Тютюнові акцизи та децентралізація: хто отримує додаткові 5% з 1 січня?

У кіосках із сигаретами можна побачити оголошення про підвищення цін на сигарети, а повідомлення ЗМІ рясніють інформацією про підвищення акцизів на тютюн на 5%. Ці гроші мають йти напряму до місцевих бюджетів.

 

Відповідний Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» ніби передбачає, що рішення про цей новий податок на роздрібну торгівлю мають приймати місцеві ради (ст. 215, п. 3, пп.10):  «215.3.10. Для підакцизних товарів реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9  пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з  податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків».

Але іншою статтею цього закону передбачено, що таке рішення не обов’язкове, і достатньо рішення парламенту – «стаття 12.3.5. У разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов’язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю». Отож, норма про делегування рішення щодо ставок акцизу на роздрібну торгівлю тютюном та алкоголем є декларативною, оскільки вимагає формального рішення місцевих рад протягом місяця з дня публікації закону.
Проте виникає низка запитань. Як 5% податку дійдуть до місцевого бюджету, якщо у кожному другому кіоску торгують без касового апарату? Чи є спецрахунки, куди переводяться кошти з цього податку? Чому цю норму вважають тимчасовою? І чому торгівці сигаретами цього разу інформують курців про збільшення ціни на 5% (це десь на 50-75 коп. на пачку) у такий спосіб? За 2013 рік акцизи піднімали тричі, і жодного разу ми не бачили подібних повідомлень на кіосках.  Можливо, причина також в тому, що підбурювати невдоволеність людей є рознарядкою компанії Мегаполіс, яка володіє 90% оптової торгівлі та належить російському мільярдеру Ігорю Кесаєву? За інформацією Антимонопольного комітету України у вересні 2014 р. розпочалося розслідування діяльності цієї компанії з приводу дотримання антимонопольного законодавства, але результатів поки ми не знаємо.

Є великі підозри, що підприємці, які вже збільшили ціни на сигарети, користуючись нагодою, збільшують свій заробіток та підбурюють невдоволеність людей. Є значні сумніви, що від запровадження цього податку місцеві бюджету почали отримувати додаткові надходження. Громадськість, починаючи з жовтня минулого року, попереджала розробників цієї норми в Кабміні, про неефективність цього податку та неможливість його ефективного адміністрування. Але громадськість не послухали – побачимо, скільки коштів отримають місцеві бюджети від цього нововведення і чи отримають взагалі, адже кіоски торгують переважно за готівку та без касового апарату.

Поділитися новиною: