ВР підняла ціни на всі сигарети з 1 вересня приблизно на 50 копійок, пиво та горілку – не чіпали

Верховна Рада, яка зібралася на позачергову сесію, прийняла поправки до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань акцизного збору», за яким всі сигарети з фільтром в Україні – як дешеві так і дорогі –  з 1 вересня подорожчають приблизно на 50 коп, без фільтру: на 22 коп. Пропозиції підняти ціну пляшки пива на 4 копійки, а пляшки горілки – на гривню, не пройшли.

Як вважає екс-заступник Міністра економіки Володимир Рябошлик: «законопроект вирішує чисто фіскальну задачу – додати до бюджету 750 мільйонів гривень вже у цьому році, а завдання щодо оздоровлення нації не вирішуються. Хіба хтось стане менше курити Мальборо від того, що пачка стане коштувати не 5 гривень, а 5,53? Це також залишає Україну на останньому місці у європейському рейтингу цін на сигарети. Навіть Росія, яка теж потерпає від дешевизни сигарет, випереджає нас за середніми цінами на 1 гривню, а по дорогих сигаретах – ще більше. Незважаючи на це, представник Президента Олександр Шлапак напередодні виступив проти підняття акцизів на сигарети і повторив хибні доводи тютюнових компаній, що це призведе до перевищення цін над Росією і спровокує контрабанду в Україну. Хоча насправді прийняті поправки зберігають суттєве відставання цін від сусіда. »

Нагадаємо, що ще минулого тижня Мінфін пропонував підвищити ціни всього лише на 25 коп, і то: з 2009 р. Це різко критикували громадські організації, які борються з курінням, як продовження політики поширення тютюнопаління (вже за час нового уряду споживання сигарет зросло ще на 8%). Світовий досвід доводить, що саме ціна на сигарети, а не доводи про здоровий спосіб життя, є найпереконливішим доводом для дітей та юнаків, коли вони експериментують з сигаретами.

Нажаль, було відхилено проект народного депутата України Валерія Сушкевича зі співавторами (реєстраційний номер 2272) який оздоровлює не тільки бюджет, а і націю. Сушкевич пропонував, щоб масові сигарети з фільтром подорожчати  на 1 гривню, а по дорогих сигаретах приріст сягав 3-хгривень, пропорційно чинній ціні. Це дозволяє випередити інфляцію і нарешті зупинити зростання доступності сигарет. Одночасно це вирівнює середні ціни з Росією і не провокує посилення контрабанди в Україну. Прем’єр-міністр погодилася з цим і у своїй заяві після успішного завершення голосування підкреслила: “Україна трошки підняла акцизи на тютюн, але він залишається найнижчим серед всіх країн, які такій акциз мають. Доведеться восени ще один раз піднімати акцизи на тютюн. Уряд буде знову пропонувати парламенту це зробити”

Така стратегія відповідатиме зобов’язанням, які взяла на себе Україна, після ратифікації міжнародної Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та прийняття в липні цього року урядової програми по боротьбі з курінням.

Поділитися новиною: