Зміни в контролі над тютюном після підписання “Економічної” частини Угоди про асоціацію

Підписання «економічної» частини Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом (УА) за попередніми домовленостями між сторонами може відбутись вже 27 червня цього року в Брюсселі під час чергового саміту Євросоюзу. Цей безпрецедентний за значенням документ, що також включає Угоду про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, передбачатиме нові правила для співпраці по всім ключовим напрямкам економіки та державної галузевої політики нашої країни.

Якісна система громадського здоров’я – один з головних пріоритетів для євроспільноти, тому Угода містить положення, які передбачають постійний діалог, комплекс заходів до реалізації, а також окреслюють принципи співробітництва між Україною та країнами-членами ЄС у цій сфері, зокрема, щодо контролю над тютюном.

Так, ст. 426 глави 22 УА («Громадське здоров’я») зазначає, що тісне співробітництво в галузі охорони здоров’я є передумовою сталого розвитку та економічного зростання Сторін, а згідно зі ст. 427 співпраця передбачає, зокрема: «…пропагування здорового способу життя, визначення основних детермінант здоров’я та проблем в галузі охорони здоров’я, таких як… алкогольна, наркотична та тютюнова залежність, зокрема імплементацію Рамкової конвенції з контролю над тютюном 2003 року».  Насамперед, передбачається обмін інформацією, кращими практиками та реалізація інших спільних заходів для поступової інтеграції України до європейських мереж охорони здоров’я.

Імплементація Угоди про асоціацію передбачає процес гармонізації систем законодавства України та ЄС, отже, відповідно до ст. 428 УА, «Україна поступово наближуватиме своє законодавство та практики до принципів права ЄС, зокрема у сфері інфекційних хвороб, служби крові…тютюну».  Додаток XL до Угоди містить перелік відповідних актів права ЄС, а також рекомендований графік їх імплементації.

Дуже важливою для «акцизного» напрямку контролю над тютюном є ст. 352 глави 4 («Оподаткування»). Дана стаття передбачає розвиток співробітництва та гармонізацію політики щодо протидії та боротьби з шахрайством і контрабандою підакцизних товарів, що «включатиме поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби, наскільки це можливо… у тому числі шляхом діалогу на регіональному рівні та відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ».

«З 1 липня в Україні середня ставка акцизу підвищується, проте вона  дорівнюватиме лише приблизно 18 євро на 1000 сигарет, тоді як у Євросоюзі мінімальна ставка дорівнює 64 євро, а протягом 2014-2018 років в усіх країнах ЄС вона буде підвищена до 90 євро. Тому для того, щоб досягти рівня ЄС хоча б у 2020 році, Україні потрібно щорічно підвищувати ставки тютюнового акцизу не менше, ніж на 30%», – пояснив Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Варто зазначити, що 31 березня цього року набув чинності ЗУ № 1166 («Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»)[1], яким передбачається 25% підвищення акцизів на тютюнові вироби вже з 1 липня 2014 року. Таке підвищення можна вважати спільною перемогою громадськості та експертів в контролі над тютюном, оскільки попередні урядові ініціативи передбачали значно менше підвищення акцизних тютюнових ставок: наприклад, перший варіант законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зміни ставок деяких податків і зборів» передбачав підвищення тютюнових акцизів тільки на 8%.

«Один з ключових принципів Угоди про асоціацію декларує, що «охорона здоров’я повинна бути присутньою у всіх політиках держави». Ми підтримуємо такий підхід та налаштовані на подальшу співпрацю і з українською, і з європейською Сторонами по всіх напрямкам контролю над тютюном, – підсумував Андрій Скіпальський, голова Правління Центру громадянського представництва «Життя», експерт Альянсу з виконання Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. – Наприклад, ми будемо наполягати, щоб суттєве підвищення акцизів на тютюнові та алкогольні вироби в подальшому відбувалось системно, адже зростання реальної ціни на ці товари робить їх менш доступними, скорочує споживання, забезпечує додаткові надходження до Держбюджету та має позитивні наслідки для всієї системи громадського здоров’я». 

Для контактів:

Марія Голуб

прес-центр ГО «Життя» та Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

smokefreeukraine@center-life.org

[1] http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?id=&pf3516=4576&skl=8

Поділитися новиною: