Зупинити втручання тютюнової індустрії у громадське здоров’я

На початку березня у Брюсселі представники ГО «Життя» разом із європейськими громадськими організаціями та дослідницькими центрами мережі «Smoke Free Partnership» дискутували на тему посилення протидії втручанню тютюнової індустрії у політичну сферу, громадське середовище та охорону громадського здоров’я в рамках зустрічі «Combating Tobacco Industry Tactics: State of Play and a Way Forward».

Стаття 5.3 (РКБТ ВООЗ) чітко пояснює, якщо лобісти тютюнових компаній впливають на прийняття і виконання законів, то в такій країні дуже важко реалізовувати політику контролю над тютюном. Тут мова не йде лише про те, що представники тютюнових компаній не повинні мати права «домовлятися» із політичною елітою щодо акцизних ставок, законів, що забороняють куріння у громадських місцях, накладають заборону на рекламу, просування і спонсорство тютюнових виробів. «Закривання очей» на втручання тютюнової індустрії у політику і суспільне життя призводить до того, що інтереси тютюнових корпорацій захищають нардепи, локальні чиновники, митці, університетські громади, журналісти, науковці. Ось ці стейкхолдери стають таємними агентами тютюнових корпорацій. Саме вони налаштовують громадськість проти антитютюних ініціатив, які насправді є ефективними, чому б інакше індустрія була проти запровадження небрендованої упаковки сигарет, заборони на вільний продаж електронних сигарет.

«Вживання тютюну спричиняє смертність близько 6 млн людей у світі, бізнес тютюнових компаній залишається одним із найбільш прибуткових. Дослідження показують, що прибуток з кожного курця, який помер через хвороби викликані тютюном, складає 5000 Євро. Такі шокуючі факти є достатньою причиною для того, щоб політики не співпрацювали з тютюновою індустрією, коли мова іде про охорону громадського здоров’я», – пояснила Елісон Кокс, директор по запобіганню раку у британській благодійній організації Cancer Research UK.

Громадська організація «Життя» разом із партнерськими організаціями, що працюють у контролі над тютюном і входять до «Smoke Free Partnership» узгодили спільні пріоритети роботи, які дозволять мінімізувати вплив тютюнових корпорацій на процес прийняття і впровадження антитюнового законодавства:

1.      Прозорість діяльності усіх стейкхолдерів, дотичних до охорони громадського здоров’я: документування зустрічей і перемовин між політиками і «третіми сторонами», які лобіюють інтереси тютюнових компаній.

2.      Інформування державних службовців, працівників органів законодавчої і виконавчої влади про неприйнятність політичної взаємодії з тютюновою індустрією та обов’язок оприлюднювати й протидіяти випадкам політичної взаємодії.

В Україні тютюнові корпорації активно використовують тактику лобіювання своїх інтересів, блокуючи законодавчі антитютюнові зміни, наприклад, законопроект № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну». Законопроект спрямований на зниження поширеності куріння в Україні, а це не вигідно тютюновій індустрії.

Антитютюновий проект закону забороняє: використання інгредієнтів в сигаретах, рекламу в Інтернеті і вільний продаж електронних сигарет; запроваджує необхідність звітуватися перед Міністерством Охорони Здоров’я про склад тютюнових виробів, встановлює нові правила маркування сигаретної пачки (збільшення картинок із медичними попередженнями). Щоб кількість курців в Україні не зменшувалася корпорації шукають шляхи впливу на політиків, журналістів, громадськість. Втручання й маніпуляції тютюнової індустрії  порушують міжнародні зобов’язання України відповідно до Ст. 5.3 (РКБТ ВООЗ) щодо протидії втручанню тютюнових корпорацій у законодавчу сферу, особливо коли мова йде про здоров’я людей.

Поділитися новиною: