Заява про неприпустимість повернення  куріння у приміщення на робочих місцях  в Україні

Від імені громадськості заявляємо про неприпустимість відновлення в Україні куріння електронних сигарет, пристроїв для нагрівання тютюну без їх згоряння та кальянів на робочих місцях у приміщеннях закладів ресторанного господарства, що передбачено законопроєктом №7597, який ініційовано народним депутатом України Сергієм Гривком.

 

Громадська організація «Життя» закликає Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування рекомендувати Верховній Раді України відхилити законопроєкт №7597, який несе загрозу здоровʼя громадян на робочих місцях та нівелює результати політики захисту населення від шкоди тютюну, яку Україна успішно проводить понад 10 років. 

 

Проєкт закону №7597, народного депутата С. Гривка в інтересах тютюнової індустрії та сторін повʼязаних з нею передбачає внесення змін до статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», які повертають куріння електронних сигарет, пристроїв для нагрівання тютюну без їх згоряння (наприклад «IQOS», «glo») кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства, у тому числі кафе, барах та ресторанах. 

 

Згідно з чинним законодавством України, з 2012 року забороняється куріння кальянів, електронних сигарет та тютюнових виробів в усіх приміщеннях закладів ресторанного господарства. Куріння кальяну — за визначенням є курінням тютюнових виробів.

 

Вільне від тютюнового диму та нікотинових викидів середовище в громадських приміщеннях давно стало соціальною нормою та інструментом захисту здоров’я населення від шкоди тютюнового диму. Згідно з дослідженням Київського міжнародного інституту соціології, проведеним у травні 2022 року, 86% дорослих українців підтримують розширення переліку громадських місць, у яких куріння тютюнових виробів, у тому числі кальянів, заборонено. Окрім того, понад 80% громадян України підтримують заборону куріння у громадських місцях тютюнових виробів для електричного нагрівання, які використовуються з пристроями, наприклад «IQOS», «glo».

 

Законопроєкт №7597 порушує Статтю 8 Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), ратифікованою Україною у 2006 році та її Керівні принципи. РКБТ ВООЗ чітко визначає: «Сторони визнають, що наукові дані чітко підтверджують, що вплив тютюнового диму є причиною смерті, хвороб та інвалідності», а також: «кожна Сторона приймає та здійснює… ефективні законодавчі, виконавчі, адміністративні і/або інші заходи, що забезпечують захист від впливу тютюнового диму на робочих місцях усередині приміщень, громадському транспорті й у закритих громадських місцях та, у відповідних випадках, в інших громадських місцях»

 

Законопроєкт №7597 народного депутата С. Гривка пріоритизує комерційні інтереси тютюнових компанії, їх підрядників та інших повʼязаних осіб перед інтересами здоров’я населення, що порушує Статтю 4 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», яка визначає принципи державної політики: «пріоритетності політики у сфері охорони здоров’я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю».

 

Крім цього, норми законопроєкту №7597 на рівні законодавства закріплюють вимогу до закладів ресторанного господарства забезпечувати можливість куріння на літніх майданчиках. Чинне законодавство не забороняє куріння на вулицях та літніх майданчиках, проте заклади ресторанного господарства можуть визначати згідно з власними правилами чи є зона літніх майданчиків вільною від куріння (наприклад для дитячих кафе). 

 

Ухвалення Проєкту Закону №7597 від 27.07.2022 значно послабить чинне законодавство щодо захисту здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну, що призведе до збільшення смертності та захворюваності на хвороби, спричинені вживанням тютюну та нікотин, а також впливом вторинного тютюнового диму та викидів. Це збільшить тягар на державу через витрати на лікування та втрату людського капіталу. Вже зараз вживання тютюну завдає Україні щорічні економічні втрати на рівні 3,2% ВВП, або близько 179 млрд грн (станом на 2021 рік). За даними ВООЗ, вживання тютюну є причиною передчасної смерті 130 тисяч людей в Україні щороку від хвороб спричинених вживанням тютюну та впливом вторинного тютюнового диму. 

 

Дані ВООЗ наголошують, що куріння кальянів, електронних сигарет чи тютюнових виробів для нагрівання є небезпечними, тому на них мають поширюватися всі ті ж регулювання, що і на традиційні тютюнові вироби. За даними ВООЗ, одна година куріння кальяну еквівалентна приблизно 100 викуреним сигаретам. За таких умов в організм людини потрапляють значно вищі рівні монооксиду вуглецю (чадного газу), що призводить до проблем із серцево-судинною системою, кисневого голодування з можливими запамороченнями тощо.

 

Законопроєкт №7597 має бути відхилений Верховною Радою України, адже проєкт закону №7597 без надання ініціатором жодних об’єктивних даних, розрахунків або прогнозів щодо причин відновлення вживання тютюнових виробів та е-сигарет на робочих місцях, значно послаблює антитютюнове законодавство України та сприяє створенню умов, за яких куріння та вживання тютюну (і нікотину) стане доступнішим та отримає додаткові форми просування.

Турбота про здоровʼя людей — вклад у Перемогу України! 

 

Для контактної інформації: Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя», 063 344 12 69, dmytro.p@center-life.org

Поділитися новиною: