У Всесвітній день відмови від куріння громадські активісти під Кабміном закликали уряд підняти акцизи на сигарети та зменшити поширеність куріння в Україні

21 листопада, у Всесвітній День відмови від куріння, громадські активісти провели акцію, під час якої за допомогою «живої інфографіки» показали реальну швидкість, з якою українці кидатимуть курити, якщо акцизи на сигарети буде збільшено на 30%.

Учасники акції вдягнули на шию мотузки, до яких були прив’язані великі муляжі сигарет. Таким чином вони утворили довгу «сигаретну» лінію. Щохвилини три активісти скидали з шиї сигарету, адже за розрахунками експертів саме з такою швидкістю люди кидатимуть курити, якщо сигаретний акциз зросте на 30%, а, відповідно, збільшиться і реальна ціна на сигарети.

Також організатори акції принесли під Кабмін коробку з муляжами пачок грошей для ілюстрації того, як виглядає один мільярд гривень купюрами номіналом по 500 грн. Адже за розрахунками експертів, 30% збільшення «тютюнового» акцизу дасть в Держбюджет наступного року додатково мінімум 4 млрд. грн.

Організатори акції зазначають, що завдяки комплексу ефективних антитютюнових заходів в Україні з 2008 по 2012 рік кількість курців зменшилася з 10,1 до 8,35 млн., або на 17%. Експерти підрахували, що збільшення «тютюнового» акцизу на 30% має  призвести до зростання ціни сигарет приблизно на 20%, що зменшить поширеність куріння приблизно на 3%. Отже, ще близько 250 000 курців відмовляться від нікотинової залежності.

Варто зазначити, що в 2013 р. ціни на сигарети піднімали самі виробники, щоб зберегти свої прибутки. При цьому тютюнові транснаціональні компанії неодноразово цинічно повідомляли, що в Україні у цей час, нібито, значно зріс продаж контрабандних сигарет. Причиною такого зростання тютюнові корпорації вважають суттєве акцизне навантаження на тютюнові вироби, а, відповідно, удорожчання сигарет в Україні у порівнянні із сусідніми країнам, звідки до нас завозять дешевші сигарети. Таким чином, виробники успішно переконували народних депутатів у неможливості та ризикованості підвищення акцизів, залякували уряд контрабандою та одночасно продовжували підвищувати ціни та нарощувати прибутки.

«Такі маніпуляції з боку тютюнових корпорацій ще раз доводять, що політика оподаткування тютюнових виробів має проводитися без участі цих корпорацій і визначатися, по-перше, інтересами охорони здоров’я, які полягають у скороченні споживання сигарет, а, по-друге, інтересами наповнення Державного бюджету. Обидва інтереси вимагають суттєвого підвищення ставок акцизу на тютюнові вироби в 2014 році – мінімум на 25-30%. Це додатково 3-5 млрд. гривень у Держбюджет, які зараз пішли у кишені торговців смертю», – відзначив Андрій Скіпальський, експерт Альянсу виконання Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, ГО «Життя».

Акцизна політика, що проводиться впродовж 2013 року, з точки зору наповнення Державного бюджету та громадського здоров’я виявилась неефективною. Попри загальну позитивну динаміку з надходженнями до бюджету від акцизів на тютюнові вироби, варто зауважити: на початку року Міністерство доходів і зборів України зібрало мільярди гривень авансовим платежем. Отже, у кінці року ці кошти сплачені не будуть. На фоні зменшення рівня споживання сигарет уряд вже недоотримав за останній квартал близько 1 мільярда гривень у бюджет у порівнянні із аналогічним періодом минулого року.

«Політика оподаткування тютюнових виробів зараз пригальмована. Якщо ставки акцизу залишаться незмінними, доходи бюджету від тютюнових акцизів не зростатимуть  взагалі. Отже, вже до кінця року влада матиме «недобір» по акцизам на тютюн, вперше за останні 5 років. До порівняння: державний бюджет 2012 р. отримав 16,6 млрд. гривень від тютюнових акцизів, тобто на 8% більше, ніж у 2011 р. У попередні роки темпи зростання доходів бюджету від тютюнових акцизів були набагато більшими: 2011 р. – 17%, 2010 р. – 44%, 2009 р. – 253.», – зазначила Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну», експерт з адвокації ГО «Життя». 

Наразі існуючі законодавчі ініціативи щодо підвищення акцизів пропонують незначне зростання в межах 11%, що не забезпечить реального зростання ціни на сигарети та доходів в бюджет у 2014 році.

«Підвищення «тютюнових» акцизів – це дуже гостра тема, на яку уряд буде реагувати лише тоді, коли буде сильна підтримка громадськості. Саме зараз формується Державний бюджет на 2014 рік – і якщо підвищення акцизів не відбудеться – тютюнові корпорації, а не держава, й надалі будуть отримувати надприбутки за свою шкідливу продукцію», – зауважив Андрій Новак, кандидат економічних наук, Голова Комітету економістів України. – «В економіці є таке поняття – «мінова вартість» – пропорція, в якій один товар обмінюється на інший. Щодо сигарет: коли найдешевша пачка буде коштувати, як тарілка борщу в закладі громадського харчування – тоді у людини з’явиться певний психологічний та фінансовий бар’єр».

Якщо зараз середній акциз на пачку сигарет з фільтром складає приблизно 4,50 гривень, то після збільшення його, наприклад на 30%, він зросте до 6 гривень, або на 1,50 гривні на пачку. Саме на таку величину в середньому підвищили безподаткову ціну своїх сигарет тютюнові корпорації. Такий підхід надасть додатково до 4 мільярдів гривень у Державний бюджет протягом 2014 року та закріпить тенденцію зменшення поширеності куріння в Україні.

Довідково:

Всесвітній день відмови від куріння відзначається кожного року у листопаді третього чертверга. Ідея акції – закликати людей відмовитися від куріння, хоча б на один день, та звернути увагу, наскільки шкідливою є кожна викурена сигарета. Вперше «Don’t Smoke Day» був проведений у 1976 році у Каліфорнії, коли за ініціативи Американського союзу боротьби з раком близько мільйона жителів штату відмовилися від сигарет на один день. Цьому передувала історія у 1970 році у місті Рандольф, штат Массачусетс, коли керівник однієї із шкіл попросив жителів свого міста допомогти школі фінансово – відмовитися від сигарет на один день, а заощаджені кошти передати школі. Акція була успішною і мала продовження: в 1974 році «Don’t Smoke Day» був публічно проголошений на сторінках газети «МонтічеллоТаймс», штат Міннесота. В Україні цей день відзначають з 2002 року.

Поділитися новиною: