“Лобісти тютюнових компаній” – інтерактивна інфографіка

Маленькі лобісти великих тютюнових компаній. Вони існують у кожній країні, де  працюють транснаціональні тютюнові корпорації. З метою забезпечення прибутків шляхом підвищення продажів тютюнових виробів, тютюнова індустрія продовжує спроби втручання у політику охорони здоров’я всупереч інтересам громадського здоров’я, міжнародним зобов’язанням України та нормам чинного законодавства. Для цього вони використовують будь-які можливості, зокрема недоброчесних народних депутатів, державних службовців, неурядові об’єднання.

 

Інфографіка за посиланням https://center-life.org/zolota-kosa-2020/

Інтерактивна інфографіка “Лобістів тютюнових компаній” створена командою ГО “Життя” та ГО “Антикорупційний штаб”, які декларують відсутність зв’язків з тютюновою індустрією або особами пов’язаними з нею.

 

Ми провели титанічну роботу, та створили інтерактивну інфографіку “Лобісти тютюнових компаній”, щоб показати вам, як це працює в Україні. Головна мета – продемонструвати суспільству мережу зв’язків та факти діяльності з використання статусу народних депутатів, держслужбовців, громадських об’єднань в інтересах тютюнової індустрії всупереч суспільним інтересам. Ми однозначно розуміємо, що це лише вершина айсбергу, яка може допомогти зрозуміти увесь масштаб втручання тютюнових компаній на дії політиків та державні органи з метою створення сприятливих нормативно-правових умов для залучення українців до куріння.

 

Ключовими формами такого втручання є:

  • протидія підвищенню акцизних податків на тютюнові вироби та їх ефективному стягненню;
  • протидія запровадженню ефективних законів на захист населення від шкоди тютюну та нормативно-правовим актам;
  • відбілювання репутації тютюнової індустрії.

Базовий період матеріалів інфографіки охоплює період від червня 2019 р. по листопад 2020 р., проте по фігурантах, які тривалий час діють в інтересах тютюнової індустрії, показані попередні дії для кращого розуміння втручання тютюнової індустрії.

 

Методологія. У інтерактивній інфографіці відображені дії фігурантів в інтересах тютюнової індустрії, які суперечать РКБТ ВООЗ, зокрема Керівним принципам реалізації статті 5.3 та чинному законодавству. Аналізувались публічні виступи фігурантів, коментарі для ЗМІ, ініційовані та підтримані нормативно-правові акти, законопроєкти, рішення, листи, звернення, коло помічників, конфлікт інтересів членів сім’ї, структура власності, голосування.

 

На основі зібраних матеріалів громадськість провела щорічну антипремію “Золота Коса 2020”. 16 грудня біля будівлі Верховної Ради України відбулося урочисте вручення антипремії “Золота коса” та “Золоте гальмо” переможцям.

 

Довідково:

Всесвітня організація охорони здоров’я однозначно визначає тютюнові вироби шкідливими для здоров’я людини. ВООЗ зазначає: до 50% споживачів тютюнових виробів помирають від хвороб спричинених вживанням цього продукту.

 

Розуміючи катастрофічні наслідки вживання тютюнових виробів для здоров’я людей та економіки 181 держави світу включно з Україною приєдналися до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Україна ратифікувала РКБТ ВООЗ Законом України №3534-15 від 15.03.2006 р. та імплементувала у чинне законодавство (Закон №2899), яке прямо вказує на пріоритетність політики у сфері охорони здоров’я над фінансовими, податковими та корпоративними інтересами осіб, пов’язаних з тютюновою промисловістю.

 

Стаття 5.3 Конвенції вимагає від держав захистити політику охорони громадського здоров’я від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості. Принципи виконання статті 5.3 наголошують: Існує корінний і непримиренний конфлікт між інтересами тютюнової промисловості та інтересами політики у сфері охорони здоров’я. Тютюнова промисловість виробляє і сприяє продажу продукції, яка, як було науково доведено, носить наркотичний характер, призводить до хвороб і смерті, а також сприяє розвитку соціального зла різного роду, включаючи збільшення масштабів бідності. Тому Сторонам слід в максимально можливій мірі захищати формулювання і здійснення політики охорони громадського здоров’я з боротьби проти тютюну від впливу тютюнової промисловості.”

 

Контактна особа: Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО Життя, 063 344 12 69, dmytro.p@center-life.org

Поділитися новиною: