Президент Володимир Зеленський підписав антитютюновий Закон №4358

Президент Володимир Зеленський підписав антитютюновий Закон №4358, “Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну”, який Верховна Рада України ухвалила 16 грудня 2021 року. Про це зазначається на сайті Парламенту.

Закон відтепер матиме номер 1978-IX.

 

Перш за все, Закон захищатиме дітей та молодь від куріння як сигарет, так і електронних пристроїв для куріння. Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захисту від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання у публічних приміщеннях.

Закон дає визначення ряду термінів, зокрема: «бездимний тютюновий виріб», «електронна сигарета», «новітній тютюновий виріб», «рідини, що використовуються в електронних сигаретах» тощо.

 

Законом встановлюються вимоги для виробництва і реалізації тютюновій продукції, електронних сигарет, бездимних тютюнових виробів щодо: вмісту шкідливих речовин, оформлення упаковки, зокрема, медичних попереджень споживачів, обмеження реалізації (продажу) та вживання і рекламування. Визначається відповідальність за порушення встановлених норм.

 

Серед основних нововведень, які наведені у Законі №1978-IX (4358) можна виділити, зокрема, такі:

  • куріння пристроїв для нагрівання заборонятиметься у всіх місцях, як це вже є з сигаретами та електронними сигаретами (зокрема школи, лікарні, заклади харчування, робочі місця) – бездимне середовище в Україні буде збережено;
  • будуть запроваджені медичні попередження на пачках електронних пристроїв для куріння, а на сигаретах медичне попередження збільшиться до 65% від розміру упаковки;
  • забороняється продаж сигарет зі смаками та ароматом (приміром, фруктів, ягід чи солодощів) – наразі це діє як своєрідний “гачок” і приманка для залучення дітей до куріння;
  • заборона реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин до них;

  • встановлення штрафу за їхню реалізацію особам, які не досягли 18 років, у розмірі 1 020 грн, а в разі повторного протягом року порушення – 10 200 грн.

 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку понад 8 млн людей в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів, що дорівнює населенню міста Мукачево. Не меншої шкоди куріння завдає і економіці: за розрахунками експертів, щорічні економічні втрати складають 3,2% ВВП України або близько 90 млрд грн внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальними виплатами та лікуванням хвороб, викликаних курінням.

 

Поділитися новиною: