Світ б’є на сполох через трансжири. А що Україна?

Слово “трансжири” все частіше можна почути від прибічників здорового харчування. Це черговий модний тренд чи реальна загроза для здоров’я, яку суспільство довго не помічало? Відповідь на це питання надає Всесвітня організація охорони здоров’я. За даними організації, щороку півмільйона людей у світі помирають внаслідок серцево-судинних хвороб, спричинених надмірним вживанням трансжирів. 

 

Розберемося, що таке трансжири та як уряди країн світу захищають своїх громадян від шкоди продуктів з трансжирами. 

 

Одна речовина букет хвороб

 

Трансжири можуть бути природними і штучно виробленими. Природні трансжири містяться у молочних продуктах та м’ясі великої рогатої худоби. Штучні трансжири створюють шляхом хімічної обробки рослинної олії. Під час такої обробки змінюється хімічна формула жирів, внаслідок чого вони гірше засвоюються організмом людини та можуть викликати серйозні захворювання. 

Доведено, що надмірне споживання трансжирів призводить до появи ішемічної хвороби серця, атеросклерозу, ожиріння, раку, діабету, розладів імунної системи, підвищує ризик інфаркту та інсульту, викликає порушення репродуктивної функції та збільшує ризику хвороби Альцгеймера. 

Здавалося б уникнути цих ризиків нескладно. Потрібно не вживати багато трансжирів. Але запитайте себе, у яких продуктах містяться трансжири та скільки трансжирів ви споживаєте щотижня? А ваші батьки чи діти? 

 

Трансжири містяться в спредах, кондитерських виробах, перепічці, чебуреках, пончиках, картоплі фрі, нагетсах, готових або розфасованих закусках, снеках, солодощах та глазурованих сирках, плавлених сирках, майонезах та навіть у смажених вдома з використанням великої кількості олії продуктах (котлети, млинці тощо). І це далеко не повний перелік. Справа в тому, що використання трансжирів дозволяє здешевити собівартість продукту та збільшити термін його придатності. Тому виробникам вигідно їх використовувати. 

 

Українці не знають, що вживають трансжири

 

Середньостатистичний українець або українка за тиждень вживають близько 8 порцій продуктів із трансжирами. Найчастіше продуктами з трансжирам зловживають  молоді люди. Але ситуація із вживанням трансжирів у нашій країні виглядає не райдужно, навіть якщо не узагальнювати статистику. 

Нещодавнє опитування КМІС показало, що 6 із 10 опитаних громадян регулярно харчуються продуктами, які містять трансжири. Проте найбільше вражає, що серед респондентів, які стверджують, що продукти з трансжирами не є частиною їхнього звичайного раціону, три чверті вживають такі продукти не рідше за кілька разів на тиждень. Багато людей, купуючи продукт, не розуміють, що в ньому є трансжири. За результатами опитування, менше половини українців знають про всі види продуктів, які містять трансжири. 

Але навіть обізнаність про продукти з трансжирами та уважна перевірка складу на етикетках не завжди може захистити від надмірного споживання цієї шкідливої речовини. Справа в тому, що виробники деяких продуктів навмисно вказують недостовірну інформацію на етикетках. 

 

Отже, щоб спожити небезпечну для здоров’я кількість трансжирів, необов’язково тричі на день харчуватися фастфудом. Багато хто з нас може вживати продукти з трансжирами неусвідомлено. Тим часом, серцево-судинні захворювання, які є одним з найпоширеніших наслідків надмірного вживання трансжирів, посідають перше місце серед основних причин смертності в Україні. Очевидно, що лише вивченням етикеток на продуктах проблему не вирішити. Адже держава має гарантувати безпеку продуктів, які продаються в магазинах. 

 

Як інші країни захищають своїх громадян від трансжирів?

 

Всесвітня організація охорони здоров’я та уряди багатьох європейських країн сходяться на тому, що найкращий спосіб захистити здоров’я споживачів – це вилучення трансжирів із харчових продуктів на законодавчому рівні. 

 

У 2018 році ВООЗ презентувала план дій щодо відмови від трансжирів у всьому світі та закликала уряди держав світу вилучити промислові трансжири з продуктів харчування до 2023 року. Експерти порахували, що вилучення штучно вироблених трансжирів зі світової сітки постачання  продуктів харчування може врятувати понад 17 мільйонів життів протягом наступних 25 років і запобігти  збільшенню кількості серцевих нападів як мінімум удвічі. 

Але деякі прогресивні країни законодавчо заборонили або обмежили використання штучно вироблених трансжирів ще 10-20 років тому. Першою це зробила Данія. І результат не змусив себе чекати. Значно менше данців стали вмирати від серцево-судинних хвороб. Нині вміст штучних трансжирів в продуктах харчування регулюється щонайменше у 42 країнах світу. Наприклад, Швейцарія, Австрія, Ісландія, Норвегія, Угорщина та Швеція повністю заборонили використання промислово вироблених трансжирів. У Бельгії, Чехії, Франції, Нідерландах, Польщі, Німеччині та Великобританії уряди співпрацюють із харчовими компаніями щодо виключення трансжирів із виробництва та вимагають від виробників маркувати шкідливі продукти. 

А з квітня 2021 року суворі обмеження на вміст штучних трансжирів введені в ЄС (2 грами на 100 грамів усіх жирів продукту). Тепер усі держави-члени Євросоюзу будуть зобов’язані контролювати, щоб вміст трансжирів у харчових продуктах не перевищував безпечного рівня.

 

Що робить Україна: повільні кроки

 

Проведене КМІС опитування показало, що понад 80% опитаних підтримують законодавче обмеження вмісту трансжирів у харчових продуктах промислового виробництва. Тобто цих заходів вимагають не лише експерти з громадського здоров’я, а й суспільство. 

 

Станом на зараз вже ухвалений Наказ МОЗ Україні щодо обмеження використання промислових трансжирів до рівня, який відповідає європейським вимогам. Але нововведення почнуть діяти лише з 2023 року. 

Утім, питання потребує більш комплексного врегулювання на законодавчому рівні. Вирішити цю проблему покликаний законопроєкт №5148, який передбачає декілька важливих заходів:

  • встановлює граничний вміст трансжирів у харчових продуктах відповідно до європейських вимог;
  • у назві продуктів, які містять трансжири, заборонено вживати слово “Шоколад”, словосполучення з цим словом та співзвучні слова; 
  • встановлює для виробників штрафи за порушення законодавства щодо трансжирів.

Нині документ очікує на друге читання у Верховній Раді України. Експерти з громадського здоров’я вважають, що у разі ухвалення законопроєкту держава зробить великий крок до зменшення смертності від хвороб, спричинених надмірним вживанням трансжирів. 

 

Водночас є фахівці, які вбачають, що документ потрібно дещо вдосконалити адже, у разі ухвалення законопроєкту обмеження набудуть чинності лише через три роки. А це означає, що в цей час від хвороб, спричинених вживанням трансжирів, помиратимуть тисячі українців.  

 

Складні питання – комплексні рішення

 

Законодавче врегулювання вмісту промислових трансжирів у продуктах харчування може стати одним з перших значних кроків, що необхідні для зменшення смертності від хвороб, спричинених надмірним вживанням трансжирів. Народні депутати мають вже прийняти важливе рішення для збереження здоров’я українців.

Проте не слід забувати, що лише законодавчим обмеженням проблему не вирішити. Необхідно  інформувати населення про шкоду трансжирів, співпрацювати з виробниками та органами контролю, регулярно проводити моніторинг дотримання законодавчих вимог тощо. Досягти реального результату у боротьбі зі шкідливими трансжирами можна лише спільними зусиллями органів влади та громадського сектору. 

Поділитися новиною: