Серед організаторів конференції «Здоров’я міста в епоху змін» агенти тютюнової індустрії

Український центр контролю над тютюном та Громадська організація «Життя» інформують про те, що співорганізатори та спікери конференції «Здоров’я міста в епоху змін», яка планується у вересні 2018 року в Одесі, пов’язані з тютюновою індустрією, а джерела фінансування конференції наразі не висвітлені.

Співорганізатор конференції «Здоров’я міста в епоху змін» організація «Knowledge-Action-Change» (надалі – КАС) отримує фінансування від фонду «Foundation for a Smoke-Free World», заснованого тютюновою корпорацією Philip Morris International[1], зокрема і для реалізації програми щодо «зменшення шкоди тютюну»[2]. Концепція «зменшення шкоди тютюну» є неоднозначною та ризикованою у сфері громадського здоров’я, коли дискусія проводиться навколо ролі альтернативних тютюнових продуктів таких, як: електронні пристрої для доставки нікотину (е-сигарети) та нові системи доставки нікотину[3], які вільно продаються в Україні навіть дітям[4]. КАС з 2014 року організовує «Глобальний форум нікотину»[5], у якому беруть участь представники тютюнової індустрії, та керує веб-сайтом, що «зосереджений на продуктах, що містять нікотин, електронних пристроях доставки нікотину, таких як е-сигарети та новітні системи доставки нікотину».

Голова КАС Джері Стімсон[6] є учасником конференції та, відповідно до програми, відкриватиме цю подію. Він є також членом ради організації «New Nicotine Alliance». Стімсон заявляє, що його діяльність незалежна від тютюнових корпорацій, але факти говорять про те, що його організація отримувала фінансування від компанії «Nicoventures» (виробника е-сигарет), що створена компанією British American Tobacco; також, згідно з матеріалами ресурсу TobaccoTactics (Bath University, UK), він підтвердив, що неодноразово «користувався гостинністю» цієї корпорації.

Всесвітня організація охорони здоров’я у 2017 році зробила офіційну заяву про те, що «дослідження та адвокація, фінансована тютюновими компаніями та їхніми групами, не може вважатися достовірною. Що стосується Foundation for a Smoke-Free World, то існують чіткі факти, що вказують на конфлікт інтересів та зв’язки з тютюновою компанією, яка фінансує цей Фонд, особливо якщо це сприяє продажу та просуванню тютюнових та інших продуктів, що знаходяться у портфоліо цієї компанії. ВООЗ не буде партнером цього Фонду. Уряди не повинні співпрацювати з фондом, а громадськість в охороні здоров’я повинна дотримуватися цього принципу» [7].

Секретаріат РКБТ ВООЗ застерігає від співпраці із Foundation for a Smoke-Free World: «Секретаріат РКБТ ВООЗ розглядає цю ініціативу, що фінансується тютюновою промисловістю, як явну спробу порушити РКБТ ВООЗ шляхом вручання в державну політику… Існує велика кількість досліджень, фінансованих тютюновою промисловістю, які пізніше використовувалися для запобігання ефективній політиці боротьби проти тютюну. Очевидно, що тютюнова індустрія прагне йти тим же шляхом щодо нетрадиційних тютюнових виробів, які в багатьох країнах не регулюються[8]

За даними дослідження ВООЗ, в Україні відсутні будь-які регулювання виробництва, продажу, представлення і реклами електронних сигарет та інших нових продуктів з нікотином. Будь-які спроби врегулювання та контролю за електронними сигаретами заблоковані представниками тютюнової індустрії в парламенті з 2015 року (законопроект

№ 2820). Наслідком безконтрольного розповсюдження цих продуктів під лозунгом «зменшення шкоди тютюну» стало те, що 18,4%[9] школярів віком 13-15 років є теперішніми споживачами електронних сигарет, відповідно до результатів Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (ВООЗ 2017)[10].

Водночас рішення 6-ї Конференції Сторін РКБТ ВООЗ 2016 року у Делі, за яке проголосувала і українська делегація, вказує на необхідність регулювання електронних сигарет на рівні з традиційними сигаретами[11].

ГО «Життя», Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну» та Український центр контролю над тютюном закликають урядовців, представників громадянського суспільства та експертного середовища, які сприяють проведенню конференції або беруть у ній участь:

1)     дотримуватися позиції про неприпустимість дискусії щодо «зменшення шкоди тютюну» до моменту законодавчого врегулювання електронних сигарет та «бездимних» сигарет;

2)     взяти до уваги репутаційні ризики, що виникають через співпрацю з організаціями і особами, які отримують фінансування від тютюнової індустрії та організацій, які з ними пов’язані;

3)     вимагати розкриття інформації про джерела фінансування конференції «Здоров’я міста в епоху змін» до початку конференції.

Контактна інформація: (044) 234-93-20, smokefreeukraine@center-life.org

Центр громадянського представництва «Життя» є членом «Альянсу з виконання Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ)», партнером ВООЗ та Кампанії «За майбутнє дітей без куріння» у подоланні тютюнової епідемії в Україні, секретаріатом Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». У 2018 році ГО “Життя” нагороджена ВООЗ з нагоди Всесвітнього дня без тютюну за значні досягнення у контролі над тютюном.

Довідка: стаття 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), яку Україна ратифікувала у 2006 році, наголошує, що «Під час розробки та здійснення своєї політики охорони громадського здоров’я з боротьби проти тютюну Сторони діють таким чином, щоб захистити свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості». Керівні принципи виконання Статті 5.3[12] зазначають, що в основі інтересів тютюнової промисловості й громадського здоров’я закладено принциповий та непримиримий конфлікт. Цілі тютюнових корпорацій полягають у збільшенні прибутків від торгівлі тютюном через залучення нових курців, а цілі громадського здоров’я полягають у зменшенні вживання тютюну.

[1]http://www.tobaccotactics.org/index.php?title=Foundation_for_a_Smoke-Free_World

[2]https://gfn.net.co/scholarships

[3]http://www.tobaccotactics.org/index.php/Harm_Reduction

[4]http://tobaccocontrol.org.ua/news/ieliektronni-sigharieti-lieghal-na-otruta-dlia-ditiei-na-iaku-vlada-zakrivaie-ochi

[5]https://gfn.net.co/

[6]http://www.tobaccotactics.org/index.php?title=Gerry_Stimson

[7]http://www.who.int/news-room/detail/28-09-2017-who-statement-on-philip-morris-funded-foundation-for-a-smoke-free-world

[8]http://www.tobaccotactics.org/index.php?title=Global_Forum_on_Nicotine#cite_note-22

[9]http://tobaccocontrol.org.ua/news/maizhie-kozhien-p-iatii-pidlitok-parit-ie-sigharieti-dani-doslidzhiennia-vooz

[10]http://tobaccocontrol.org.ua/news/maizhie-kozhien-p-iatii-pidlitok-parit-ie-sigharieti-dani-doslidzhiennia-vooz

[11]http://www.who.int/fctc/cop/cop7/FCTC_COP7_9_RU.pdf?ua=1

[12]http://www.who.int/fctc/treaty_instruments/adopted/article_5_3/en/

Поділитися новиною:
Теги новини: