у тому, що вони хочуть кинути курити. А інша третина теж хоче, але ще не наважується про це відкрито сказати. Тому треба вжити всіх заходів, щоб їм допомогти. Навіть було таке парадоксальне опитування щодо цін на сигарети Курці, як не дивно, були задоволенні підвищенням цін на сигарети. Казали: ну й що? Давно збирався кинути курити.

Ярина ЛАЗЬКО: У зв’язку з підняттям ціни на акциз і внаслідок підвищення цін на сигарки чи стало менше курців?

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Стало. З 2005 року по 2010 рік, якщо поширення щоденного куріння в Україні було 37%, за п’ять років воно зменшилось до 26%. І сказати, скільки із цього зменшення дала заборона реклами, чи звільнення громадських місць від тютюнового диму, скільки збільшення акцизів, не можна. При тому, що світовий досвід показує – ефективність кожного з цих заходів невелика, але коли вони проводяться разом, то їх ефективність не складається, а помножується. І за даними держкомстату, найсуттєвішим заходом був – саме підвищення цін на акцизи, поширеність куріння знизилась на 8%. Проте, треба інші заходи використовувати в комплексі. Якась людина може кинути палити через підвищення акцизів, але якщо в країні немає служб допомоги припиненню куріння, то така людина може знову повернутися до паління. І щоб в нас було менше курців, головне все ж таки, щоб молоді люди не починали курити. Тому ми і хочемо заборонити рекламу.

СЛУХАЧ: Чому продаж сигарет та алкоголю особам до 18 років заборонений, а вживання ні?

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Так, в нас за законодавством продавати особам до 18 років заборонено, а споживати – ні. Більш того у нас така дивина в законодавстві, якщо людина старша за 18 років, курить в забороненому місці, його можуть оштрафувати, а якщо менше, то тільки попередити. За адміністративним кодексом по цій статі особу менше 18 років штрафувати не можна. Це одна з пропозицій, яку ми зараз хочемо ввести в законодавство, щоб людей-правопорушників з 16 років можна було штрафувати. Я коли був в Донецьку, то в парку міліціонер ходить і незалежно від віку попереджає.

СЛУХАЧКА: Наталья, Киев. Привожу пример, как я лично борюсь на рынке с тем, что курят в павильонах рынка. Когда я подхожу к курцам – работникам рынка и вежливо прошу не курить, то никто не слушает. Потом я стала действовать иначе – подхожу и со строгим видом говорю, что я работник дирекции рынка, и если Вы сейчас же не прекратите курить, я лишу Вас места или лицензии, то моментально идут и выбрасывают сигареты.

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Нам би побільше таких небайдужих громадян.

Ганна ГОПКО: Дуже креативний спосіб, коли людина захищає своє право. Вона дійсно відстояла своє право, придумавши, як це зробити. І це показує, що дійсно люди знають, що вони порушують закон, але є певна неповага. Ми бажаємо іншим людям також знаходити подібні способи.

СЛУХАЧ: Николай, Керчь. Сегодня нужно говорить о майдане, в первую очередь.

Ганна ГОПКО: незважаючи на свою вагітність, я тричі приходила на майдан і зараз підтримую. Але питання здоров я нації, яка вимирає є не менш важливе. І за даними ООН до кінця 2050 року населення України може скоротитися до 25 млн. Здоров’я нації – це пріоритет за будь-яких часів і для кожного особисто і для влади так само.

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Щодо Податкового кодексу, головна проблема, чому виникла, тому що в нас витрати бюджету більші ніж доходи. Але завдяки тому, що ми два роки проводили компанію по збільшенню ставок акцизу на тютюнові вироби, надходження від тютюнових виробів до бюджету суттєво зросли. Якщо 2007 року від тютюнових акцизів надійшли 2,5 млрд. грн., то цього року очікується 13 млрд. грн. Тобто діяльність по боротьбі з курінням не тільки захищає здоров’я нації, вона допомагає доповнювати державний бюджет.

Ярина ЛАЗЬКО: Пропозиція від нашого СЛУХАЧа. Сергій, Миколаїв. Необхідно по телебаченню і за допомогою зовнішніх носіїв реклами візуально демонструвати фото людей, які важко захворіли від куріння.

Костянтин КРАСОВСЬКИЙ: Щодо зображення на рекламних носіях внаслідок куріння, зараз ми домовились з міжнародним фондом легенів. Вони нам безкоштовно надають зразки такої інформації, яка буде розміщуватись по телебаченню, на бігбордах і йти, як соціальна інформація. І ще ми маємо надію, що станеться диво і Уряд виділить кошти, передбачені в державні цільові програми зменшення споживання тютюнових виробів.

СЛУХАЧКА: Любов, Київська обл. Нещодавно, при Кучмі, було багато реклами по місту, бігборди, для того щоб курили. Добилися цього. Дівчата та діти курять. А тепер такими ж путями нехай добиваються, щоб не курили. Це ж здоров’я. Нікуди не можна вийти, нема чим дихати.

Ганна ГОПКО: Дійсно реклама зовнішня зникла з 1 січня 2010 року. Ми дуже сподіваємось що законопроект, який 30 листопада набрав в першому читанні 303 голоси, що він пройде в друге читання, незважаючи на сильний тиск і маніпуляції, що діють зараз. І що ті народні депутати, серед яких, Юрій Мірошніченко, Андрій Шевченко, Багтєєва, Леся Горобець, які зареєстрували цей законопроект, що їм вистачить зусиль, підтримки людей для того, щоб цей законопроект став законом і тоді зникнуть всі можливості для тютюнової індустрії активно просувати свій продукт і особливо для підлітків. І ми хочемо, щоб в Україні зникла реклама тютюнових виробів.

Ярина ЛАЗЬКО: Українські чоловіки негативно ставляться до жіночого куріння. 79% українських чоловіків при виборі собі нареченої обрали жінку, яка не курить. Жінку-курця обрали лише 2%. 16% відповіли, що їм байдуже, 3% – важко відповісти. Крім цього, 88% чоловіків не вважають, що жінки, які курять більш симпатичні, Такими їх назвали лише 5% опитаних, а 7% вагаються з відповіддю. Я дякую Вам шановні гості за участь у нашій програмі. Дуже сподіваюсь, що сьогодні після нашої розмови хоча б одна людина зробить для себе висновок, що з сьогоднішнього дня я більше не курю.

http://www.radioera.com.ua/eranews/?idArticle=26531

Поділитися новиною:
Теги новини: