Акцизна політика повинна розглядатись разом із політикою охорони здоров’я– Наталія Яресько

8-го грудня під час дискусії на тему “Податкова реформа і боротьба з корупцією: використання світового досвіду в Україні” Міністр Фінансів України Наталія Яресько прокоментувала проблематику оподаткування тютюнових виробів. Міністр озвучила наступні тези: Україна має йти до європейських стандартів; низькі ціни на сигарети призводять до контрабанди в країни ЄС, через що Україна отримує критику від партнерів, питання акцизів варто розглядати також з огляду охорони здоров’я.

«Питання акцизів є болючим, але із точки зору здоров’я країни, я не можу не говорити про це, тому що в кожній країні акцизна політика розглядається разом із політикою здоров’я країни. Адже витрати нашого бюджету ідуть і на охорону здоров’я. Тому має бути баланс нашої відповідальності перед європейцями і баланс на нашому ринку. Ми намагаємось знайти золоту середину»,- наголосила Наталія Яресько.

У контексті змін до Податкового кодексу України Міністерство фінансів України пропонує підвищити специфічний акциз на тютюнові вироби на 40%, а адвалорний – на 3 в. п. до 15%. За оцінками експертів Українського центру контролю над тютюном, це дозволить підвищити річні доходи до Держбюджету на 7,5 млрд грн із врахуванням падіння ринку на 10%.

Зростання специфічного акцизу на сигарети стане вагомим кроком у адаптації українського законодавства із європейським. Оскільки стаття 352 Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС зобов’язує Україну гармонізувати ставки акцизу на тютюнові вироби з мінімальною ставкою в ЄС. Наразі мінімальна ставка акцизу в країнах ЄС складає 90 євро за 1000 шт., а в Україні цей показник становить 304,11 грн (12 євро).

Реанімаційний пакет реформ (експертна група з податків), Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну», Український центр контролю над тютюном, громадська організація «Життя» підтримують таку ініціативу уряду.

Попередній досвід України показує, що збільшення податків на тютюн повністю відповідає державним інтересам: з 2008 р. по 2015 р. середній акциз на 1000 сигарет в Україні зріс майже в 10 разів (з 29 грн до 300 грн), при цьому впродовж 2008-2014 рр. акцизні доходи з сигарет зросли з 3,6 до 18,1 млрд грн, реалізація сигарет скоротилась з 125 до 73 млрд шт., а кількість курців зменшилась з 10,1 до 7,7 млн осіб.

Зважаючи на державні інтереси та рекомендації Світового банку й ВООЗ, Україні потрібно піднімати ціни на сигарети вище рівня інфляції. Це дозволить зменшити споживання сигарет, принесе додаткові надходження в бюджет і створить імідж для України як надійного партнера, котрий виконує взяті міжнародні зобов’язання.

Поділитися новиною: