Киргизстан прогресує у сфері контролю над тютюном

У Киргизстані серйозно взялись за вирішення проблеми тютюнокуріння: суттєво піднімуть акцизи на тютюнові вироби та додадуть ілюстровані попередження про шкоду куріння.

Киргизстан зробив значний поступ у сфері контролю над тютюном. Працюючи над імплементацією Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, Парламент Киргизстану застосовує як цінові, так і не цінові інструменти, щоб зменшити популярність тютюнових виробів.

Наприкінці грудня 2014 року в Киргизстані прийняли одразу два важливих рішення, спрямовані на зменшення поширеності куріння у державі.

По-перше, згідно з чинним законодавством мінімальний акциз на 1000 сигарет з фільтром підвищується з 1 січня 2015 року з 360 до 450 сомів на 1000 сигарет, або на 25%.

Законопроект, проголосований у першому читанні 31.12.2014, пропонує підвищити ставку до 550 сомів, тобто ще на 22%.

По-друге, 22 грудня 2014 року прийнято постанову «Про затвердження переліку ілюстрованих медичних попереджень про шкоду тютюну, призначених для розміщення на пачках і упаковках тютюнових виробів». Ілюстровані медичні попередження із непривабливими зображеннями хвороб, котрі можуть виникнути у наслідок куріння будуть зображені з обох боків на 52% від площі пачки, починаючи з 1 січня 2016 року.

Україні також варто підняти акцизи на тютюн, щоб збільшити надходження до державного бюджету та зменшити тютюнозалежність серед українців. Зокрема громадськість пропонує підвищувати акцизи щорічно на 30%, починаючи з 2015 р., щоб у 2021 р. досягнути хоча б мінімальної стави серед країн ЄС – 90 євро.

Також вже час переглянути й дизайн пачок сигарет, котрі продаються в Україні, й збільшити площу інформаційних написів та зображень із медичними попередженнями для споживачів тютюнових виробів, щоб куріння стало менш привабливим. Уостаннє зміни до зображень на пачках вносились ще в 2009 році. Зокрема експерти закликають владу почати імплементацію Директиви ЄС 2014/40/EU, яка, крім іншого, передбачає розміщення попередження з малюнком розміром 65% у верхній частині як передньої, так і задньої сторін сигаретної пачки, а також нанесення на 50% площі бокових сторін текстового попередження.

Поділитися новиною: