10-річчя ратифікації Україною Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну: результати та нові цілі

15-го березня 2016 р. у Верховній Раді України відбувся прес-брифінг  з приводу 10-річчя ратифікації Україною Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ).

Під час прес-брифінгу учасники презентували основні досягнення України у сфері контролю над тютюном за ці 10 років та висловили необхідність подальшої ефективної, в тому числі і законодавчої, роботи у напрямку зменшення поширеності куріння. Також учасники закликали парламентарів підтримати Проект Постанови про Заяву Верховної Ради України з нагоди 10-річчя ратифікації Україною РКБТ ВООЗ, який підписали 23 народних депутати, представники більшості депутатських фракцій.

«Протягом останнього десятиліття РКБТ ВООЗ стала дієвим інструментом захисту громадського здоров’я, який надав змогу Сторонам досягти значних успіхів у боротьбі проти тютюну. Рамкова Конвенція об’єднала 179 держав світу й охопила понад 90% населення земної кулі з метою захисту нинішніх та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків споживання тютюну та впливу тютюнового диму. Цей міжнародний договір ще раз підтверджує право всіх людей на найвищий рівень здоров’я», – зауважила Наталія Король, національний фахівець з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні.

Після ратифікації Україною РКБТ ВООЗ були реалізовані важливі законодавчі кроки для зменшення поширеності куріння та збереження  здоров’я українців.

«В Україні вдалося змінити з пасивно-спостережного на негативне ставлення до тютюну та куріння завдяки забороні практично всіх форм тютюнової реклами; запровадженню  графічних попереджень про шкоду куріння на упаковках сигарет; звільненню більшості робочих і громадських місць від тютюнового диму та постійному зростанню ставок акцизів», – зазначив Олег Мусій, народний депутат України, голова Міжфракційного депутатського об’єднання з питань профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями.

Із четвертого місця у світі за поширеністю куріння у 2006 році Україна перемістилася у третій десяток, згідно з останнім звітом ВООЗ щодо глобальної тютюнової епідемії[1]. У рік ратифікації РКБТ ВООЗ більше 37% українців були щоденними курцями, останні ж дослідження говорять про 24% курців серед дорослого населення.

Реалізовані заходи були найбільш ефективними в охороні здоров’я. Тільки у монетарному вигляді за останні 8 років від підвищення акцизів Державний бюджет отримав у 9 разів більше доходів: з 2,5 млрд грн у 2007 році до 22,2 млрд грн у 2015 році. Скорочення поширеності тютюнокуріння стало одним із факторів того, що середня очікувана тривалість життя в Україні зросла з 68 років у 2000-2008 рр. до 71 року в 2011-2014 рр. До того ж, знизився рівень захворюваності на астму, ішемічну хворобу серця, хвороби верхніх дихальних шляхів тощо.

«Рамкова Конвенція Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну – це перший зобов’язуючий міжнародний договір у сфері охорони здоров’я. Тому Україна як підписант цього документу повинна виконувати всі взяті на себе зобов’язання. Зокрема, Україні ще варто удосконалити роботу за напрямками повного захисту населення від тютюнового диму, протидії втручанню тютюнової індустрії, зменшення цінової доступності й регулювання складу тютюнових виробів», – пояснила Ганна Гопко, народний депутат України, голова комітету ВРУ у закордонних справах.

Навіть зважаючи  на досягнення України в контролі над тютюном, до подолання тютюнової загрози ще далеко. У 2010 році дослідники Оксфордського Університету оцінили втрати України від вживання тютюну на рівні 63 тисяч смертей щороку. Через відсутність заходів з контролю над тютюном у 2015 році рівень поширеності куріння не знизився та залишився на рівні 2014 року. Контроль за виконанням антитютюнового законодавства залишається слабким, а вплив тютюнових корпорацій на владу – сильним.

«Більшість антитютюнових пропозицій і заходів ініціюється та реалізується громадськими організаціями, а діяльність у сфері контролю над тютюном фінансується міжнародними донорами. За останні 8 років українські курці сплатили до Держбюджету у формі акцизів на тютюн 124 млрд грн. І тому вони заслуговують на державну медичну та консультативну допомогу у припиненні куріння. Держава нарешті має створити дієві механізми з профілактики та підтримувати подальше посилення антитютюнового законодавства», – наголосив Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя».

У минулі роки жодних витрат з державного бюджету на програми з контролю над тютюном не було здійснено, хоча саме українські курці, а не корпорації сплачують акцизний податок із сигарет.  Зараз українська влада повинна відповідально поставитись до посилення антитютюнового законодавства, зокрема, прийняти закони, які б захистили українців від тютюну на рівні країн ЄС. Так, ще у травні 2015 року народні депутати зареєстрували законопроект № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», котрий відповідає європейській директиві 2014/40/ЄС й Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Законопроект рекомендовано до першого читання профільним Комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я.

«Влада має відповідально ставитись до захисту людей від шкідливого впливу тютюну на їхнє здоров’я і не чинити протидії прогресивним ініціативам щодо контролю над тютюном. Прийняття законопроекту №2820 допоможе зберегти сотні тисяч людських життів, зменшивши привабливість та поширеність куріння,  насамперед, серед дітей та молоді. Людське життя та здоров’я має бути головною цінністю державної політики у всіх сферах. Наша спільна мета – дбати про підростаюче покоління і будувати країну, спираючись на принципи економічного гуманізму», – заявила Ольга Богомолець, народний депутат України, голова Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

Під час прес-брифінгу учасники презентували Маніфест за майбутнє без тютюну, який ініціювали громадські активісти разом із лікарями. Народних депутатів також закликали підписати Маніфест.

“У боротьбі із куріння ми бачимо союзником і народних депутатів, оскільки вони ухвалюють закони і можуть реально вплинути на зниження рівня тютюнопаління в Україні. Ми прагнемо залучити максимальну кількість депутатів до реалізації Маніфесту, підвищити їхню обізнаність та відповідальність у цьому питанні. Приємно, що народні обранці не лише ставлять підпис під документом, а й детально вивчають його, цікавляться подальшими кроками громадськості”, – зауважила координатор проекту “Київ без тютюнового диму” Юлія Солоха. 

Після прес-брифінгу на третьому поверсі ВРУ відбулось відкриття виставки плакатів з нагоди 10-річчя ратифікації Україною РКБТ ВООЗ.

Для контактів: Оксана Тотовицька, Тел.: (063) 261-74-05, (044) 279-68-83,  oksana@center-life.org

Поділитися новиною: