Заява про забезпечення надходжень Держбюджету, захист громадського здоров’я та неприпустимість втручання тютюнової індустрії у державну політику України

Верховна Рада України ухвалила Закон № 466-IX, підписаний Президентом України, норми якого передбачають запровадження з 01 січня 2021 року ставок акцизного податку на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) та сигарили на рівні акцизів на сигарети, а також оподаткування рідин для електронних сигарет.

 

Команда ГО “Життя”, яка понад 10 років відстоює посилення захисту громадян від шкоди тютюну та його замінників, повністю підтримує ухвалене рішення. Ми вважаємо такий крок ефективним та прогресивним заходом, що відповідає національним інтересам України, а також рішенню 8-ї Конференції сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну FCTC COP8 (22), за яке голосувала українська делегація у 2018 р.

 

Прийняті норми:

  • знизять цінову доступність групи тютюнових виробів ТВЕН та електронних сигарет у першу чергу для дітей та молоді, які є найменш захищеними мішенями тютюнових компаній у їх прагненні залучити нових споживачів до початку куріння. Для України особливу загрозу становлять ТВЕН, які разом з електронними пристроями для куріння легально продаються особам до 18 років;
  • відчутно збільшать щорічні надходження Держбюджету від сплати курцями акцизного податку, які можуть бути витрачені в цілях надання медичних та соціальних послуг людям. 

 

За розрахунками Київської школи економіки, запровадження акцизу на ТВЕН на рівні сигарет (відповідно до Закону № 466-IX) у 2021 році принесе до бюджету держави понад 7 млрд грн. Це на понад 5 млрд грн більше, ніж у разі збереження поточного рівня акцизного податку.

 

Нашу тривогу викликають спроби осіб, пов’язаних з тютюновою індустрією та які діють саме в її корпоративних інтересах, відстрочити та/або скасувати норми щодо запровадження  акцизів на ТВЕН та сигарил на рівні ставок, які діють на сигарети. 

Втручання осіб, пов’язаних з тютюновою індустрією в політику захисту громадського здоров’я від шкоди тютюну, куди входить зниження цінової доступності через підвищення акцизів, суперечать Керівним принципам реалізації статті 5.3 РКБТ ВООЗ, які визначають: “Існує корінний і непримиренний конфлікт між інтересами тютюнової промисловості і інтересами політики у сфері охорони здоров’я. Тютюнова промисловість виробляє і сприяє продажу продукції, яка, як було науково доведено, носить наркотичний характер, призводить до хвороб і смерті, а також сприяє розвитку соціального зла різного роду, включаючи збільшення масштабів бідності. Тому Сторонам слід в максимально можливій мірі захищати формулювання і здійснення політики охорони громадського здоров’я з боротьби проти тютюну від впливу тютюнової промисловості”.

 

Спроби зменшити або відтермінувати підвищення податків на ТВЕН та створення сприятливих умов для певного виду тютюнових виробів суперечать ст. 4 Закону №2899-IV Основні принципи державної політики щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення… пріоритетності політики у сфері охорони здоров’я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю”.

 

Особливо демонстративними є дії групи народних депутатів на чолі з М. Заблоцьким, який зареєстрував законопроєкт № 4101-2 від 01.10.2020 р., норми якого відтерміновують запровадження акцизів на ТВЕН та сигарили на рівні з сигаретами з 1.01.2021 року до 1.01.2022 року. Дії М. Заблоцького суперечать національним інтересам України та можуть призвести до багатомільярдних втрат Держбюджету, а кошти, які мали бути сплачені курцями у вигляді акцизу, підуть транснаціональним тютюновим компаніям у формі прибутків акціонерам за межі України. Окрім цього, зростають ризики більшого залучення дітей та молоді до початку куріння у зв’язку з ціновою доступністю цих виробів, яка посилюється агресивною рекламою.

 

Звертаємо увагу, що М. Заблоцький до обрання народним депутатом очолював ГО “Українське товариство економічних свобод(УТЕС), та зазначений засновником організації на даний час у держреєстрі. ГО “УТЕС” впродовж 2017-2019 років отримала 427 тис. дол. США від тютюнової компанії Філіп Морріс Інтернешнл, яка є одним з найбільших імпортерів ТВЕН в Україну. Таким чином, ми вважаємо, що М. Заблоцький продовжує діяти в корпоративних інтересах тютюнових компаній, завдаючи шкоду суспільству та фінансових втрат Держбюджету.

 

Ми закликаємо Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України та Президента України забезпечити захист прийнятих норм в інтересах громадського здоров’я для людей та не допустити втручання тютюнової індустрії в політику формування державних рішень.

Поділитися новиною: