Комітети ВРУ підтримали Заяву щодо зменшення поширеності куріння в Україні

Депутати Комітету у закордонних справах та Комітету з питань охорони здоров’я одноголосно підтримали Проект Постанови про Заяву Верховної Ради України з нагоди 10-річчя ратифікації Україною Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну, яку підписали 23 народних депутати, представники більшості депутатських фракцій.

На думку депутатів, прийняття цієї Заяви буде стимулом для виконання задекларованих у ній зобов’язань України та вжиття заходів, у тому числі й на законодавчому рівні,  спрямованих на зменшення поширеності куріння та смертності населення України від хвороб, пов’язаних з вживанням тютюнових виробів, збереження здоров’я нашого народу і формування свідомого ставлення кожного члена суспільства до необхідності дбайливого відношення не тільки до свого здоров’я, але і до здоров’я людей, що навколо.

Рамкова Конвенція (РКБТ ВООЗ) є першим міжнародним договором, укладеним під егідою ВООЗ, сторонами якого є вже понад 180 країн, де проживає понад 90% населення земної кулі. Протягом останнього десятиліття РКБТ ВООЗ стала дієвим інструментом захисту громадського здоров’я, який надав змогу Сторонам досягти значних успіхів у боротьбі проти тютюну. Згідно з повідомленнями Секретаріату РКБТ ВООЗ, за останні 10 років:

•         80% країн посилили своє законодавство щодо боротьби проти тютюну;

•         вартість пачки сигарет зросла в середньому на 150%;

•         багато країн стали використовувати графічні медичні попередження про шкоду куріння, які покривають 65–85% площі упаковки сигарет, а декілька країн запроваджують «не брендовану» упаковку;

•         більшість країн заборонили куріння в закритих приміщеннях та громадських місцях, що стверджує норму про соціальну неприйнятність куріння;

•         окремі країни вже встановили чітку стратегічну мету – стати вільними від тютюну, зменшивши поширеність куріння до 5%.

У цій боротьбі за право людини на здоров’я Україна продемонструвала значний поступ, який дав можливість зупинити тютюнову епідемію в країні. З моменту ратифікації РКБТ ВООЗ в Україні було ухвалено зміни до законодавства, які врятували сотні тисяч життів. За цей час змінилося ставлення до тютюну та куріння, зникли майже всі форми тютюнової реклами, спонсорства та маркетингу, запроваджено нові правила маркування упаковок сигарет, більшість робочих місць стали «бездимними», значно знижено цінову доступність сигарет через постійне зростання ставок акцизів.

З четвертого місця у світі за поширеністю куріння у 2006 році ми перемістилися у третій десяток, згідно з останнім звітом ВООЗ щодо глобальної тютюнової епідемії. У рік ратифікації РКБТ ВООЗ більше 37% українців були щоденними курцями, останні ж дослідження говорять про 24% курців серед дорослого населення. Як результат цих та інших профілактичних заходів, знизився рівень захворюваності на астму, ішемічну хворобу серця, хвороби верхніх дихальних шляхів тощо.

Проте для того, щоб Україна у найближчому майбутньому стала вільною від тютюну потрібно й надалі впроваджувати ефективну міжнародну практику захисту здоров’я людей від шкідливого пливу тютюну.

Нагадаємо, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект №2820, який передбачає заборону ароматизованих сигарет та збільшення попередження про шкоду куріння на пачках сигарет. Законопроект повністю відповідає Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та європейській директиві 2014/40/ЄС.

Поділитися новиною: