Нове підняття акцизів на сигарети в Україні – необхідний крок слідом за підняттям акцизів в Росії, Білорусії та Молдові

За даними Державної податкової служби України у січні-вересні 2011 року від акцизних податків на вітчизняні та імпортні тютюнові вироби державний бюджет отримав 11,5 млрд. грн. Це на 2 млрд. більше, ніж за відповідний період 2010 року. Цієї суми було б достатньо для того, щоб, наприклад, забезпечити житлом всю армію або запустити молодіжне кредитування житла в кожній області.

Це при тому, що виробництво сигарет у 2011 р. зменшилося. За даними Держкомстату в Україні у січні-вересні 2011 року було вироблено 73,2 млрд. сигарет, що складає 94,3 % порівняно з відповідним періодом 2010 року.

«Відбувається збільшення надходжень у бюджет, але при цьому зменшення їх виробництва за рахунок зменшення споживання сигарет і їх контрабанди з України, – говорить Костянтин Красовський, завідувач сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України. – Досвід 2008-2010 років довів, що підвищення ставок тютюнового акцизу в Україні відбувається більш швидкими темпами, ніж в сусідніх країнах, є вигідним для державного бюджету. Надходження до бюджету зросли з 2,5 млрд. гривень 2007 року до 13 млрд. 2010 року, тобто збільшилися в 5 разів, тоді як в Росії за цей же період – з 50 до 108 млрд. рублів, тобто лише вдвічі».

«Підвищення податків на тютюнові вироби є однією з 6 стратегій ВООЗ MPOWER, яку розроблено у відповідь на існування в світі глобальної епідемії тютюнокуріння, – каже Наталя Король, експерт з питань неінфекційних захворювань бюро ВООЗ в Україні. – Підвищення ціни на тютюнові вироби стає перепоною для залучення до куріння, перш за все, молоді, відсікає «починаючих курців». Розрахунки ВООЗ вказують, що при збільшенні ціни на 10% скорочується споживання тютюнових виробів на 4 % – 8 % в залежності від економічного розвитку країни».

«Успіхи активної цінової та акцизної політики ігноруються і замовчуються, – зазначив Володимир Рябошлик, екс-заступник міністра економіки, економічний експерт. Скасована навіть незначна індексація ставок з 1 січня 2012 р. Знято з розгляду законопроекти чергового підвищення ставок, аналогічні успішному підвищенню, що відбулося з 1 липня 2010 р.: законопроект народного депутата Д. Ветвицького № 8181 і законопроект народного депутата В. Кириленка № 9096. Проте Україна ще не вичерпала потенціал активної цінової і акцизної політики щодо тютюнових виробів і є всі передумови для їх успішного продовження».

«Підвищення акцизів у 2012 році вигідне Україні для гармонізації політики оподаткування із сусідніми країнами, для наповнення бюджету на додаткові, як мінімум 2 млрд. грн. і для посилення тенденції щодо зменшення курців, – каже Ганна Гопко, експерт з контролю над тютюном, представник ГО «Життя». – Звісно, що лобісти у Кабміні та ВР, як і самі транснаціональні тютюнові корпорації робитимуть усе, щоб взагалі не було підвищення акцизів або було дуже мінімальне, розуміючи, що саме ціна на сигарети має найбільш відчутний ефект на поширеність куріння, особливо серед підлітків. Це визнають транснаціональні компанії, які бояться втратити клієнтів».

Протягом 2011 року ставки акцизу в сусідніх з Україною країнах суттєво зросли.

У Молдові у період з березня 2011 року до січня 2012 року специфічна ставка на сигарети з фільтром зросла з 6,6 до 20 лей, а адвалерна – з 12 % до 24 %.

У Білорусі протягом 2011 року ставки тютюнового акцизу зросли майже втричі і мають підвищитися ще з 1 січня 2012 року.

У Росії з 1 січня 2011 року мінімальний акциз на сигарети з фільтром виріс на 2,2 рублі за пачку, з 1 січня 2012 року він зросте на 2 рублі, а з 1 липня 2012 року – ще на 1 рубль. Комітет Держдуми з бюджету і податків Росії прийняв у першому читанні законопроект про індексацію ставок акцизів на 2012-2014 роки. Мінімальні ставки на сигарети без фільтра в Росії 2012 року будуть вдвічі вище, ніж в Україні.

В Україні ж протягом 2011 року ставки тютюнового акцизу не підвищувалися. Надходження 9 місяців 2011 року перевищують надходження за аналогічний період 2010 року на 21 %, або 2 мільярди гривень, але це обумовлено підвищенням ставки у 2010 році. В Росії за цей же період надходження від тютюнових акцизів зросли на 28 % – до 102 млрд. рублів.


Довідка

Виступаючи на засіданні високого рівня Генеральної Асамблеї ООН з профілактики неінфекційних захворювань та боротьби з ними 20 вересня 2011 р. Президент України Віктор Янукович зазначив: «Одним із пріоритетних напрямків нашої державної політики є боротьба з тютюнопалінням. Україна однією з перших у Східній Європі підписала відповідну Рамкову конвенцію Всесвітньої організації охорони здоров’я. Завдяки підвищенню акцизу, жорсткішим вимогам щодо торгівлі, забороні реклами, обмеженню паління у громадських місцях вже є відчутні результати: можна стверджувати, кожен четвертий покинув палити».

Підвищення акцизів стало одним з основних факторів зменшення поширеності тютюнокуріння в Україні: за результатами найбільшого за всю історію України дослідження щодо поширеності тютюнокуріння – «Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS), поширеність щоденного тютюнокуріння серед дорослого населення України зменшилась із 37 % 2005 року до 26 % 2010 року.

Контактна особа:
Борисяк Дар’я,
Прес-центр Коаліції громадських організацій
«За вільну від тютюнового диму Україну»
093 207 84 84
d.borysiak@krasni.com.ua

Юлія Солоха
координатор медіа програм
регіонального центру громадянського представництва «Життя»
Тел.: 097-675-91-38 yulia@center-life.org

Поділитися новиною: