У Міжнародний день відмови від куріння закликали заборонити сигарети з ароматизаторами

19-го листопада, у Міжнародний день відмови від куріння, активісти Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» провели акцію з вимогою заборонити виготовлення та продаж ароматизованих сигарет в Україні. До акції долучилися народні депутати, Міністерство охорони здоров’я і  Бюро ВООЗ в Україні.

Під час акції «тютюновий кондитер» – фокусник у костюмі смерті – приготував із сигарет та смакових добавок «тютюнові десерти», які роблять смертельний продукт «смачнішим» і приваблюють дітей та молодь спробувати сигарети вперше. Більше 30 видів ароматизованих сигарет продаються в Україні, що займає 22% всього ринку. Саме діти та молодь є основною цільовою аудиторією тютюнової індустрії, оскільки 70% курців набувають нікотинову залежність до 18 років, а 94% – до 25-річного віку[1]. Тютюнові компанії просувають привабливі сигарети із характерним запахом, щоб залучити нових клієнтів.

Із 20 травня 2016 року у всіх країнах ЄС сигарети зі смаками ванілі, яблука, полуниці, шоколаду та іншими ароматизаторами, згідно нової Директиви 2014/40/ЄС  будуть заборонені, як такі, що вводять в оману споживачів. Народні депутати теж вийшли з ініціативою подібного законопроекту з метою зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я населення. У травні 2015 р. був зареєстрований законопроект №2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну». Документ є кроком до реалізації Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну і Директиви 2014/40/ЄС.

«У відповідь на глобалізацію тютюнової епідемії був розроблений і набув чинності 27 лютого 2005 перший в історії договір, прийнятий під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я – Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). П’ятдесят держав Європейського регіону ВООЗ наразі є сторонами Рамкової конвенції, Україна ратифікувала цей документ в 2006 р. ЄРБ ВООЗ розробило дорожню карту дій, спрямовану на посилення заходів із реалізації РКБТ в Регіоні, головним завданням якої є зниження нинішнього рівня вживання тютюну особами у віці від 15 років і старших, як мінімум, на 30% до 2025 року. Всесвітня організація охорони здоров’я та бюро ВООЗ в Україні  підтримує нашу державу в імплементації РКБТ – статей 9, 10, 11, які відображені в Директиві 2014/40/ЄС та в запропонованому законопроекті 2820 щодо маркування, регулювання та розкриття складу  тютюнових виробів. Це допоможе захистити молодь від згубного впливу куріння», – зазначила Наталія Король, керівник відділу боротьби з неінфекційними захворюваннями Бюро ВООЗ в Україні.

Законопроектом запроваджується заборона на тютюнові вироби з характерним смаком. Також пропонується зміна зовнішнього виду пачок сигарет. Розмір попереджень збільшиться з 50 до 65%, вони мають бути розташовані у верхній половині пачки і матимуть графічні медичні попередження з обох сторін за зразком ЄС. Усі описані заходи відповідають Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та Директиві 2014/40/ЄС.

«До тих пір, поки українці самостійно на рівні кожної людини не приймуть рішення  бути здоровими, бути гідними і справедливими, без цього, на жаль, нічого не зміниться. Ми дуже чекаємо на підтримку сприяння здоровому  способу життя і від медійної спільноти, і від громадськості. Я вірю в те, що нам вдасться все ж таки провести цей закон (2820 – ред.)через Верховну Раду, незважаючи на шалений спротив податківців і бізнес-угрупувань, для яких здоров’я українців є значно менш важливим, ніж власні рахунки на офшорних компаніях»,- заявила Ольга Богомолець, народний депутат України, голова Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

Нікотин у сигареті є головною речовиною, яка викликає залежність. Однак такі популярні інгредієнти, як цукор, ментол, кориця, ваніль, какао, шоколад додаються до тютюнових виробів, щоб зробити їх приємнішими на смак та привабливішими для молоді. Також вони створюють ілюзію користі для здоров’я, оскільки нібито нейтралізують негативну дію куріння. Однак за цим криються додаткові фактори ризику для здоров’я людей. Цукор і шоколад, згідно з інформацією ВООЗ[2], при горінні виділяють токсичні речовини, солі органічних кислот приглушують смак гіркоти нікотину, а анестезуюча дія ментолу полегшує більш глибоке вдихання тютюнового диму.

«Людина, її життя та здоров’я визнані Конституцією найвищою соціальною цінністю в Україні. Тому обов’язок держави – створити умови для збереження здоров’я її громадян. Вживання тютюну є однією із найбільших причин смертності в Україні. Законопроект №2820 передбачає впровадження сучасних антитютюнових норм щодо попередження нікотинової залежності, особливо серед молоді. Закликаю своїх колег підтримати цю законодавчу ініціативу й зробити важливий внесок у збереження здоров’я нації», – наголосив співавтор законопроекту народний депутат України, заступник Голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я  Олег Мусій.

У той же час, окремі депутатські групи намагаються нав’язати Україні імплементацію старої директиви 2001 року, яка має всього кілька слабких позицій з регулювання рівнів смол, нікотину та чадного газу в сигаретах (законопроект № 2430-1). Така позиція є виключно формальним підходом не тільки до євроінтеграції, а й до здоров’я громадян, передусім дітей.

«Законопроект 2820 просуває право на здоров’я без кордонів. Українці на рівні із громадянами держав-членів ЄС повинні бути захищені від шкідливого впливу тютюну. Готовність парламенту до впровадження європейських норм стосовно регулювання тютюнових виробів стане індикатором готовності до встановлення вищих стандартів якості життя в Україні. Намагання послабити законопроект та запровадити норми 15-річної давнини – злочин проти дітей та молоді», – сказав Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном, ГО «Життя».

Чисельні наукові дослідження довели, що смакові, ароматичні та фармакологічні інгредієнти є небезпечними, оскільки роблять сигарети привабливим, стильним продуктом для потенційних курців, та разом із нікотином посилюють появу залежності. Саме тому прийняття законопроекту № 2820 є важливим кроком у зменшенні привабливості сигарет на шляху до покращення громадського здоров’я.

Законопроект № 2820 отримав підтримку від Міністерства охорони здоров’я України, Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Світового банку в Україні, Smoke Free Partnership (коаліція з понад 25 європейських організацій), Європейської мережі з попередження куріння (ENSP), коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» (об’єднує близько 50 організацій), ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» (РПР).

Поділитися новиною: