ЄвроОптимісти закликають ухвалити законопроект 4030а про захист дітей від куріння

Члени міжфракційного об’єднання «ЄвроОптимісти» підтримують ухвалення антитютюнового законопроекту 4030а про заборону видимого розміщення сигарет у місцях продажу. Про це заявили народні депутати України Світлана Заліщук та Ігор Луценко під час прес-брифінгу 19 жовтня 2017 р. в Українському кризовому медіа-центрі.

Законопроект 4030а покликаний захистити дітей від тютюнової пропаганди, яка поширюється з вітрин кіосків та є рекламою тютюнових виробів. Особливу небезпеку реклама становить для підлітків та молоді. Дослідження підтверджують, що діти швидше починають курити, коли бачать сигарети у вітринах: постійна візуальна присутність сигарет збільшує ризик залучення дітей до куріння на 64%. До того ж тютюнова індустрія вдається до всілякого прикрашання пачок сигарет, щоб зробити їх привабливими для дітей.

Законопроект 4030а відповідає Керівним принципам Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Україна ратифікувала Конвенцію ще в 2006 році й зобов’язалась виконувати. Ця законодавча ініціатива також відображає норми антитютюнового законодавства європейських країн.

Народний депутат України Світлана Заліщук«Як керівник підкомітету з Європейської інтеграції, я хочу підкреслити, що в рамках Угоди про асоціацію з ЄС нашим зобов’язанням є подальший розвиток антитютюнового законодавства. У статті 427 Угоди про асоціацію йдеться про те, що Україна повинна втілити Рамкову конвенцію Всесвітньої організації охорони здоров’я з боротьби проти тютюну, яка містить норму про повну заборону реклами сигарет. Законопроект 4030а допоможе захистити дітей, які є найбільш вразливими до візуальної реклами цигарок, та зберегти здоров’я молодого покоління».

Заборона видимого розміщення тютюнових виробів діє у Великій Британії, Норвегії, Фінляндії, Ірландії, Ісландії, а також – Канаді, Австралії, Новій Зеландії та ще в 30 інших країнах.

Народний депутат України Ігор Луценко«У сфері захисту від тютюнопаління суспільство може або деградувати, або прогресувати. За останні роки, як свідчить статистика, Україна скочується вниз. Зараз ми спостерігаємо реванш тютюнового бізнесу. Держава дуже сильно впливає на свідомість громадян, і якщо урядовці забувають про ідею захисту суспільства від паління або навпаки допомагають тютюновим компаніям просувати продукцію серед різних категорій населення, це призводить до негативних наслідків. Зокрема, ми не бачимо ефективних механізмів протидії розміщенню тютюнової продукції у зоні видимості біля шкіл. Тому ми підтримуємо ухвалення законопроекту 4030а та закликаємо парламент захистити молодь від тютюнопаління».

Голова правління ГО «Життя» Андрій Скіпальський«Основна проблема полягає в тому, що всі точки продажу, яких в Україні близько 90 тис., перетворилися на місця реклами тютюну. Якщо ми розглянемо цю проблему з точки зору захисту прав дітей, конституційних прав громадян на захист здоров’я, то це пряме порушення. Діти не можуть обирати – дивитися чи не дивитися на рекламу сигарет, оскільки вони проходять повз кіоски, купують різні продукти і наражаються таким чином на рекламу. Ми не маємо права далі толерувати цю ситуацію».

Результати дії заборони на видиме розміщення пачок сигарет у місцях продажу красномовні:

  1. В Ісландії заборонили викладку тютюнових пачок у 2001 р. В 1999 році курили 28% ісландських підлітків, в 2011 р. – вже лише 10% (європейське опитування ESPAD).
  2. У Канаді після заборони викладки сигарет рівень куріння серед підлітків 15-19 років знизився з 22% у 2002 р. до 12% у 2011 р.

Поділитися новиною: