Україна відзначає Всесвітній день здоров’я подальшим скороченням поширеності тютюнокуріння

7 квітня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день здоров’я. 194 держав-членів Всесвітньої організації охорони здоров’я, серед яких і Україна, у цей день особливу увагу звертають на проблеми здорового способу життя і питання, пов’язані з поширеністю різних захворювань.

Проблема поширеності тютюнокуріння є важливою темою, котра вартує неабиякої уваги серед громадськості.

Куріння щорічно призводить майже до 6 мільйонів випадків смертей, із яких понад 5 мільйонів трапляється серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більше 600 000 – серед некурців (170 000 – діти), котрі піддаються впливу вторинного тютюнового диму. Кожні 6 секунд через тютюн помирає приблизно одна людина, тобто відбувається кожен десятий випадок смерті серед дорослих людей. Майже половина нинішніх споживачів тютюну зрештою помре від будь-якої пов’язаної з тютюном хвороби. Про ці сумні факти свідчить ВООЗ.

«Наразі ми працюємо над затвердженням Українського  національного плану дій щодо боротьби з хворобами неінфекційного походження. До Плану включені заходи щодо зменшення поширеності куріння, адже саме це положення є одним із 9-ти глобальних цілей, зазначених у  Доповіді ВООЗ щодо ситуації в сфері неінфекційних захворювань у світі 2014 р.», – зазначила Наталія Король, керівник відділу боротьби з неінфекційними захворюваннями Бюро ВООЗ в Україні.

Куріння підвищує ризик серйозних захворювань, таких як: рак, хвороби серця, інсульт, хвороби легенів, атеросклероз, бронхіт, емфізема – а також викликає косметичні проблеми: зморшки, пошкодження зубів.

«Куріння сигарет є причиною розвитку раку легенів у 85 – 90% випадків. Курці хворіють на цю патологію у 30 разів частіше ніж ті люди, що не курять. Куріння сигар або люльки подвоює ризик розвитку раку легенів. Також при пасивному тютюнокурінні, ризик захворіти на рак легенів зростає у 1,5 рази. Активні курці хворіють на рак легенів у 20 разів частіше, ніж пасивні. Серед осіб, які курять більше 2 пачок сигарет на день, від раку легенів вмирає кожний сьомий. Після стажу курця у 10 пачко-років смертність помітно зростає. Проте після відмови від куріння ризик раку легенів постійно зменшується, і через 15 років він наближується до ризику для некурців, якщо людина курила менше 20 років. Крім того, жінки, які курять у період 15 – 35 років, ризикують захворіти раком молочної залози на 34% більше, ніж жінки, які не вживають тютюн», – зауважує Дмитро Осинський, головний онколог м. Києва.

Проте людство здатне запобігти хворобам, спричиненим курінням, за допомогою комплексу цінових і нецінових заходів, зазначених у Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

«Завдяки скоординованим діям громадськості, зокрема Коаліції за вільну від тютюнового диму Україну, було внесено прогресивні зміни до українського законодавства у контролі над тютюном, котрі були спрямовані на скорочення споживання тютюну.  Нам вдалося звільнити громадські й робочі місця від диму; заборонити рекламу й спонсорство тютюнових виробів; започаткувати нове маркування упаковок сигарет, на яких з’явились графічні попереджень про шкоду куріння; у 12 разів підвищити акцизи на тютюнові вироби з 2007 р., при чому доходи у бюджет зросли у 7 разів», – зазначив Андрій Скіпальський, керівник Центру контролю над тютюном, ГО «Життя».

Низка таких заходів принесла вражаючі результати. За даними опитування домогосподарств, які щорічно проводить Держстат, кількість курців серед населення України (без урахування тимчасово окупованої території Криму) скоротилася з 7,68 млн осіб у 2013 році до 7,25 млн осіб у 2014 році. Загалом за шість років (2008-2014) поширеність куріння серед населення України віком від 12 років і старше скоротилася з 25,6% до 20,9%, тобто на 4,7 відсоткових пункти або на 18%.

 «Зменшення поширеності тютюнокуріння також призводить і до скорочення захворюваності: наприклад, кількість осіб, які в згаданому опитуванні домогосподарств повідомили, що хворіють на хронічний бронхіт або емфізему легенів, скоротилася за останній рік на 12%. За даними Держстату, у 2008-2013 роках суттєво скоротилася і смертність від пов’язаних з тютюнокурінням хвороб, наприклад, на 29% зменшилася кількість смертей від атеросклерозу, на 42% – від туберкульозу органів дихання», – стверджує Костянтин Красовський, завідувач сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Важливо й надалі запроваджувати кращу світову практику для подальшого зменшення поширеності куріння. Так, найближчим часом Україні необхідно виконати вимоги Угоди про асоціацію з ЄС і Директиви 2014/40/ЄС, тобто підвищити акцизи на тютюнові вироби і змінити маркування сигаретних упаковок, збільшивши площу попереджень про шкоду куріння, а також провести низку інших життєво необхідних заходів.

Поділитися новиною: