Держава зменшила ставки акцизу на дорогі сигарети, але виробники підвищили їх ціну.

Ті, хто ще продовжує курити, платитимуть більше, щоб зберегти прибутки тютюновим корпораціям.

З 1 січня 2013 р., згідно Закону № 5503, змінено ставки акцизу на тютюнові вироби. По-перше, зменшено адвалерну ставку акцизу з 25% до 12%. Наслідком цього стало зменшення акцизу на сигарети ціною вище 11 грн. за пачку. Наприклад, на сигарети «Мальборо», які коштували 13 грн., акциз зменшено на 37 копійок за пачку.

По-друге, підвищено мінімальну специфічну ставку акцизу на сигарети з фільтром до 4,35 грн. за пачку, тепер, враховуючи ПДВ, мінімальний податок на пачку сигарет становитиме близько 5,50 грн. Якщо тютюнові компанії зберегли б незмінною свою ціну виробництва та реалізації, роздрібна ціна дешевих сигарет мала б зрости не більше ніж на 80 копійок за пачку.

На сайті податкових органів http://sts.gov.ua/dovidniki–reestri–perelik/pereliki-/53949.html розміщено інформацію про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, які діятимуть на сигарети, вироблені в січні та лютому 2013 р., тобто вже з урахуванням нових ставок акцизу. Ці ціни встановлюються самими тютюновими компаніями. Виявилося, що на багато дешевих марок («Прилуки», «Прима срібна», «Некст» тощо) ціни підвищено на 1 грн. за пачку, тобто на більшу величину, ніж потребують нові податки.

Логічно було б припустити, що дорогі марки стануть трохи дешевшими, бо акцизи на них зменшилися. Наприклад, ціна пачки сигарети марок «Мальборо» і «Кент» мала б зменшитися з 13 грн. до 12,5 грн. за пачку. Насправді ж ціна на ці сигарети зросла до 14 грн.

Ціни на перелічені нижче дорогі марки сигарет (ті, що раніше коштували 11 грн. і більше) збільшили всі транснаціональні корпорації, які працюють в Україні: «Філіп Морріс» (марки «Мальборо», «Честерфілд», «Парламент»), «Джапан Тобакко Інтернешнл» (марки «Кемел», «Вінстон», «Гламур»), «Брітіш Амерікен Тобакко» (марки «Лакі Страйк», «Кент», «Вог»), «Імперіал Тобакко» (марки «Давідофф», «R1»). Якщо б адвалерну ставку не було зменшено Законом № 5503, ціна зросла б так само, але додаткові надходження пішли б у державний бюджет, а зараз нові ціни лише збільшать прибутки тютюнових акціонерів.

Поки що в кіосках здебільшого стоять сигарети, вироблені у 2012 р., але скоро їх замінять більш дорогі сигарети, вироблені в 2013 р.

У попередні роки при підвищенні акцизів тютюнові корпорації зазвичай підвищували ціну сигарет на більшу величину, ніж вимагали нові податки.

Досвід 2013 р. показує, що транснаціональні тютюнові виробники збільшують ціну сигарет навіть тоді, коли акцизи зменшуються. «Тютюновим компаніям це потрібно, бо українці курять все менше і тому ті, хто все ще купують сигарети, мають платити все більше і більше, щоб забезпечити стабільність доходів іноземних акціонерів корпорацій, які контролюють 98% ринку сигарет в Україні», – говорить Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».  

Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» закликає українських курців припинити забезпечувати прибутками тютюнових баронів та назавжди відмовитися від куріння заради свого власного здоров’я і добробуту.

Довідка.У 2012 р. в Україні було вироблено 94 млрд. сигарет, що на 1,5 млрд. менше, ніж рік тому. Державний бюджет 2012 р. отримав 16,6 млрд. гривень від тютюнових акцизів, тобто на 8% більше, ніж у 2011 р. У попередні роки темпи зростання доходів бюджету від тютюнових акцизів були набагато більшими: 2011 р. – 17%, 2010 р. – 44%, 2009 р. – 253%. Розрахунки показують, що у 2013 році, якщо ставки акцизу залишаться незмінними, доходи бюджету від тютюнових акцизів не зростатимуть.
Поділитися новиною: