Чергове підвищення акцизів на сигарети може відбутися у жовтні

Кабінет міністрів пропонує Верховній Раді ухвалити законопроект „Про зміни до державного бюджету на 2009 рік”, згідно якого відбудеться чергове підняття ставки акцизного збору на тютюнові вироби. Адвалорна ставка  має бути підвищена – з 20% до 36%.

В результаті ціни на сигарети можуть піднятися на 25% вже з 1 жовтня. Але найбільше виростуть в ціні саме дорогі марки сигарет, які, і є найбільш популярними серед молоді. Так, середня вартість сигарет зросте приблизно з 5,15 грн. до 6,40, а, скажімо, пачка більш дорогого Marlboro зросте з 8 до 10 грн.

Слід зазначити, що Всесвітня Організація Охорони здоров’я стверджує, що нема жодних підстав вважати дорогі сигарети більш небезпечними для здоров’я. Натомість саме дорогі іміджеві сигарети частіше за все курять підлітки. Тому підняття цін на них є важливим кроком у захисту молоді від куріння.

Кабінет міністрів пояснює підняття акцизів на сигарети необхідністю ліквідації „дисбалансу у державному бюджеті”, а також, необхідністю „обмеження споживання тютюнових виборів шляхом поступового збільшення частини акцизу”. За умови набрання чинності з 1 жовтня уряд очікує, що за 3 останні місяці 2009 р. поповнення в бюджет складуть біля 400 млн. грн. Нагадаємо, що Всесвітня організація охорони здоров’я визначила, що високі ціни на сигарети є одним з головних засобів боротьби з епідемією куріння. Це положення міститься в Рамковій Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку ратифікувала і Україна. Збільшення акцизів і цін на сигарети спрямоване на досягнення двох цілей: збільшення надходжень до бюджету і зменшення викликаних курінням хвороб та смертей.

В Україні суттєві підняття тютюнових акцизів відбулися у вересні 2008 та у травні 2009 року.

„Підняття цін на сигарети я вважаю головною причиною того, чому українці досить масово починають кидати курити – вперше за багато останніх років, – говорить Костянтин Красовський, завідувач відділу інституту стратегічних досліджень МОЗ України. –  Так, за даними Київського міжнародного інституту соціології, поширеність куріння серед дорослого населення України зменшилося з 35% в листопаді 2008 року до 31% у травні 2009 року, або з 13 млн. чоловік до 11,5. Тоді як, країни-лідери у звільненні від куріння мають поширеність на рівні 15% в Канаді, 21% в США, 20% в Японії”.  Однак поширеність куріння в Україні серед молоді та особливо дівчат і досі залишається високою.

Державний бюджет України також отримав реальний зиск з підняття акцизів. За даними ДПА України обсяг надходжень акцизного збору від тютюнових виробів за 7 місяців цього року порівняно з аналогічним періодом 2008 року виріс в 2,4 рази. Всього за цей період – з урахуванням акцизу на імпорт – бюджет отримав 4 млрд. 116 млн. гривень проти 1,6 млрд. у 2008 р.

Отже, зменшення поширеності куріння супроводжувалося зростанням надходжень до державного бюджету.  Водночас тютюнові компанії та їхні лобісти лякали громадськість щодо напливу контрабанди, фатального спаду виробництва та неможливості наповнення бюджету.

Цього тижня Кабінету міністрів України планує розглянути та затвердити проект Державної цільової соціальної програми зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я населення на 2009—2012 роки, в якому, серед інших заходів, вказано на необхідність поступового підвищення ставок акцизного збору на тютюнові вироби з метою сприяти досягненню цілей у галузі охорони здоров’я, спрямованих на скорочення споживання тютюну.

Коаліція Коаліції громадських організацій „За вільну від тютюнового диму Україну” очікує, що Державна цільова програма – буде нарешті профінансована і це стане прецедентом в Україні – коли держава вперше виділятиме гроші на боротьбу із тютюновою епідемію. В інших країнах держава постійно „інвестує” кошти в різні програми профілактики куріння та допомоги тим, хто хоче припинити курити, але не може зробити цього самостійно.

Нагадуємо, що цього року Верховною Радою було здійснено низка  дієвих кроків для подолання тютюнової епідемії в Україні. Був прийнятий закон, за яким вводився дієвий механізм контролю, щоб мінімум 50% площі в кафе, барах, ресторанах було повністю захищено від сигаретного диму. Також було прийнято рішення, що на пачках сигарет з 2011 р. будуть друкувати картинки-попередження про шкідливість куріння.

Контактна особа:

Олександра Устінова

Координатор прес-центру Коаліції громадських організацій

„За вільну від тютюнового диму Україну”

044 278 48 95, 095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Поділитися новиною: