ЗАЯВА ПРО НЕПРИПУСТИМІСТЬ ВІДТЕРМІНУВАННЯ ЗАПРОВАДЖЕННЯ МЕДИЧНИХ ГРАФІЧНИХ ПОПЕРЕДЖЕНЬ НА УПАКОВКАХ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ

Відстоюючи інтереси захисту здоров’я людей, громадська організація «Життя» закликає Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування  не допустити відтермінування запровадження медичних графічних попереджень на упаковках тютюнових виробів для куріння та виключити пункт 5 поправки №950 законопроєкту 4142.

 

Нагадаємо, 26 липня 2022 р. профільний Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування рекомендував від 22.09.2020 р. «Проект Закону про систему громадського здоров’я» до ухвалення в цілому.

 

Пункт 5 поправки № 950 до законопроєкту №4142, підтриманий Комітетом до другого читання, передбачає відтермінування запровадження графічного попередження 65% на упаковках тютюнових виробів для куріння на 6 місяців. Затвердження поправки №950 призведе до того, що ключова норма ухваленого Закону №1978-ІХ буде запроваджена не раніше 11 липня 2024 року. Згідно з чинними нормами, впровадження нових медичних попереджень передбачено з 11 січня 2024 року.

 

Закликаємо Комітет виключити пункт 5 з поправки № 950 до законопроєкту №4142.

 

Наразі не існує жодних підстав для відтермінування запроваджених Законом №1978-ІХ медичних попереджень. Станом на сьогодні час для підготовки впровадження нових медичних попереджень становить півтора роки.

 

Відтермінування впровадження графічних медичних попереджень на обох сторонах упаковок тютюнових виробів для куріння надасть додаткові преференції тютюновим виробникам у привабленні дітей та молоді до початку куріння. Це призведе до затягування євроінтеграції України, адже медичні попередження на тютюнових виробах є частиною Директиви 2014/40/ЄС, яка є частиною Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

 

Міжнародний досвід доводить, що зображення як попередження на сигаретних упаковках підвищують поінформованість про наслідки для здоров’я і сприяють зниженню рівня поширеності куріння. Фотоілюстрації наслідків вживання тютюну на пачках мотивують курців кинути курити, а некурців інформують про реальну шкоду тютюнової продукції та запобігають початку куріння. Графічні медичні попередження особливо важливі для дітей, адже зображення дитина розуміє ще до того, як навчиться читати.

 

У державах ЄС комбіновані медичні попередження розміром 65% на сигаретах запроваджені з 2016 року. В комплексі з іншими нормами це знизило поширеність вживання тютюну серед дітей у ЄС на 20%. Українські діти та молодь як ніхто інший заслуговують високого рівня захисту здоров’я від шкоди тютюну.

 

Хочемо нагадати, турбота про здоров’я українців – це внесок у перемогу України!

 

Для контактної інформації: Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя», 063 344 12 69, dmytro.p@center-life.org

 

Поділитися новиною: