Через низькі ставки акцизів тютюнові корпорації зменшують ціни на сигарети. Чи помітить це голова податкового комітету Южаніна, захищаючи нижчі акцизні ставки?

У жовтні кілька тютюнових корпорацій знизили ціни на популярні бренди сигарет на 2 гривні, таким чином стимулюючи споживання і ринок, який продовжує падати останні 7 років.

Відповідна інформація з’явилися на сайті ДФС[1].

Зниження цін на сигарети сприятиме збільшенню їхнього споживання серед населення та контрабанді ІЗ України до ЄС. Тим паче, що і за попередні 8 місяців, в середньому ціни на сигарети зростали вдвічі повільніше, ніж загальний рівень інфляції, або індекс споживчих цін. Загальний рівень інфляції за січень-вересень 2015 р. вже складає 41,4%, тоді як ціни на сигарети зросли тільки на 23,7%.

Підвищення цінової доступності сигарет суперечить міжнародним договорам у сфері контролю над тютюном. Згідно зі статтею 6 Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 році, сторони конвенції визнали цінові та податкові заходи ефективними та важливими, які сприяють зменшенню споживання тютюну, особливо серед молоді.

«Іншим негативним результатом корпоративних війн є зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів. Така поведінка корпорацій стала можливою через те, що акцизи на сигарети з фільтром не підвищувалися з вересня 2014 р. У попередні роки кожне підвищення тютюнових акцизів сприяло зменшенню споживання тютюнових виробів та зростанню надходжень до держбюджету»,– зазначив Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном, ГО “Життя”. 

Протягом 2008-2014 рр. середня ставка акцизу на пачку сигарет зросла у 12 разів, завдяки чому поширеність куріння в Україні, за даними опитувань Держстату, скоротилася на 18%, а надходження до Державного бюджету зросли з 3,5 млрд у 2008 році до 18,1 млрд грн у 2014 р., при скороченні реалізації сигарет в ці роки з 124 млрд шт. до 74 млрд шт. сигарет.

Наразі мінімальний акциз на пачку сигарети складає 6,08 грн. Нагадаємо, під час зустрічі з платниками акцизного податку голова податкового комітету ВРУ Н. Южаніна розкритикувала 40% пропозицію Мінфіну та висловила підтримку вимогам тютюнових корпорацій підвищити акцизи тільки на 20%, тобто на 1.20 грн на пачку, що суттєво не вплине на ціну.

Варіант Мінфіну, запропонований під час прес-конференції – підвищити акциз на 40%, тобто на 2,50 грн на пачку, дозволить додатково принести в держбюджет понад 7 млрд грн у 2016 році без врахування надходжень до місцевих бюджетів.

«Зниження цін на сигарети тютюновими корпораціями показує, що в держави є значний резерв для підвищення тютюнових акцизів, що забезпечить суттєве зростання надходжень до державного бюджету в 2016 р. Пропозиція Мінфіну дозволить збільшити річні надходження на 7-8 млрд грн, що допоможе збалансувати бюджет в умовах скорочення ставок деяких податків, відповідно до всіх варіантів податкової реформи», – зазначив Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю за тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Громадськість закликає уряд та депутатів підвищити акцизи у 2016 р. відповідно до пропозиції Мінфіну, яка є найбільш реальною та ефективною.

При використанні та передруку даних прес-релізу обов’язкове посилання на Український центр контролю над тютюном, ГО «Життя»

Джерело фото

Поділитися новиною: