В Україні стартувала загальноукраїнська кампанія «Звільнимо Україну від тютюнового диму!» на підтримку законопроекту № 9474.

В Україні стартувала загальноукраїнська кампанія «Звільнимо Україну від тютюнового диму!» на підтримку законопроекту № 9474.

17 листопада 2011 року у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 9474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів), який має звільнити ресторани, кафе і бари від сигаретного диму.

На виконання вимог Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ), яку Україна ратифікувала в 2006 році , новий закон має повністю заборонити вживання тютюнових виробів у закладах громадського харчування – ресторанах, кафе і барах, а також закладах культури і спорту.

Законопроектом передбачається істотне збільшення штрафів для власників закладів за невжиття заходів щодо припинення куріння в приміщеннях у розмірі від 1.000 до 10.000 грн.

«Заборона куріння в закладах громадського харчування, культури і спорту
– необхідний шлях до формування нової культури – культури здоров’я, – говорить Тарас Чабан, професор, доктор медичних наук, голова Всеукраїнської громадської організації «Українська серцева фундація». – Бари, ресторани, заклади культури та спорту – це місця дозвілля, місця відпочинку. А тютюн – це легкий наркотик, який руйнує організм поступово, підступно і вперто. І пов’язувати дозвілля з отруєнням дуже небезпечно. Багато молодих людей через стереотип зв’язку розваг і задоволення з процесом викурювання сигарети починають курити».

Власники ресторанів підтримали ідею звільнення закладів харчування від куріння. Адже переважна більшість українців схвалюють ініціативу прибрати куріння з закладів харчування. Так, за даними дослідження GATS, проведенного Київським міжнародним інститутом соціології в 2010 р., за повну заборону куріння в ресторанах та кафе виступають 75 % українців. З них некурці – 83 %, курці – 54 %.

«Я думаю, що в цьому питанні краще йти шляхом правильного і здорового способу життя, – коментує Ігор Сухов, директор ресторану «Антверпен». – Я цілком і повністю за заборону куріння в ресторанах і вважаю, що нічого страшного в цьому немає. Вважаю, що така ініціатива не викличе в людей небажання ходити в ресторани. Основне бажання людини піти в ресторан ніяк не пов’язане з курінням. Тобто воно пов’язане з атмосферою в ресторані, з кухнею, з внутрішнім світом і цінностями, а куріння вже займає в цьому списку, може, п’яте, шосте місце, але ніяк не одне з перших».

За статистикою, 61 % українців, які самі не курять, повідомили, що наражалися на тютюновий дим у ресторанах, кафе і барах.

«Я хотів би ще раз підкреслити, що тютюновий дим призводить не лише до виникнення ракових захворювань, але й серцево-судинних захворювань, – зазначив Микола Поліщук, екс-міністр охорони здоров’я, президент Української асоціації боротьби з інсультом. – Вторинний дим надзвичайно шкідливий, від нього помирає 10 % людей, це доводять європейські дослідження. Якщо в нас від тютюну помирає в рік 110 тис. людей, а тютюн є безпосереднім фактором ризику, то десь 10-12 тисяч – це саме пасивні курці. Сьогодні потрібно заборонити вживання тютюну в будь-яких закритих приміщеннях та у всіх громадських місцях відкритого типу».

Закон про заборону куріння в закладах громадського харчування вже успішно діє у Великобританії, Франції, Бельгії, Іспанії, Ірландії, Італії, Туреччині, Литві, Латвії, Естонії, Фінляндії, Норвегії та Швеції.

 

Контактна особа:
Юлія Солоха,
координатор медіа програм
регіонального центру громадянського представництва «Життя»
Тел.: 097-675-91-38 yulia@center-life.org
Борисяк Дар’я,
Прес-центр Коаліції громадських організацій
«За вільну від тютюнового диму Україну»
093 207 84 84 d.borysiak@krasni.com.ua
Поділитися новиною: