Підвищення акцизів на тютюн – дієвий інструмент наповнення бюджету та збереження здоров’я

30 серпня відбулась прес-конференція, де учасники представили сценарії підвищення акцизів на тютюнові вироби у 2018 році, а також розповіли про переваги такої політики для охорони здоров’я та економіки України.

Експерти Групи Світового банку здійснили моделювання майбутнього зростання податків на тютюн, що традиційно відбувається у січні кожного року.

Наразі, потенційними варіантами акцизного зростання у 2018 році є: 1) підвищення специфічного акцизу на 29%; 2) підвищення специфічного акцизу на 33%, а адвалерного до 20%; 3) підвищення специфічного акцизу на 40% та адвалерного до 20%.

«Досвід 2016 та 2017 років, коли ставка специфічного акцизу щорічно зростала на 40%, показав, що такі темпи зростання акцизу мають вельми позитивні наслідки: за перше півріччя 2017 року державний бюджет отримав від тютюнових акцизів 18,6 мільярдів гривень, що на 86% більше, ніж два року тому, а реалізація сигарет за цей час скоротилася на 19%. В 2018 році потрібно зберегти такі ж темпи зростання специфічного акцизу. Також потрібно або суттєво підвищити і ставку адвалерного акцизу, або взагалі скасувати цей вид акцизу, бо при реалізації першого сценарію адвалерний акциз фактично не буде застосовуватися для більшості оподаткованих сигарет», – пояснює Костянтин Красовський, завідувач сектору контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Водночас перший сценарій стосується лише підвищення специфічного податку на тютюнові вироби, що за оцінками експертів Українського центру контролю над тютюном та Світового банку може позбавити державу принаймні 4 млрд грн додаткових надходжень, у порівнянні з сценарієм, який передбачає найбільше зростання ставок акцизу.

Підняття податків супроводжується зростанням цін на тютюнові вироби. У разі прийняття третього сценарію, податкове навантаження на пачку сигарет зросте на 6-8 гривень, а ціна в середньому може зрости на 10 грн у 2018 році.

«Підвищення цін сприяє відмові від куріння і запобігає початку вживання тютюну, особливо серед молоді, яка є найбільш чутливою до цінових змін. Світовий досвід показує, що підвищення реальної ціни (з урахуванням інфляції та зростання доходів населення) на пачку сигарет на 10% знижує споживання сигарети приблизно на 4%»,- наголосив Андрій Скіпальський, голова правління ГО «Життя».

Відповідно, підвищення акцизів у 2018 році вплине на зменшення рівня споживання сигарет. За оцінками експертів спад буде на рівні 5-8%. Це означає, що українці будь курити менше, отже, знизиться рівень смертності та захворюваності, спричиненої споживанням тютюну. Така політика повністю відповідає інтересам збереження громадського здоров’я та статті 6 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 р.

«Україна має продовжувати виконувати взяті на себе зобов’язання, відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Що стосується оподаткування тютюнових виробів, то в рамках євроінтеграційного поступу, необхідно підвищити акцизи на тютюнові вироби до 90 євро за 1000 – це мінімальний акцизний поріг на сигарети в ЄС. В Україні цей показник на рівні 21 євро. Таким чином, важливо у наступні роки продовжувати піднімати податки на тютюн, щоб гармонізувати акцизні ставки із державами ЄС. Це забезпечить прогнозовані та стабільні надходження до бюджету і допоможе знизити поширеність куріння в Україні», – розповіла Оксана Юринець, народний депутат України.

Україна має позитивний досвід попередніх років підвищення податків на тютюнові вироби. У 2008—2016 роках середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла у 20 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн у 2008 році до більш ніж 33 млрд грн у 2016-му, при зменшенні поширеності куріння (серед осіб віком від 12) з 25,6% до 19,3%.

«Україні необхідно продовжувати робити рішучі кроки у напрямку підвищення акцизів на тютюн задля збереження здоров’я та отримання фінансових переваг. Третій сценарій, розроблений міжнародними експертами, дозволяє отримати максимальне зменшення споживання тютюну та збільшення надходжень до бюджету. Реалізація цього сценарію призведе до зростання очікуваного внеску акцизного податку з 2,2% ВВП у 2017 році до 2,5% ВВП у 2018 році. Окрім того, продовження підвищення акцизів на тютюн в Україні дозволить до 2035 р. уникнути більш ніж 29 тис. передчасних смертей від хвороб, викликаних курінням», – зазначив Фон Зао, керівник програм, сектор людського розвитку, Регіон Європи та Центральної Азії, Група Світового банку.

Для контактної інформації: Оксана Тотовицька, медіа-координатор ГО «Життя»: (063) 261-74-05, (044) 234-93-20, oksana@center-life.org.

Поділитися новиною: