Заява про неприпустимість тиску тютюнової індустрії на АМКУ

У жовтні 2019 року, Антимонопольний комітет України наклав 6,5 мільярда гривень штрафу на виробників та дистриб’юторів тютюнової продукції. У ході розслідування було доведено, що результатом співпраці тютюнових компаній лише з одним дистриб’ютором первинного продажу сигарет, стало створення штучних бар’єрів, що перешкоджало виходу на ринок інших гравців. За наслідком розслідування АМКУ було винесено рішення про накладення штрафів на компанії:

 

  • «Філіп Морріс Сейлз Енд Дистриб’юшн» разом з «Філіп Морріс Україна»;
  • «Джей Ті Інтернешнл Україна» разом з «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна»;
  • «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» разом з «Імперіал Тобако Юкрейн»;
  • «Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна» разом з «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.- Прилуки»;
  • та дистриб’ютором «ТЕДІС Україна».

 

У липні 2020, група компаній «Імперіал Тобакко» повністю сплатила накладений штраф на суму майже у 460 мільйонів гривень. На початку серпня група компаній «Філіп Морріс Україна»

також перерахувала 1,18 млрд грн штрафу на користь держави. Хоча обидва гравці ринку і стверджують, що сплатили штраф з метою уникнення нарахування пені і надалі продовжуватимуть судову тяганину, однак цим фактом вони визнають, що порушили антимонопольне законодавство. Раніше з рішенням АМКУ вони категорично не погоджувалися.

 

Водночас, рішення АМКУ викликало бурхливу реакцію Американської торговельної палати, Європейської бізнес-асоціації та профільної асоціації «Укртютюн». Асоціації заявляють про «систематичний тиск» на тютюнові компанії та «можливі вкрай негативні наслідки для тютюнового ринку та держбюджету». Такого роду залякування досить типові для тютюнової індустрії та виглядають, як маніпулятивний шантаж. Чомусь у Великобританії чи Іспанії тютюнові компанії справно сплачують штрафи за порушення законодавства, а у нашій країні це чомусь подається як «систематичний тиск» та «порушення прав та законних інтересів міжнародних інвесторів в Україні»?

 

Взагалі, тютюнова індустрія, що працює в Україні, поводиться агресивно: погрожує та залякує Уряд і тягне до останнього, щоб не виконувати рішення офіційної інстанції. Тютюнові компанії порушили антимонопольне законодавство і замість того, щоб сплатити штраф – кепкують над рішенням Антимонопольного комітету, чим підривають принципи верховенства права.

 

Тютюнова індустрія завжди поводила себе підступно. Вони виробляють та продають продукцію, яка щороку вбиває десятки тисяч українців. Вони обирають незаконні тактики лобізму на найвищому рівні, використовують агресивну рекламу, націлену на молодь, створюють картельні змови (які уже доведені Законом), аби отримати ще більше прибутків. Надприбутки – це головна ціль тютюнової індустрії не лише в Україні, але і в усьому світі.

 

Тютюнові компанії завжди говорять про утиски, якщо їх змушують платити штрафи, або ж для них збільшують податки.  Але вони мовчать про іншу сторону медалі, адже це смертельний бізнес, який щороку вбиває 85.000 тисяч українців. Також вони не дуже воліють говорити про реалізацію сигарет неповнолітнім через служби доставки під час карантину. А також замовчують про факт використання тактики форестелінгу, (forestalling) коли виробляють надмірну кількість продукції перед збільшенням податків.

 

Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну у 2006 році. Відповідно до статті 5.3 РКБТ ВООЗ, Україна має захищати інтереси громадського здоров’я від втручання з боку тютюнової індустрії. Принцип 3 Керівних принципів до реалізації статті 5.3 РКБТ вимагає від тютюнової індустрії дотримання вимог РКБТ: «Сторонам слід вимагати від тютюнової промисловості й тих, хто займається просуванням її інтересів, щоб вони діяли з дотриманням принципів підзвітності та прозорості. Від тютюнової промисловості слід вимагати надання Сторонам інформації про ефективне здійснення цих керівних принципів».

 

Сплата штрафів двома тютюновими гігантами говорить про те, що український Уряд не піддається тиску заради збереження корпоративних інтересів тютюнової індустрії. Це говорить про те, що в Україні діє принцип верховенства права, який є одним з основних принципів демократичного суспільства.

 

Поділитися новиною: