Надходження до бюджету від тютюнових акцизів зростають всупереч маніпулятивним соціологічним опитуванням

7 жовтня 2009 року на прес-конференції в УНІАН старший науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології АПН України Ірина Жадан оголосила результати проведеного у вересні 2009 року опитування населення щодо ставлення до підвищення акцизів на тютюнові вироби. Всупереч даним численних міжнародних досліджень І.Жадан зазначила, що «з черговим збільшенням акцизів частка курців не зменшиться, а тому не можна говорити однозначно, що цей крок «є боротьбою за здоров’я нації”».

Цікаво, що 2004 року було опубліковано книжку авторів Жадан І., Кисельова О., Коломієць І., Федоренко О. під назвою «Політика контролю над тютюном в Україні. Ставлення громадськості та законодавча база». Згідно тих даних у 2004 при підвищенні оподаткування тютюнових виробів лише на 10% їх вартості 6,5% респондентів сказали, що спробують кинути курити, а 16,3% респондентів сказали, що будуть курити менше. А при підвищенні ж акцизів на 50% (таке підвищення зараз пропонує уряд) – вже 17% збиралися кинути курити, а 22,4% – курити менше. Тобто 2004 року І.Жадан отримала дані, які переконливо свідчили – підняття цін один з найефективніших способів боротьби з курінням.

«Викликає подив, чому саме зараз Інститут соціальної та політичної психології АПН змінив свою думку та наводить протилежні дані, які підтримують політику тютюнових компаній тримати акцизи настільки низькими, як це можливо, – говорить Ганна Гопко, член Оргкомітету коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».

Нагадаємо, у Рамковій Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку в 2006 р. ратифікувала  і Україна, записано, що «цінові й податкові заходи є ефективним і важливим засобом скорочення споживання тютюну різними групами населення, особливо молоддю»…

Підвищення тютюнових акцизів послідовно підтримує Світовий Банк. Філіпп Ле УОРУ, віце-президент Світового Банку, в своєму інтерв’ю «Дзеркалу тижня» (№ 37 (765) від 3-9 жовтня 2009 р.) заявив, що демографічну проблему в Україні можна було б вирішити і «за допомогою більш високих акцизних зборів».

Нагадаємо також, що десятки мільярдів сигарет з України незаконно вивозяться до країн Європейського Союзу через занадто низькі ставки акцизу в Україні.

Звичайно у українців можна питати про те, чи підняття тютюнових акцизів наповнило бюджет, як це зробили дослідники, але логічніше звернутися з цим питанням до ДПА. За його даними за 9 місяців 2009 року до бюджету надійшло 5,7 мільярдів гривень проти 2,2 млрд за аналогічний період 2008 р. Збільшення на 3,5 мільярдів гривень.

Контактна особа:

Олександра Устінова

Координатор прес-центру Коаліції громадських організацій

«За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95, 095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Поділитися новиною: