У січні-жовтні 2020 року до Державного бюджету надійшло 44,5 млрд гривень від тютюнових акцизів, що більше, ніж за 12 місяців 2019 року (тоді було 44,14 млрд) – свідчать дані Держказначейства. Це стало можливим завдяки ефективності виконання 7-річного плану щорічного підвищення ставок тютюнових акцизів на 20%. Такі цифри доводять, що політика підвищення податків на тютюнові вироби виправдала свою ефективність як щодо наповнення бюджету, так і щодо скорочення споживання сигарет. Водночас спостерігалося зменшення продажу тютюнових виробів. За даними звіту Філіп Морріс Інтернешнл, за 9 місяців 2020 року продажі сигарет та тютюнових виробів для нагрівання скоротилися в Україні на 9,7%. Зростання надходжень відбулося шляхом підвищення ставок акцизу на тютюнових виробів на 20% у 2020 році.
Акцизні доходи Державного бюджету у 2019 році
З 1 січня 2021 року передбачено чергове 20% підвищення ставок акцизу на тютюнові вироби. А на сигарили, тютюнові вироби для нагрівання ставка акцизу зросте ще більше. До того ж запроваджується акциз на рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
Зростання ставок тютюнових акцизів дозволить залучити додаткові кошти до Державного бюджету на фоні скорочення інших надходжень під час пандемії. А ті, кому ставки тютюнових акцизів здаються занадто високими, можуть припинити вживати будь-які тютюнові вироби або електронні сигарети. В такому разі, вони, як і переважна більшість громадян України, не будуть сплачувати жодної копійки у вигляді податків на цю смертоносну продукцію.
Нагадаємо, нещодавно Парламент зареєстрував комплексний антитютюновий законопроєкт №4358, який значно посилить захист здоров’я громадян від шкоди тютюну та його замінників. Він передбачає заборону реклами в Інтернеті та продаж цих товарів особам до 21 року. Також під обмеження потраплять ароматизовані тютюнові вироби і рекламна викладка сигарет у магазинах та кіосках.